המבנה הארגוני הוא הגרעין המרכזי והחשוב לפעילותו של הארגון, ואפילו אם המבנה הארגוני שלכם "פשוט קרה או נוצר מעצמו", יש מקום לחשוב על עיצוב המבנה הארגוני וביצוע שינויים בו, שמטרתם לייעל את פעילות הארגון ולהגדיל את הרווחיות וההתאמה לחזון ולאסטרטגיות הפעילות של הארגון לטווח ארוך.

תכנון אסטרטגי לארגון

אם גם בארגון שלכם "צצות" מחלקות על פי הצורך או כפתרון לבעיות פרסונליות או פוליטיות (ולא על פי עיצוב מודע של מבנה הארגון), אם צוותים גדלים וקטנים באופן ארעי – אולי זה הזמן לחשוב על קביעת תכנון אסטרטגי לארגון שיכלול התייחסות למבנה הארגוני הקיים, וביצוע שינוי מבנה ארגוני – מהלך עמוק שתועלותיו רבות ומדידות.

מתי מגיע הזמן לשקול שינוי מבנה ארגוני?

שינוי מבנה ארגוני הינו הבחירה לתכנן מחדש את כל החלוקה הפנימית לחטיבות או אגפים בארגון. הבחירה במבנה הארגוני הקיים מהווה תשתית, גרעין, לתחושת היציבות של העובדים ולהרגלי עבודה הקיימים כיום, ולכן, שינויים במבנה הארגוני נעשים לעיתים רחוקות וכאשר יש בהם צורך (בעיקר אם הם מהותיים וכוללים יותר מאשר העברה של מספר קטן של עובדים ממחלקה למחלקה).

חשיבה אסטרטגית כחלק משינוי מבנה ארגוני

את השינוי הארגוני חשוב לעשות מתוך חשיבה אסטרטגית, מעמיקה ועל פי עקרונות אסטרטגיים שנקבעו להשגת יעדי הארגון בעתיד. המנהלים אשר ייבחרו להוביל את השינוי יתבקשו לתמוך בעובדים בתקופה בה הם יבטאו תחושות של חוסר יציבות וקשיים בהתמודדות עם החדש. בתהליכי שינוי מבנה ארגוני בעקבות שינויים בשווקים, משברים עסקיים ואו תחרות הולכת וגוברת, יש לאמץ סט של עקרונות החשובים לתת עליהם את הדעת, בשינוי המבנה הארגוני.

במהלך קביעה מחדש של המבנה הפנים ארגוני, ישנן נקודות ליבה שיש לתת עליהן את הדעת:

  • האם המבנה הארגוני החדש תומך בתכנון האסטרטגי של הארגון והוא יעיל ביחס ליעדיו?
  • האם המבנה הארגוני החדש תומך בליבת הארגון ומאפשר חלוקה הגיונית לצוותים מנוהלים בהיררכיה מסודרת, כולל העברת מידע חופשית לאורך ולרוחב הארגון?
  • האם תהליך קבלת ההחלטות וההיררכיה הניהולית היא ברורה מעל כל ספק לאחר שינוי המבנה הארגוני?
  • האם המבנה ארגוני החדש תומך ב"יחסי חוץ" אופטימליים של הארגון (כלומר, כל מערכות היחסים שהארגון מנהל עם גורמים שמחוץ לו), כולל התייחסות לספקים, לקוחות, שותפים, עובדים פוטנציאליים, וכולי? האם הצוותים במבנה החדש שלהם ערוכים לטיפול איכותי בכל שלביה של מערכת היחסים עם כל גורם?
  • האם המבנה הארגוני החדש הוא יעיל? האם הוא חוסך במשאבים, מאפשר תפוקה מתאימה, ועונה הן על צרכי הארגון הקיימים והן על הצרכים הצפויים לו בעתיד (או שמתוכננים שינויים קלים במבנה הארגוני להתאמתו לשינויים כאלה)?

שינוי מבנה ארגוני הוא עבודת עומק שנכון להיעזר בה.

כהנהלות או מנכ"לים, שינויים במבנה הארגוני הם מהחשובות שבהחלטות הניהוליות שתקבלו השנה. על מנת לשקול את היתרונות והחסרונות, לנתח ולהבין מהו השינוי המבני המדויק לצרכי הארגון, ולסייע במהלך קליטת השינוי והטמעת הרגלי עבודה חדשים בצוותים החדשים שנוצרו, חשוב להיעזר באנשי מקצוע שיתמכו, ילוו וייעצו למנהלים ולעובדים בתהליך השינוי.

קבלו מפגש חשיבה במתנה

משה גרימברג – ניהול אפקטיבי והצוות שלו ב- Advance Business Consulting מציע תמיכה בשינוי מבנים ארגוניים תוך מתן כלים למנהלים לניהול אפקטיבי, סיוע בקביעת התכנון האסטרטגי והבנת השינויים המבנים הנגזרים מאלה. כמדיניות אנו מעניקים ללקוחות מפגש סיעור מוחות במתנה. אנחנו מזמינים אתכם ליצור איתנו קשר עוד היום, לקבלת פרטים על שינויים מבניים בארגון שלכם, לקראת התייעלות, רווחיות, ויצירת אקלים עבודה שיהיה נעים ופורה יותר. משה גרימברג ישמח להקדיש לכם מזמנו.