מה עושה אותנו למנהלים טובים? מנהלים מצטיינים? האם ניתן למצוא את הנוסחה האופטימלית שתהפוך אותנו או את המנהלים שלנו או אותנו למנהלים טובים יותר? לאורך השנים נחשפתי לסוגים שונים של מנהלים ומנהלות וניסיתי לאתר את נוסחת ההצלחה. נדמה לי כי אין מנהל מצטיין שלו תמצא בו תכונות של מנהיג, של מורה דרך ומנטור. הם אלה העשויים מהחומרים האמיתיים ומסוגלים להציג ההצלחה ניהולית ומקצועית לאורך זמן.

האם מנהיגים נולדים עם מתאר תכונות?

המחקרים שעסקו בנושא בחמישים השנים האחרונות הגיעו למסקנה כי אין דפוס חד משמעי וברור של מאפיינים ותכונות שניתן לייחס למנהיגים\מנהלים מול אלא שאינם כאלה. דיסציפלינות רבות לאורך השנים באקדמיה ניסו לברר האם מדובר אצל מנהיגים\ מנהלים בתכונות מולדות או נרכשות. כולם בשנים האחרונות ניסו לבנות מודלים וכלים האמורים, לאבחן מבעוד מועד אנשים בעלי פוטנציאל למנהיגות\ניהול.

מהי הנוסחה הסודית למנהיגות?

כיועץ ארגוני ומוביל תהליכי שינוי וצמיחה העוסק בהדרכת מנהלים הנהלות ובהדרכה ייעודית למערכי מכירות ושירות מתקדמים, אני מודע כי החלום של כולם מדבר על היכולת לבנות, שיטות אימון והדרכה יעילות להכשרתם של מנהיגים\מנהלים בדרגי הניהול השונים. רבים מלקוחותיי ברמת מנכ"לים הנהלות ובעלים, מבקשים ממני לתת להם נוסחת קסמים שתביא אותם להגיע לניתוח ופיצוח הגנום של המנהיג\המנהל בחברה שהם מנהלים.

תחשבו מה היה קורה לו היינו מצליחים לאתר את המנהיג האולטימטיבי בתחום הפוליטי? בתחומי החינוך? בתחומי המוסר והערכים? האם חיינו כמונהגים לא היו  טובים יותר? כאזרחים?  ג'ק וולש אמר: 'עוד לא פגשתי מנהל טוב מידי'.. - כך שגם למנהלים מוצלחים, יש לאן לשאוף. האם התכוון המנכ"ל האגדי של GE שיש הבדל מהותי בין מנהיגות לניהול? אני משוכנע שאי אפשר להתווכח בכך שמנהיג\מנהל טוב יכול להצמיח ארגון ולהביאו לשיאים מפתיעים לאורך זמן.

האם ספרי הניהול נותנים לנו תשובה?

כולנו ראינו מנהיגים\מנהלים 'סבירים' ופחות מכך, וברי המזל שבנו - זכו להיחשף, בין אם על ידי עבודה בכפיפות או בסמיכות, למנהיגים\מנהלים מדהימים. שוב ושוב אנו נשאלים: האם האדם נולד עם כישורי ניהול? היש קשר בין ניהול למנהיגות? האם ניתן לפתח כישורי ניהול בכל גיל? מה הופך מנהל למנהל מצטיין? ובכן, אם היו לשאלות אלה תשובות חד משמעיות, הרבה ספרי ניהול ומנהיגות היו מיותרים. עצם העובדה ששאלות אלה חוזרות ונשנות, מעידה כי אין תשובה נכונה, המתאימה לכל תרבות, לכל ארגון ולכל חברה.

מהו סגנון הניהול והמנהיגות שלך?

מתברר כי מעבר לשונות ולמגוון שיש בין טיפוסי אישיות, סגנון ניהולי, ותרבות עסקית, יש מכנה משותף למנהלים מצליחים המובילים ארגונים להיות ארגונים מנצחים. מכנה משותף זה, הוא היכולת שלהם למנכ"ל את עצמם היטב. מנהיגים\מנהלים אלה המצטיינים שבהם, הפנימו את התובנה שאתה חייב להבין, להניע ולנהל את עצמך לפני שתוכל להבין, להניע ולנהל אחרים .ניתן היום הוודאות לזהות תכונות המאפיינות מנהיגים\מנהלים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מי נולד להנהיג? האם גם את/ה?

מתברר עדיין התובנה האומרת כי למרות שאנשים אינם נולדים כמנהיגים מבטן אימם, עדיין ניתן לאפיין אצלם תכונות שבחלקן מולדות. נמצא כי הצורך בכוח והישגים אצל מנהיגים\ מנהלים  גבוה מעל לממוצע. זאת ועוד, אמביציה תקיפות ואינטליגנציה ובעיקר כישורי תקשורת הקשבה ואמפתיה מסייעות להם לתפקד טוב יותר. למותר לציין כי במקביל יש חשיבות גם לוותק וניסיון, השכלה, רקע משפחתי, וחברתי, עושר ועוד.

אין מנהיגות ללא מונהגים

כאיש מקצוע העוסק בתחום הדרכה העצמה והובלת תהליכי שינוי וצמיחה - התחברתי לאחת מההגדרות אשר עושות לי "סדר" ולפיכך אני מרשה להגדיר מנהיגות כתופעה שחייבת להתבצע במסגרת של קבוצה. בקבוצה יש מדרגים של מנהיג\ מנהל ומונהגים\עובדים ואו מנהלים זוטרים הסרים למרותו של מנהיג הקבוצה. באינטראקציה שנוצרה בתוך הקבוצה בין חבריה מתקיים תדיר תהליכים של השפעה ושינוי והעיקר לקבוצה יש תכלית ותוכנית שאמורה לגרום לה לחבריה ולמנהיגה להשיג מטרות ראויות. מתברר כי מנהיג או מנהל מצטיין חייב לקבל את הסכמת הקבוצה ליכולותיו. הם יאשרו את מנהיגותו מעצם הליכתם אחריו "כמעט בעיניים עצומות".

להיות בן אדם לפני היותנו מנהלים

למזלי, כמה כאלה לאורך חיי המקצועיים הכרתי מקרוב ואני מוקיר תודה על כך. אני שוב מבקש לקבוע כי אינטליגנציה רגשית מאפיינת מנהיגים ומנהלים מוצלחים. בקרב מנהלים ומנהיגים בעלי כישורי אינטליגנציה רגשית ניתן לזהות מיומנויות של: אהבה, אמפטיה, אמונה, אופטימיות, תקווה, הומור, פרגון עצמי, אינטימיות ורוח לחימה על עקרונות וערכים. למנהיג\מנהל של קבוצת אנשים יש כוח רב להטות את הרגשות של כולם. אם הוא יודע להוביל את רגשותיהם של אנשיו לאזור ההתלהבות – הביצועים עשויים להגיע למקומות שאף אחד מהם יאמין כי ניתן להגיע. להרחבה ולפגישת הכרות צורו קשר ישיר עם משה גרימברג