החזון הארגוני ה- organizational-vision הינו כלי מן המעלה הראשונה על מנת "לכוון" את פני הארגון קדימה – ולשמור את כיוון ההתפתחות של הארגון מדויק ונכון עבורו. חזון ארגוני ראוי משמש כמחט המצפן המכוונת תמיד לאותו הכיוון. ניסוח החזון הארגוני הינו תהליך חשוב ומדוקדק שבמהלכו מבטאים את החזון הארגוני בצורות שונות, לטווחי זמן שונים ולעובדים השונים בארגון.

תרבות חשובה לא פחות

חזון ארגוני טוב הוא כזה שיכול להצעיד את הארגון קדימה, לעורר מוטיבציה בכל עובדיו ולגרום להם לחוש שהם שותפים אמיתיים לדרך, כמו גם להצלחת הארגון, כשהוא עומד (והוא יעמוד!) באתגרים שלקח על עצמו לעמוד בהם. עוד על ניסוח ובחירה של חזון ארגוני, ומדוע תהליכים של אבחון ארגוני יכולים לסייע בהגדרת החזון הארגוני – ובניית תרבות ארגונית מנצחת לפניכם.

איך מנסחים חזון ארגוני organizational-vision?

חזון ארגוני הוא הביטוי של הארגון כשהוא פועל באופן המיטבי. הוא מבטא את מטרות הארגון, הרציונל שמאחורי פעילותו והנעה המרכזית שלו, בצורה שתהיה ברורה לכולם – לבעלים, למנהלים, לעובדים, ללקוחות וללקוחות הפוטנציאליים.

המרכיבים המרכזיים בבניית חזון ארגוני טוב

הנה כמה מאפיינים שחשוב שיהיו בחזון הארגוני שלכם:

  • החזון הארגוני מתאים לכל טווח הפעילות של הארגון – מיום ההקמה שלו ועד לעתיד הנראה לעין. הוא צריך להיות כללי, ברור, ומתאים לאסטרטגיית הפעילות של הארגון. לאורך השנים פעמים יש לבצע בו התאמות לאור שינויים וצמיחה.
  • החזון הארגוני נוטע מוטיבציה, מניע לפעולה, עבור עובדי ומנהלי הארגון – קל לאלה שלוקחים חלק בפעילות הארגון לראות עצמם חלק מהגשמת החזון. הם מרגישים עניין והזדהות עם החזון הארגוני. למשל, חזון כמו "המנהלים יקנו לעצמם וילה בקיסריה" לא יהיה חזון טוב עבור כל עובדי הארגון.
  • החזון הארגוני נראה ראלי ומתאים לעשייה הארגונית – חזון רחוק מדי עשוי להיות כזה "מפספס" את יכולת ההזדהות וההירתמות. חשוב שהחזון יהיה ישים, נגיש, אפשרי – רק כך הוא יעורר את הנפשות הפועלות להתחייב להשגתו.
  • חזון ארגוני נכון מהווה את הבסיס העיקרי לצמיחת תרבות ארגונית ובעיקר גם לצמיחה עסקית וניהולית ראויה ולערכים איכותיים.

אבחון ארגוני והגדרת חזון ארגוני

כיועצים ארגונים המניעים תהליכי שינוי וצמיחה אנו מבקשים לקבוע כי ל – organizational-vision תפקיד מפתח בשינוי תהליכים פנים ארגוניים לקראת התייעלות, מיקוד, ומיטוב פעילות הארגון. לכן, חשוב לערב איש מקצוע, כמו יועץ או מאבחן ארגוני, שיסייעו למקד את החזון הארגוני ולתמלל אותו בצורה היעילה ביותר. בתהליך מקצועי לא ארוך של אבחון ארגוני, נוכל להגדיר חזון שיתאים לארגון ולעובדיו, יעורר מוטיבציה בצוותים הפועלים וייקח את הארגון קדימה.

פנו אלינו לקבלת ייעוץ והדרכה מקצועיים

אתם לא חייבים להתמודד לבד עם הדרישות הניהוליות המורכבות של מיפוי ואבחון ארגוני, והגדרת חזון שיגרום להזדהות מצד עובדים או לקוחות. פנו ל- Advance Business Consulting למשה גרימברג וקבלו ייעוץ, ליווי, תמיכה, וחשיבה מקצועית משותפת על עדכון ואו בניית החזון הארגוני ה- organizational-vision שמתאים בדיוק לארגון שלכם. קבלו מתנה- מפגש סיעור מוחות בנושא.