היה ואתם מנהלים חברה בינונית ואו חברה עסקית משפחתית, שרבים מהעובדים והמנהלים מרגישים כייף ושמחה להגיע כל בוקר לעבודה, אתם עושים עבודה מצוינת כמנכ"לים ואו כבעלים. היה והצלחתם לאורך השנים ליצור תרבות, ערכים וחזון. בעיקר הצלחתם לייצר אווירה משפחתית חמה ותומכת – הרי אתם בורכתם ביכולות ניהול ומנהיגות יוצאים מהכלל.

הפוסט הזה בא להציג לכל העוסקים בניהול והנעת צוותים עד כמה חשובה האווירה ותחושה של "יחד" להצלחה העסקית והמקצועית. יועצים ארגוניים המתמחים גם בייעוץ אסטרטגי ועדכון חזון ותרבות יכולים לעזור לך לשפר תוצאות גם בתחום חשוב זה.

יועץ ארגוני – יועץ אסטרטגי לשיפור תרבות ארגונית

עובדים ומנהלים מועצמים, הזוכים למילת הערכה ולאחריות וסמכות מעניקים חזרה לארגון הרבה יותר. הם נאמנים. הם לא נוטשים ולא עוברים לארגון מתחרים ובעיקר הם הרבה יותר פרודוקטיביים ופרו אקטיביים. הן הם לא מפחדים ליזום להיות יצירתיים, הם לא מפחדים להיכשל כי הארגון מקדש יצירתיות יוזמה ולקיחת סיכונים. ארגון שהצליח ליצור תרבות של "משפחה" ותחושת "יחד" מבצעים בקרה, ביקורות ומשוב מעמדה של שותפות ועושים זאת מבלי לקצץ כנפיים ולרמוס כל כישלון או טעות בדרך אל ההצלחה – מצליח הרבה יותר מאחרים בעולם העסקי.

כיצד בונים תרבות ארגונית מעצימה ומקדמת?

מבנה ארגוני מציג את מערך התפעול והזרימה בארגון. מבנה ארגוני ניתן להצגה והוא מוחשי וברור לכולנו. מנגד תרבות חזון או ערכים ארגוניים מהווים תחומים הרבה יותר קשים למדידה? להבנה ואפילו פעמים הם קשים להבנה בהיבט של אמירות המציגות את הדבר הזה: "די.. נמאס מהמילים מפוצצות שלא אומרות כלום"? היה וזה המצב אצלכם חשוב שתדעו שנכון להניע תהליך של הטמעת התרבות והערכיים הארגוניים. היה נכון כי תדעו להטמיע את רוח הארגון בקרב העובדים והמנהלים. רבים מהיועצים הארגוניים- היועצים האסטרטגיים, פעמים מתקשים להבין את חשיבותה של התרבות הארגונית להצלחה העסקית והניהולית.

העצמה ופיתוח עובדים

האם מפגשי סיעור מוחות ברמת הארגון מול עובדים ומנהלים יניעו תהליכים לשיפור התרבות הארגונית? מהניסיון שצברנו עם עשרות רבות של חברות וארגונים בתהליכים מקצועיים בתחום הבנו כי לא  נכון להסתפק בהרצאות השראה לעובדים? לא נכון להסתפק בהכנת פלקטים מעוררי חשיבה שעליהם מופיעים סיסמאות ומנטרות. לא זאת הדרך שלנו כיועצים ארגוניים ויועצים אסטרטגיים לשפר ואו לבנות תרבות ארגונית מעצימה, מפתחת ומקדמת עובדים ומנהלים.

מה אומרת ויקיפדיה?

פעמים כשאני מבקש למצוא את ההגדרות הכי ממוקדות וטובות המציגות את הנושא בגובה העיניים וללא יותר מידי התפלספויות אין אני מתבייש לפנות לוויקיפדיה לקבלת הסבר פשוט ובהיר. לדברי וויקיפדיה: "תרבות ארגונית הוא מונח כולל המגדיר את הערכים, החשיבות, התמורה, האמונה, הנורמות והמנהגים הקיימים בארגונים. התרבות הארגונית כוללת הן את הרובד הגלוי של ערכי הארגון, חפצים המייצגים את הערכים והתפיסות של הארגון, דברים חיצוניים ומוחשיים כגון לבוש, שפה, סמלים ומיתוסים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מיתוג נראות ושפה עיצובית מחזקים תרבות

כאן אני מתערב וקובע כי מדובר במיתוג ובנראות שאנשים ולקוחות נחשפים אליהם במגע הראשון עם הארגון. הם משדרים לתת מודע מסרי התנהגות שלדעתם מקובלים בארגון. ויקיפדיה ממשיכה וטוענת בצדק כי הם בו בזמן נחשפים לרובד הסמוי, לתשתיות הנורמטיביות שעליהם בנויים כל הרבדים הגלויים. הרבדים הכוללים את הנחות היסוד, הערכים החברתיים ונורמות ההתנהגות הנהוגים בארגון" ואני מוסיף כי מדובר בהתנהגות של מנהלים, הבעלים ושאר העובדים.

חברות עם ערכים ותרבות – מצליחות יותר.

בואו ואתחיל בשאלה פשוטה? למי הייתם מוכנים להשקיע את הנשמה שלכם? לעבוד ולתרום הרבה מעבר לשעות העבודה, הרבה מעבר למקובל? האם לארגון שהבעלים ואו המנכ"ל חסרי תרבות וערכים ודואגים אך ורק לעצמם? או מנגד לחברה שהבעלים או המנכ"ל מביאים לעבודה סט ערכים התנהגות ותרבות מכבדת? עם מי הייתם מוכנים לצאת "לקרב"? מימי הייתן מוכנים לקנות רכב משומש? בוא ונלמד הכיצד יועץ ארגוני, יועץ אסטרטגי, מביא לשיפור חזון, ערכים ותרבות ארגונית.

תרבות ארגונית מנצחת

אין זה סוד כי כל תרבות ארגונית מונצחת ומסומנת על ידי הבעלים, ההנהלה, המנכ"ל, והעובדים והמנהלים הוותיקים בארגון. סט הערכים שמביאים מהבית, פעמים מהווה את בסיסה של התרבות הארגונית. כמה פעמים נתקלנו כולנו בארגונים הפחות מקדשים תקשורת פתוחה? כמה פעמים נתקלנו במנכ"לים פוגעניים? מנכ"לים נרקיסיסטים? כאלה ידעו לקחת לעצמם את כל ההצלחות ולהאשים את כולם בכישלונות.

תהליכים לשיפור ובניית תרבות ארגונית 

הרי בורו לכולנו כי בחברה שהבעלים או המנכ"ל נוהג בצורה לא ראויה- הרי מנהליו ועובדיו מהר מאד מחקים אותו ומקבלים לגיטימציה לבצע את אותן התנהגויות לא ראויות. היה והמנכ"ל מקדש תקשורת פתוחה, סביר להניח כי מנהליו ועובדיו לא יפחדו להאיר ולהציג נושאים לשיפור. היה ומנכ"ל ובעלים מתהדר בהתנהגות מקצועית ובערכים של אמינות ואי שקר, אך מנגד בישיבות הנהלה לא פעם "מעגל פינות" ואו לא מספר את כל האמת.. מה לדעתכם לומדים המנהלים והעובדים בארגון. להגיד כי "אנחנו משפחה אחת גדולה" ובאותה נשימה לפגוע, לסרסר ולהשפיל עובדים ומנהלים, או מנגד בהתפרצות זעם בלתי נשלטת לפטר עובדים – זה לא מתחבר לכלום. זאת לא תרבות ארגונית המקדשת משפחתיות.

הדרך למיפוי תרבות ארגונית וערכים

אנו מוזמנים להנהלה לפגישה עם הבעלים או המנכ"ל ושם מוצגת בפנינו הבעיה? האתגר? בדרך כלל המנכ"ל עם לחוץ מתון מצד הנהלה או הבעלים שאולי מבינים כי יש "צורך בתיקונים קלים".. מציגים את המשימה שאינה ממוקדת כלל: "נשמח להקדיש את שנת הפעילות הבאה לשיפור רמת שביעות רצון העובדים והמנהלים מהארגון, ובו בזמן היינו מצפים כי תבצע תהליכים המשפרים את התרבות והערכים של הארגון הן פנימה לתוכו ובעיקר החוצה כלפי הלקוחות והספקים". אנו כיועצים ארגונים – יועצים אסטרטגיים המתמחים בעדכון ובניית חזון תרבות וערכים בקרב חברות ועסקים מניעים בשלב הראשון תהליכים של התבוננות ראיונות עומק עם מנהלים ועובדים ובעיקר מנסים לבצע MRI לאיתור התרבות והערכים הקיימים בארגון.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


להלן נושאים שאותם אנו מבקשים להכיר לחקור ולהבין במסגרת ראיונות עומק:

בשלב הראשון נצטרך "כזבוב על הקיר" במסגרת ישיבות הנהלה, פגישות מנכ"ל, ישיבות צוות של דרגי המנהלים השונים, התבוננות והסתכלות על עובדים ומנהלים בעבודתם השוטפת. בכל המפגשים אנסה לאתר את הדברים הבאים: הראשון הכיצד מתמודדים עם טעויות ושגיאות בחברה? האם החברה מאפשרת ומכבדת עובדים ומנהלים להציג את הטעויות של עצמם? השני אני מנסה כיועץ ארגוני להבין כיצד ההחלטות מתקבלות בארגון? האם זה ארגון עם מאפיינים דמוקרטיים, עם תרבות של עבודת צוות וחשיבה מעצימה או תרבות של "אני ואפסי עוד" שבו ההחלטות מתקבלות פה אחד.

תרבות מעצימה או תרבות מסרסת

הפה של המנכ"ל או הבעלים? בתחום השלישי ננסה ללמוד את פורמט התקשורת בארגון. האם המידע עובר בצורה מהירה, האם משתפים ידע ובעיקר האם יודעים להעביר ביקורת בדרכי נועם. השלב הרביעי ואולי החשוב ביותר מתמקד באיתור דפוסי קבלת ההחלטות בחברה. החלטות ניהוליות והחלטות הקשורות לניהול המשאב האנושי. נלמד הכיצד מפטרים עובדים? כיצד מגייסים עובדים? וכיצד בונים לעובדים ולמנהלים אופק תעסוקתי רב שנים. בתוך התהליך נשמח ללמוד הכיצד חוגגים הצלחות? הכיצד מתנהלות הישיבות ועוד לא מעט נושאים אחרים חשובים. בסוף אנו מבקשים להציג את התרבות הארגונית הקיימת ולהביאה לדיון ברמת ההנהלה.

ניתוח והצגת מפת מציאות לתרבות הארגונית

השלב הבא של התהליך מתמקד בניתוח ממצאים ובבניית תמונת מציאות עדכנית, נקייה מפרדיגמות ועדשות וורודות מידי בכדי לשקף מצב אמיתי של התרבות הארגונית, רוח הארגון וערכיו. פעמים יש מצבים שהממצאים מחייבים אותנו כיועצים ארגוניים לבדוק מי באמת הפרטנרים להניע תהליכים לשיפור? האם המנכ"ל וההנהלה באמת מסורים לרצון לבצע שינוי בכל מה שקשור לתרבות הארגונית?

חלק מהפתרון או חלק מהבעיה

האם הם חלק מהפתרון? או חלק מרכזי בבעיה? אין כל סיכוי להצלחה באם לא נוצרת פתיחות אמון ומודעות לצורך בשינוי. תהליכים לשיפור תרבות ארגונית ואימוץ חזון וערכים משולים למרוץ מרתון ולא לריצת 400 מטר משוכות. רק בעבודה תהליכית משותפת אנו יכולים להבטיח תוצאות ושינוי.

אין קסמים אין קיצורי דרך?

ככלל היה ועברנו את כל המכשולים ומצאנו שותפים נאמנים לתהליך עלינו לבנות תוכנית עבודה המציגה פרמטרים לשיפור. אנו מחויבים לגרום לכולם להבין ולהגדיר את היעדים לשיפור ולהבין היכן מצויים נכון להיום הפערים שיש לסגור? היה והצלחנו לעשות זאת כיועצים ארגוניים עלינו לנוע אל עבר שלבי היישום וההטמעה ברמת השטח. יש לבנות תוכנית עבודה לשם אימוץ והטמעת דפוסי התנהגות והתרבות בקרב עובדים ומנהלים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


עלינו יחד להשיק את התוכניות קודם בפורומים של מנהלים, לקבל מהם משוב והצעות לשיפור ובעיקר לקבל מהם התחייבות לאימוץ השינויים והטמעתה בקרב העובדים שלהם ברמת השטח. גם בתהליך החשוב הזה חובה לבנות מערכי הערכה ותגמול נדיבים, לא בהכרח תגמולים כספיים שיעילים הרבה פחות מתגמולים אחרים.

אין סיכוי להצליח ללא מעורבותו של המנכ"ל

פעמים הנהלות בעלים ומנכ"לים בטוחים כי התהליך יבוצע ללא מעורבותם. להבנתם זה תפקידם של מנהלי או מנהלות משאבי האנוש, או של היועץ הארגוני שגויס לתהליך. הם פעמים בטוחים כי אנחנו נבצע "קסם מדהים" ונשפר את התרבות הארגונית בהינף אצבע? הם מאמינים כי כמה הרצאות השראה או קורס מנהלים עשוי להספיק לשינוי תרבותי וארגוני?

צר לי לאכזב אותם פעם באמירה שלי: "אני לא יודע לעשות קסמים.. אין לי שפנים בכובע, ובעיקר אין אני מאמין כי שינוי חשוב שכזה עשוי להצליח ללא מעורבותך כמנכ"ל. היה ואתה או אתם כהנהלה מבקשים תרבות ארגונית מקדמת וערכית עליכם להסכים לתוכנית תהליכית ארוכת זמן שבה יחד נאמץ דפוסי התנהגות ותרבות וערכים חדשים. זאת ועוד, שלב היישום וההטמעה הוא השלב הכי חשוב בתהליך.

מפגש במתנה!

לסיכום, היה ולאורך התהליך לשיפור התרבות הארגונית, נדע לשמור על נחישות ותנועה אל עבר המטרה, נדע לשמור על מעורבות ההנהלה והמנכ"ל יהיה לכולנו סיכוי הצלחה גדול. הייתי שמח לו תמיד תמצאו בנו שותפים מקצועיים להתלבטות ולחשיבה בכל מה שקשור לשיפור תרבות ערכים וחזון ארגוני. אנו תמיד זמינים ושמחים לענות לך על כל שאלה מהתחום.

לפיכך, החלטנו להעניק לך מפגש סיעור מוחות במתנה. מפגש שיוקדש לבחינת הצורך שלכם לבצע שיפורים בתחומי התרבות הארגונית, הערכים והחזון כחלק מהתאמתו לשינויים בשוק ומול המתחרים גם אצלך בארגון? לקבלת פרטים על הרצאה מעוררת השראה או קיום יום עיון או סדנה בנושא, מוזמנים לפנות אליי בטלפון - 0544814332 או השאירו פרטים כאן

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


התרומה של יועץ ארגוני – יועץ אסטרטגי

אנו כיועצים ארגוניים – יועצים אסטרטגיים מתמקדים בעשייה ניהולית ועסקית. מתמחים בייעוץ אסטרטגיה ובליווי עסקים בתהליכים של שיפור התרבות הארגונית ואימוץ ערכים מקדמים. עושים זאת במקביל לעדכון תוכניות אסטרטגיות ותוכניות עסקיות. בכל תהליכי הייעוץ העסקי- הייעוץ השיווקי והייעוץ הארגוני. אנו  תמיד מתמקדים ב- ליווי של הדרג הניהולי הבכיר ובהם כלל ההנהלה המצומצמת, ברמת מנכ"ל וסמנכ"לים בשילוב חכם של שאר הדרגים בארגון לטובת הטמעת מהלכי השינוי והצמיחה בהיבטים של עדכון התרבות הארגונית.

עדכון תוכניות אסטרטגיות

האם לא הגיע הזמן למצוא את הדרך לאתר יועץ אסטרטגי - יועץ עסקי המתמחה בשיפור מערכי התרבות והערכים בארגונים הדומים לכם? האם לא בשלו התנאים לבדוק האם נכון לבצע שיפור בחזון הארגוני? בערכים המניעים אותכם? בתרבות הארגונית? מתברר כי חלק הולך וגדל מקרב הלקוחות שלנו הנעזרים בנו בצורה קבועה, במסגרת שירותי מיקור חוץ לייעוץ עסקי.  הם מבינים כי נכון לא לחכות למשבר העסקי ומחליטים להיעזר ביועצים אסטרטגיים מנוסים דווקא בתקופות שפע ורגיעה. בואו להיעזר בנו במסגרת ליווי ארוך טווח באמצעות מיקור חוץ המביא לערך רב לחברות ולעסקים בינוניים וקטנים.

נכון כי ניפגש?

אנו משוכנעים כי הנהלות בעלים ומנכ"לים מבינים עד כמה חשוב לבצע מפעם לפעם עדכון לחזון לערכים שמשקפים את התרבות הארגונית. לבחון את הצורך בתכנון אסטרטגי עדכני? מנהלים מצטיינים, לא מחכים למשבר! בהיבט של כשלים בתרבות הארגונית המשפיעים על התוצאות העסקיות.

עוזרים לך לשפר את התרבות ארגונית

בואו ונבחן יחד באם החברה שלכם צריכה לבצע שינויים ושיפורים בכל מה שקשור לתרבות הארגונית? לדפוסי ההתנהגות הארגונית? ייעוץ ארגוני - ייעוץ אסטרטגי עשוי להתאים גם לכם? בוא נקבע פגישת עבודה והיכרות ללא כל עלות ומחויבות מצידך. הפגישה תתקיים אצלך בעסק. צלצל ישירות אלי: 0544-814332 או שלח מייל ישירות למשה גרימברג  .abc@nihul4u.co.il

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים