נשוב להכיר את הגדרה הבסיסית וננסה לבחון באם: תרבות היא אמונות, ערכים ונורמות התנהגות גם בעולמות הניהוליים והעסקיים? האם בעולם העסקים התחרותי במאה ה- 21, מול המשברים והמלחמות מול המתחרים עדיין אנו יכולים לקבוע בוודאות כי האמונות הניהוליות שלך כמנכ"ל מעצבות את השקפת העולם של החברה שאותה אתה מנהל? היה וגם אתה חושב  שהן מסוגלות לקבוע מה יוגדר כהצלחה ניהולית ועסקית שלך? היה נכון כי  תפעל לאימוץ דפוסי ההתנהגות והתרבות הארגונית שאתה מבקש להנחיל נוכל להמשיך לגדול ולצמוח? נוכל להמשיך לזהות הזדמנויות לשינוי וצמיחה? תרבות ארגונית היא הרעיון של מה מקובל ומה לא מקובל בחברה, והערכים המוערכים באותה חברה. התרבות של חברה עסקית מתפתחת לאורך זמן באמצעות התנהגויות של עובדיה ואינטראקציות עם לקוחות, ספקים וחברות אחרות. חזון ערכים הוא מערכת של עקרונות מנחים שחברות משתמשות בהן כדי לקבוע כיצד הן יתנהגו במצבים מסוימים. ערכים אלו מועברים בדרך כלל לעובדים וללקוחות באמצעות הצהרת מטרה ארגונית או קוד אתי. בוא ונלמד כיצד עושים זאת נכון?

נורמות התנהגותיות בעולם העסקים במאה ה- 21

זאת ועוד, האם בתהליכים אתה מבצע בקרה על התחושות, הרגשות והמחשבות של צוות העובדים והמנהלים שלך? היה וכן, אתה מנכ"ל ובעלים המודע היטב לחשיבותה של התרבות הארגונית בעולם העסקים כיום. תרבות ארגונית ראויה, ערכים ומוסר משפיעות על הביצועים של הפרט והצוות בחברה. הם נותנים לעובדים ולמנהלים להיות גאים לעבוד בארגון ערכי ומוסרי. כפי שזה בא לידי ביטוי בערכי הליבה של החברה שאתה ממנכ"ל ובנורמות ההתנהגות הנגזרות מהתרבות הארגונית שהנחלת בה. כעוסקים בייעוץ ארגוני ליווי תהליכים וייעוץ אסטרטגי, שותפי היועצים ואני נקראים לסייע להנהלות ולמנכ"לים בתחומים המוגדרים כתחומים "רכים". תחומים הקשורים יותר לתרבות ערכים ומוסר בעולמות העסקיים. תחומים הקשורים לאיזון ומידתיות? לאינטליגנציה רגשית ואמפתיה ולשיפור מיומנויות תקשורת בינאישית.

תרבות ערכים ומוסר יוצרים אחריות תאגידית

לאחרונה, התחומים האלה הופכים לנדרשים יותר ויותר. בחלק מהמקרים אנו נקראים להוביל שינוי המתבטא באימוץ טרנספורמציה דיגיטלית שבאה לשים בראש הפירמידה את צרכי הלקוחות והעובדים לפני צרכי הבעלים. שותפי היועצים העסקיים ואני נרתמים למשימה באהבה גדולה כי יום אחד ממערכות הבידול והמיתוג הכי חשובות מתמקדת ביכולת להציג שוני ומיוחדות בכל מה שרשור לאחריות תאגידית, תרבות ערכים ומוסר. אנו עוזרים לארגונים לשפר ולעצב מחדש את סט הערכים, החזון ואת התרבות הארגונית הן פנימה מול העובדים והן החוצה מול הלקוחות, הסביבה והספקים. הגיע הזמן לאמץ אמונות ומתודולוגיות עסקיות וניהוליות חדשות ומתקדמות בתהליכי הבידול והצגת הצעות ערך משולבות ועדכניות טכנולוגית, אגרסיביות מבחינת התמחור ובעיקר ערכיות ומוסריות.

התאמת הערכים, החזון והתרבות הארגונית לשינויים בשווקים ומול הלקוחות

אחרי המהפכה התעשייתית עולם התעשייה והניהול השתנה. מאז המאה ה- 19 עולם העסקים והניהול עובר שינויים משמעותיים אחת לכמה עשורים. כיום במאה ה- 21 בעולם העסקים התחרותי והמשברי - משתנה גם התרבות הארגונית והניהולית. חברות ועסקים ובעיקר ברמת הנהלה ומנכ"לים מחויבים להיות עם האצבע על "הדופק". תרבות ארגונית בלתי אפקטיבית נטולת ערכים וחזון עשויה להיות הרסנית ומסוכנת ביותר. הנהלות ומנכ"לים כיום מחויבים לבחון בכל רגע מה עובד ומה פחות עובד ברמת הארגון. אין מקום לטעויות במאה ה- 21. חברות וארגונים "שנרדמו" בשמירה, נעלמו מהשוק. דוגמאות לא חסרות. נוקיה הפינית, מוטורולה האמריקאית, סאב יצרנית המכוניות השבדית ועוד רבות אחרות. חרדה, ספקנות וצניעות – הן התכונות הכי חשובות למנכ"לים המבקשים לשמר על עדכנות ולהמשיך בצמיחה עסקית. הם אלה שלא "נרדמים בשמירה" הם אלה שמוכנים לבחון תהליכי עדכון לתרבות ולחזון הארגוני. הם אלה שלא מפחדים לקחת סיכונים בדרך לאימוץ חדשנות כדרך חיים.

ההבדל בין "חזן" ל- "ערכים"

חזון הוא הצהרה על מה ארגון רוצה להיות בעתיד, בעוד שערכים הם הצהרות על מה שהוא מייצג עכשיו. הערכים צריכים להיות עקביים עם החזון. חזון ללא ערכים עלול להיות חסר משמעות או אפילו מסוכן, מכיוון שהוא לא נותן לאנשים תחושת כיוון או מטרה לעבודתם. תרבות ארגונית היא הדרך בה מתנהגים חברה ועובדיה. זוהי מערכת הערכים המשותפת לכל חברי החברה. ערכים אלו מועברים בדרך כלל באמצעות החזון והיעוד של החברה. אי אפשר לזלזל בחשיבותה של תרבות ארגונית. הוא קובע סטנדרטים להתנהגות, מגדיר כיצד אנשים צריכים לעבוד יחד, ומספק קווים מנחים לתהליכי קבלת החלטות. תרבות ארגונית חזקה יכולה להקל על חברות לגייס עובדים חדשים ולשמור על עובדים קיימים. חזון ערכים כולל גם איך ארגון עסקי רוצה "להיות" בעולם, איך הוא רוצה "לעשות" עסקים וכיצד הוא רוצה "להיות" באופן פנימי. תרבות ארגונית נותנת את הטון לכל דבר, החל מפגישות תכנון אסטרטגי ועד מסיבות משרדיות. תרבות ארגונית היא מערכת הערכים, הנורמות והאמונות המעצבות את התנהגות הארגון ומגדירות את זהותו. חזון ערכים, לעומת זאת, הוא אוסף של אמירות המבטאות את מה שארגון מייצג ביחס לאחריות החברתית שלו.

מהו החיבור של אחריות תאגידית לתרבות הארגונית לערכים ולמוסר?

אחריות תאגידית היא חובה של חברה לעמוד באחריות חברתית. חובות אלו הן חובות של תאגידים כלפי החברה ובעלי עניין אחרים, והן כוללות דברים כמו בטיחות במקום העבודה וקיימות סביבתית. אחריות תאגידית תרבות ארגונית היא מכלול הערכים והאמונות המשותפים המאפיינים חברה. זוהי הסביבה בה עובדים העובדים, והיא יכולה להיות אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחה. זה לא קשור רק למה שאתה עושה, אלא גם איך החברה שלך עושה את זה. אחריות תאגידית היא חובה של חברה לעמוד באחריות חברתית, שהן חובות של תאגידים כלפי החברה ובעלי עניין אחרים. הדרך הטובה ביותר להבטיח שהחברה שלך תצליח היא על ידי יצירת תרבות וחזון שמתרכזים סביב הערכים שלך. התרבות צריכה להיות תרבות של פתיחות, יצירתיות, חדשנות וכבוד. החזון צריך להיות שאפתני והערכים צריכים להיות ברורים. אם תעשה זאת, תהיה לך הסיכוי הטוב ביותר להצליח בעתיד.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


תרבות ארגונית דרך עיני העובד - המנהל

תרבות ארגונית היא מערכת של ערכים, נורמות ואמונות המוחזקות על ידי עובדים בארגון. זהו סכום הערכים וההתנהגויות האישיות המשותפים לאנשים בקבוצה. התרבות אינה סטטית אלא משתנה עם הזמן כאשר עובדים חדשים מצטרפים לחברה או עם עזיבת העובדים הנוכחיים. ערכים הם מה שהארגון רואה כחשוב ועל חבריו לקיים. לעתים קרובות הם מתבטאים כביטויים כגון "כבוד לזולת" או "יושרה". ניתן לראות ערכים באופן שבו אנשים מתנהגים בעבודה ובאופן שבו הם מתקשרים זה עם זה. תרבות ארגונית היא מערכת של ערכים, אמונות, נורמות והתנהגויות המגדירים את הדרך שבה אנשים פועלים בארגון. זוהי תחושה משותפת של מה נכון ולא נכון, טוב ורע. ניתן להגדיר תרבות ארגונית כדרך שבה אנשים מתנהגים בארגונים שלהם וכיצד הם צפויים להתנהג. תרבות ארגונית היא מכלול הערכים והאמונות המשותפים המאפיינים חברה. זוהי הסביבה בה עובדים העובדים, והיא יכולה להיות אחד הגורמים החשובים ביותר להצלחה. חזון וערכים הם תהליך מתמשך עבור כל חברה כדי לשמור על התרבות שלה בריאה. מדובר בהגדרת יעדים עבור החברה שלך, הגדרת מה אתה כמנכ"ל או בעלים, רוצה להשיג כעסק? לאחר מכן לוודא שכל עובד מבין את המטרות הללו וקיימת תוכנית ברורה לפעולה.

אינטליגנציה ארגונית מפותחת מאפיינת ארגונים בעלי תרבות ערכים ומוסר

דעו כי לכל אדם, משפחה, קבוצה, או אפילו עם יש ערכי ליבה ערכים ומוסר שאחראיים לעיצוב תרבותו והתנהגותו. הדבר נכון גם בעולמות העסקיים. הדבר נכון גם בעולם העסקי. לכל חברה עסקית גדולה, או לחברה משפחתית קטנה וותיקה  יש ערכי ליבה שערכיים לעיצוב התרבות העסקית והניהולית. הערכים, המוסר והחזון משפיעים על נורמות ההתנהגות הארגונית ככלל ושל התנהגותם של העובדים והמנהלים בפרט. מדוע כיום ארגונים החולקים תרבות ארגונית ערכים ומוסר ראויים מצליחים להמשיך ולצמוח? הייתי מבקש לציין כי חברות ועסקים כאלה מתאפיינים באינטליגנציה ארגונית מפותחת. בתרבות ארגונית המתחברת לעולם הערכים והמוסר של העובדים והמנהלים המבינים את הקודים הפנימיים שיאפשרו להם להתקדם  בדרגות ולהצליח? הם מבינים מהו קוד הלבוש? כיצד מתנהלים דיונים? מהו פורמט התקשורת הראויה בארגון? מנגד הם גם מבינים את התרבות הארגונית גם בתחומים הבאים: התמודדות עם ביקורת וכישלונות. כיצד חוגגים הצלחות. מהי הדרך הנכונה לשלב ולהגיע לאיזון בין הקריירה לבין המטלות של המשפחה. הם מבינים כי התרבות הארגונית עשויה לקדם יצירתיות וחדשנות, או לחילופין לאמץ תרבות של שמרנות?

הנושאים המרכזיים שעשויים להיות מאד חשובים באימוץ תרבות ארגונית עדכנית?

בתהליכי הייעוץ האסטרטגי שערכנו לאורך השנים הצטרכנו להתמודד יחד עם בעלי חברות ומנכ"לים בסוגיה של הובלת תהליך שינוי ושיפור התרבות הארגונית בחברה. שיפור ועדכון לחזון ולערכים כדרך ליצירת מיתוג ובידול מול המתחרים. המשימה אינה קלה כלל. היה והצלחנו יחד לעדכן ולשפר את התרבות הארגונית והניהולית, לאמץ ערכים חזון ומוסר המותאמים יותר לעולם העסקים במאה ה- 21 דע כי זה עשוי להיות הישג משותף מדהים שישפיע על החברה שלך בצורה מדהימה. דוגמה אישית והנהגה ראויה היא הבסיס להצלחה.  דיבורים וכרזות בחדרי הישיבות לא מספיקים ליצירת השינוי. בארגון עסקי בעל תרבות וערכים – לא תמצאו אף פעם "מוסר כפול". אין מסרים מילוליים הסותרים מעשים בפועל. אין תהליכים המותרים רק לבכירים, ואסורים על האחרים. דעו כי התרבות הארגונית תמיד משפיעה כל ביצועי הארגון. היא אחראית על עיצוב האסטרטגיה העסקית, השיווקית. תרבות ארגונית לא מספיק טובה עשויה להשפיע על התוצאות. בוא ונכיר את התחומים המרכזיים שעשויים להיות מושפעים לטובה מתרבות ארגונית איכותית וראויה.

  • ניהול סיכונים

אין זה סוד כי גורם מפתח מספר 1 להמשך הצמיחה והצלחה בעולם עסקי תחרותי הוא היכולת לקבל החלטות נכונות? תרבות ארגונית עדכנית מקדמת נכונות לקחת סיכונים. מתברר כי הימנעות משינויים היא האסטרטגיה הכי מסוכנת בעולם תחרותי במאה ה- 21. אמצו תרבות ארגונית המקדשת "התחדשות מתמדת" ושיפור מתמיד.

  • חדשנות מול שמרנות

פורמט העבודה ומערכות הניהול והבקרה יחד עם דרך קבלת ההחלטות מושפעים מאוד מן התרבות הארגונית ומשפיעים מאוד על ביצועי החברות העסקיות. כיום יש לאמץ תרבות ארגונית המקדשת ומקדמת תרבות של חדשנות. מקדמת נכונות לאמץ מודל עבודה מהיר תגובה הפועל על פי מודל ניסוי וטעיה? מקבלים החלטות מהר ומתקנים תהליכים תוך כדי תנועה. היה וזה מצליח מרחיבים את העשייה. היה וזה כשל, מחפשים את הדבר בא. בכל מקרב בתהליכים לא "עורפים" ראשים לכאלה שהובילו תהליכים שלא צלחו. אמצו תרבות ארגונית המקדשת חדשנות ונמנעת מלהישאר באזורי הנוחות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


  • גמישות בקבלת החלטות במצבים של אי וודאות

תהליך ההתחדשות המתמדת, שהוא היום התהליך המרכזי החיוני לכל חברה עסקית. לכן אין בתהליך "פרות קדושות" מכל סוג. מתברר כי תרבות שהתבססה על ערכים ומוסר שנבנתה לפני שנים פעמים זקוקה לעדכון. מתברר כי יש חזון, ערכים ואפילו מוסר שהיו נכונים ויפים בשעתם וכיום זקוקים ונדרשים לשינוי ולהתאמה למציאות העדכנית. העולם העסקי משתנה, ולכן משתנים הערכים ופעמים אפילו ערכי המוסר. לכן אנו מבקשים לקבוע כי רק אינטליגנציה רגשית גבוהה ברמת החברה העסקית – גם של המנהלים והעובדים – מובילה להבנה שיש פעמים צורך בשינוי והתאמת התרבות הארגונית לשינויים בעולם העסקי.

  • אחריות וסמכות – שליטה ובקרה ברמת השטח

היה נכון לבחון את מודל הניהול והתפעול של חברות עסקיות במאה ה - 21? מה דעתך? האם תרבות ארגונית וניהולית המקדשת מבנה ארגוני קשיח והיררכי, עדיין ראוי ונכון כיום? הגיע הזמן אולי לאמץ מודל ניהולי מטריציוני? מניסיונך כמנכ"ל, האם מבנה בירוקרטי יעיל יותר בסביבה תחרותית ומשברית? אנו מאמינים כי נכון לשקול לאמץ תרבות ארגונית וניהולית המקדשת פחות שליטה, פחות בקרה, יותר חופש, יותר אמון. אנו כעוסקים בייעוץ ארגוני ובהנעת תהליכי הבראה שינוי וצמיחה מאמינים כי מתן אחריות וסמכות ופחות

  • גיוון טיוב והתאמת כוח האדם הניהולי

גיוון תרבותי, גיוון תעסוקתי וגיוון בתחומי ההתמחות של עובדים ומנהלים מהווים כיום סמן מרכזי בקרב חברות ועסקים שביצעו התאמה לתרבות הארגונית הישנה שלהם. עולם התעסוקה משתנה. עובדים ומנהלים מחפשים עניין. מחפשים אתגר ובעיקר מחפשים חברות ועסקים שניתן להתחבר לחזון ולערכים שלהם. חפשו לגייס עובדים מעולמות שונים לא רק מעולמות ההנדסה ומנהל עסקים. הפקולטות למדעי הרוח מהוות מאגר ענק של כוח אדם ניהולי וערכי שיתרמו לגיוון ההון האנושי גם אצלך בחברה. הימנעו הומוגניות בגיוסים הבאים. חפשו עובדים ומנהלים מסוג אחר. תופתעו מתרומתם לחברה שלכם.

הידעת כי מנהיגים עסקיים מצטיינים אחראים גם על תרבות, ערכים כיוון ודרך

אימצתי בעברי את התובנות של נלסון מנדלה ושל משה חורב שהאמינו שבאחריותם של מנהלים ומנהיגים עסקיים גם לבנות תרבות ארגונית ראויה. תרבות ארגונית המתבססת על ערכים חזון ומוסר המותאמים לשינויים בשווקים. על הנהלות ומנכ"לים לבנות את היכולות הארגוניות הדרושות לעדכון תרבות ארגונית. לאימוץ תרבות ארגונית המקדשת חדשנות. תרבות וערכים ארגוניים המשולבים עם אחריות תאגידית המביאה לעדכון וליצירת תרבות המקדשת חדשנות.  במסגרת תרבות ארגונית עדכנית תפקידו של המנכ"ל וההנהלה לתת אפשרויות ביטוי לכל האנרגיות האנושיות שבכל אחד מהעובדים והמנהלים שתחת ניהולם. לאפשר למנהלים ולעובדים להניע את עצמם ולתרום. היה והנושא של עדכון תרבות ארגונית חשוב ונדרש גם לך היה נכון כי תבין את הדבר הבא: בעולמות העסקיים ובתחומי התעשייה וההי טק ומול חברות הנהלות ומנהלים - אנו יוצרים פתרונות גדולים יותר לבעיות הגדולות שמוצגות לנו.  רק כך אנו יוצרים תועלות מוחשיות וערך ללקוחות.  We love to shear……knowledge

.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים