ההתחלה של הפוסט המקצועי הזה מתחילה בהבנה והסכמה על הגדרת המושג ייעוץ אסטרטגי? נסכים על ההגדרה המתמצתת את תפקידיו של יועץ אסטרטגי אפקטיבי לעולמות העסקיים ולתחומים רבים אחרים. ככלל ייעוץ אסטרטגי פעמים נקרא גם ייעוץ למנהלים ואו ייעוץ לבעלי עסקים. ייעוץ אסטרטגי הינו שירות עסקי הניתן באמצעות יועצים אסטרטגיים מנוסים בעלי ידע מולטי דיסציפלינארי מעולמות הייעוץ הארגוני, השיווק, הניהול והמנהיגות ובעיקר מעולמות המכירות והפיתוח העסקי. תפקידיו של יועץ אסטרטגי מאד מוגדרים ואחריותו המקצועית רבה ביותר.

ייעוץ אסטרטגי אפקטיבי לחברות ולעסקים

אנו מעניקים ייעוץ אסטרטגי לחברות בינוניות, לחברות משפחתיות ולעסקים המבקשים לעדכן ולעצב את האסטרטגיה שלהם לסביבה עסקית תחרותית משתנה. סביבה המציפה לא פעם, סכנות ויוצרת לא מעט הזדמנויות. ברוב המקרים מהניסיון שצברנו לאורך השנים כיועצים ארגוניים המניעים שינוי וצמיחה, ייעוץ אסטרטגי בדרך כלל נדרש כאשר חברה או הנהלה מבינה שבסיס הפעילות הישן מחייב התאמה לשינויים בשווקים. אפשרות נוספת מתמקדת בשאיפה של חברות והנהלות לצמוח ולהתרחב לשווקים או למוצרים חדשים. לאתר שווקים משיקים וחדשים העונים לקריטריונים של ה- "אוקיינוס הכחול".

משימותיו של יועץ אסטרטגי

יועץ אסטרטגי – או הייעוץ האסטרטגי ככלל מתמקדים בביצוע המשימות המרכזיות הבאות: הראשון ביצוע מיפוי מצב קיים ואפיון צרכים ומתחרים. כיועצים אסטרטגיים אנו מאמינים שללא מידע עדכני ורלוונטי לא נוכל להמליץ על דרכי פעולה ראויות. לפיכך היה ויידרש נבצע מחקרי שוק באמצעות חברות מתמחות? או נבצע איסוף מידע באמצעות ראיונות עומק עם ספקים? מתחרים? ואפילו עם לקוחות פעילים ועם לקוחות שעזבו את החברה לטובת המתחרים. רק לאחר השלב הראשון והחשוב הזה נוכל להציג תמצית מנהלים הבאה להראות את הנתונים ולהמליץ על דרכי פעולה לשיפור.

החשיבות בעדכון התוכנית האסטרטגית

ייעוץ אסטרטגי עשוי להיות רלוונטי וחשוב במספר נקודות ממשק בעולמות העסקיים. הראשון בעת הקמה של חברה או עסק חדש? השני, כאשר חברות ועסקים בתקופות של שפע מבקשות להתרחב ולצמוח אל עבר שווקים חדשים ואו שווקים משיקים, או לצמוח מהר על חשבון המתחרים. נקודת הממשק השלישית מגיעה בתקופות של משבר ואי יציבות בשווקים. שם נדרשת מעורבותו של יועץ אסטרטגי מיומן שצריך להוביל את תהליכי השינוי והצמיחה באמצעות עדכון התוכנית האסטרטגית.

MRI לעסקים

מידע עדכני מהווה את הבסיס החשוב ביותר להצלחת שינויים והתאמת האסטרטגיה העסקית. לכן אנו מקדישים חשיבות רבה לניתוח חוזקות, חולשות, מנתחים את ההזדמנויות והסכנות מול השוק, מול המתחרים בכדי להיות מסוגלים להציג דוחות מצב אסטרטגיים- שיווקיים המורכבים מתתי נושאים שכל אחד חשוב מאד להצלחה. מיפוי מצב קיים - המחקר האסטרטגי שאנו מבצעים בכל ארגון כשלב ראשוני נדרש, שונה מהותית ממחקרים אקדמיים. המחקר האסטרטגי שאנו מבצעים באמצעות MRI לעסקים הוא יישומי - הוא משרת אך ורק מטרה אחת ברורה. איסוף המידע והניתוח שלו נועד אך ורק לשמש לתמיכה ולעדכון התוכנית האסטרטגית והתוכנית העסקית שמבקשות להשיג יעדים עסקיים וארגוניים ממוקדים.

ייעוץ אסטרטגי מתחיל בעדכון החזון

אנו מסכימים כי האסטרטגיה הראשונית של כל חברה או ארגון מתחילה בחזון ובמטרות העל שמתוכן נקבעים היעדים העסקיים להשגה. לא נכון ולא ראוי לבנות עדכון לתוכנית האסטרטגית מבלי להיות מסוגלים מקצועית להבין את "התמונה הרחבה" של העסק. תמונה שפעמים משתנה. יש לנו הידע והניסיון המקצועי להעניק גם לכם תמונה ברורה ועדכנית למצבכם ולמצב השוק והמתחרים. ככלל, אנו צמחנו מתוך עולמות הניהול והמכירות ולתהליכים שנוביל יחד מביאים לא מעט ידע וניסיון מוכח.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


ההבדלים בין ייעוץ אסטרטגי לייעוץ ארגוני?

במהות הייעוץ האסטרטגי בהשוואה לייעוץ ארגוני מתמקד בהבדלים שבין הדרך לבין המהות? הייעוץ האסטרטגי מתעסק בהבנת השאלה העוסקת בחזון וביעדי העל להשגה לעומת הייעוץ הארגוני המתמקד בדרך שמשיגים את אותם היעדים. הייעוץ האסטרטגי עוסק ב- "מה". הייעוץ הארגוני מתמקד ב- "איך". דרך נוספת להצגת ההבדלים בין שני התחומים מתבטאת בכך שייעוץ ויועצים אסטרטגיים מתמקדים בלמידת הסביבה הארגונית שבו החברה פועלת.

להבין את גודל האתגרים?

היועצים האסטרטגיים מנתחים וממפים את השוק, המתחרים ואת הסגמנטים השונים של פרופיל הלקוחות. מנגד הייעוץ הארגוני הטהור מתמקד בתהליכים פנימה אל תוך הארגון. זאת ועוד, ייעוץ אסטרטגי ואסטרטגיה ככלל באה לתת מענה לבעלים ואו להנהלה הבכירה. ייעוץ ארגוני מתמקד בתהליכים המשפיעים על כל שדרת הארגון. כאשר אנו מבקשים למפות את תפקידיו המרכזיים ואחריותו של יועץ אסטרטגי אפקטיבי לחברות ולעסקים, עלינו להבין לעומק את גודל האתגרים שעומדים בפניו.

הדרך בו ייעוץ אסטרטגי עשוי לתרום לחברות ועסקים משפחתיים?

ייעוץ אסטרטגי משמש בעבור המנכ"ל הבעלים וההנהלה זרוע ניהולית נוספת, אובייקטיבית ומסייעת באופן שוטף לקובעי המדיניות ברמת החברה או העסק. ההנהלה והמנכ"ל עסוקים ביישום המדיניות ברמת השטח. עסוקים הטקטיקה לעומת היועץ האסטרטגי שמתמקד בעדכון האסטרטגיה בשיווקית, העסקית ובעיקר מתמקד על בניית תוכנית עבודה רב שנתית הכוללת מנועי צמיחה חדשים וכניסה לשווקים משיקים. כאשר הנהלות מבקשות לקבל ייעוץ הקשור לביצוע שינויים אסטרטגיים, הם עשויים להיוועץ ביועץ אסטרטגי אשר עשוי לעזור ולהפוך לפרטנר לחשיבה ולהתלבטות בתהליך.

מתי ולמה נכון להיעזר ביועץ אסטרטגי מנוסה?

כאשר הנהלות ועסקים מבינים שעליהם לבצע שינוי ואו התאמה של קווי המדיניות התפעולית והשיווקית, כחלק מהשינויים הרגילים בשווקים, עוד לפני שעליהם לבצע התאמות ושינויים הנובעים ממשבר ואי יציבות. השימוש ביועץ אסטרטגי מקצועי ובעל ידע וניסיון מוכח שמלווה הנהלה או בעלים ומנכ"ל באופן קבוע, עשוי להיות רב ערך. יועץ אסטרטגי עשוי לחשוף ולאתר חוליות חלשות הרבה לפני כולם. גילוי מוקדם עשוי להיות קריטי בשווקים בלתי יציבים ובשווקים החווים משבר. תמיד נכון לבחון אפשרות להיעזר ביועץ אסטרטגי בפורמט קבוע על בסיס מיקור חוץ.

מהי הדרך למצות את המיטב מתהליכי ייעוץ אסטרטגי?

עבודה תהליכית מדורגת היא הפורמט המומלץ לשימוש ועבודה נכונה עם יועץ אסטרטגי. השלב הראשון הינו שלב מיפוי מצב קיים. השלב השני, ניתוח ממצאים ובחינת מספר חלופות לתחילת העדכון של האסטרטגיה. השלב השלישי כולל הגדת תוכנית עבודה מפורטת. השלב הרביעי והחשוב ביותר הינו שלב היישום וההטמעה. בכל תהליך ובכל שלב יוצג לאישור מסמך משימות מפורט הכולל תחומי אחריות וסמכות לגורמים שלוקחים בו חלק. בעיקר עליו לכלול נקודות בקרה וביצוע משוב מתקן. מומלץ כי תמיד לאורך התהליך והעבודה המשותפת לבדוק את מידת ההפנמה של הדרג הניהולי והדרג התפעולי בכל רמות הארגון בהיבט של היישום השינוי בשטח.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


המלצות לבחירה מושכלת של יועץ אסטרטגי? או חברה לייעוץ ייעוץ אסטרטגי?

פעמים נכון לבחור חברה לייעוץ אסטרטגי שלה פחות ניסיון בשוק המטרה המרכזי של החברה. לבחור דווקא בחברה המכירה שווקים תחרותיים אחרים, חברה היכולה להביא חשיבה מרעננת ושונה מכל המקובל בענף. יש לכך יתרונות לא מעטים. היה נכון כי תהיו אמיצים לבחור דווקא בכאלה שבאים לתת פתרונות ללא קיבעון מחשבתי המלווה חברות ייעוץ המכירות את התחום מהעבר. פעמים הלימוד או ידיעת הענף עשויים להבטיח דווקא פתרונות טובים ויצירתיים. חפשו יועצים אסטרטגיים שמתמקדים יותר בשינוי וצמיחה תהליכית. כאלה המובילים תהליכים ולא מסתפקים אך ורק במתן העצות ואו כתיבת האסטרטגיה.

למי נכון לתת עדיפות בבחירה? לחברה גדולה? או ליועץ אסטרטגי מנוסה?

לא תמיד גדול יותר טוב יותר? לא תמיד חברה לייעוץ אסטרטגי שלה 5 שותפים ומעסיקה 20 עובדים ראויה יותר לאמון מאשר חברה ייעוץ אסטרטגי קטנה? בדרך כלל בחברות גדולות, אתם תכירו את אנשי המקצוע הבכירים, את בעלי החברה בפעם הראשונה, עם חתימת הסכם העבודה, כאשר את רוב העבודה יבצעו בעורך יועצים צעירים בתחילת דרכם. זאת ועוד, פעמים יש הבדלים מהותיים בעלויות. כאשר התרומה של ייעוץ אסטרטגי מחברה קטנה עשוי להיות הרבה יותר הגיונית וכלכלית ובעיקר תרומתו כעשויה להיות הרבה יותר אפקטיבית ויעילה. נכון כי נדע שחברות יעוץ גדולות, מגיבות לאט יחסית. זמינות היועצים מוגבלת ובעיקר זמינותם של הבעלים. חברה קטנה וגמישה, תגיב בדרך כלל מהר יותר לצרכים. מוגש כחומר לחשיבה.

הקשיים והמכשולים בעבודה מול יועץ אסטרטגי- חברה לייעוץ אסטרטגי?

אנו שונים מכל יועץ אסטרטגי ממוצע. אנו פחות אוהבים לתת עצות ולהישאר ישובים על הגדר. אנו כיועצים אסטרטגיים לוקחים אחריות ישירה על התהליכים ומתמקדים גם בשלבי היישום וההטמעה. אנו מאמינים כי המוניטין של יועץ אסטרטגי נמדד לא רק על איכות המלצותיו אלא בעיקר על יכולתו להניע את היישום ברמת השטח בחברה. רבים מעסקים והחברות נרתעים מלהשתמש ביועץ אסטרטגי בגלל החשש שלא יוכלו לממש את ההמלצות ברמת השטח. מנגד חברות הנהלות ועסקים המודעים לכוחם של יועצים אסטרטגיים או יועצים ארגוניים ובעיקר מאמינים שיש ביכולתם לעדכן אסטרטגיות ותהליכים ולהניע תהליכי הבראה שינוי וצמיחה – מפיקים מהם תועלת רבה במיוחד.

תרומתו וחשיבותו של תהליך ייעוץ אסטרטגי מקצועי.

כאשר הבעלים ואו המנכ"ל מרוכז בעשייה השוטפת, פעמים חסר לו הזמן והיכולת המקצועית להתעדכן ולנתח שינויים ותהליכים בשוק ואצל המתחרים. רבים מהם זקוקים לעזרה במיפוי סכנות והזדמנויות. להבין טוב יותר איומים או לזהות בזמן משברים? השימוש ביועץ אסטרטגי אמור לתת למנכ"ל ולהנהלה עזרה מקצועית ממוקדת. הייעוץ האסטרטגי במיקור חוץ עשוי להביא להנהלה ולמנכ"ל תמונת שוק עדכנית מבחינת מתחרים, קהלי יעד, הזדמנויות, איומים ותמורות צפויות בשוק. ככלל, יועץ אסטרטגי אינו מתמקד בהיבטים הפיננסים והכלכליים. הוא מתמקד במשימות הקשורות לניתוח שוק עדכון התוכנית השיווקית, ערוצי ההפצה והרחבת שווקים ומוצרים.

השלבים החשובים להצלחתו של כל תהליך ייעוץ אסטרטגי?

אני מבקש לסכם את המהות של המאמר, ולפיכך היה נכון כי נשלים עם הדברים הבאים: יועץ אסטרטגי טוב הבא לעדכן את האסטרטגיה העסקית והשיווקית לאור השינויים שחלו בשוק ואצל המתחרים מחייב שליועץ האסטרטגי יהיה היכרות מעמיקה עם תחומי הפעילות של החברה. או היכרות עם חברות משווקים משיקים שעברו בעבר תהליכים לעדכון האסטרטגיה העסקית. עליו להיות מיומן בניתוח השווקים, המתחרים ובעיקר המגמות תוך הסקת מסקנות והתוויית תוכניות המניעות שינוי. להלן מספר נקודות שהייתי מבקש כי תאמצו בכל תהליך של ייעוץ אסטרטגי עתידי:

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


עלות מול תועלת

ROI חייב להיות גבוה עשרות מונים מהעלות שהחברה או העסק משלמים בגין הייעוץ האסטרטגי. יחד עם זאת חברות הנהלות ומנכ"לים חייבים להבין כי תהליכי השינוי הם מחייבים סבלנות ואורך רוח. זאת ועוד, חובה להבין לעומק את תפקידיו המרכזיים ואת האחריות הישירה של יועץ אסטרטגי אפקטיבי לחברות ולעסקים המניעים שינוי וצמיחה.

עדכון התוכנית האסטרטגית

חברות שהשכילו לאמץ את העדכון של התוכנית האסטרטגית או הוקמו אחרי אימוץ ובחירה בתוכנית אסטרטגית נכונה זקפו לזכותן הצלחות עסקיות רבות. נתונים מראים כי הצלחות רבות בעולם העסקי צריכות להיזקף לייעוץ אסטרטגי איכותי מקצועי ויעיל שקיבלו בפועל מיועצים אסטרטגיים מיומנים. פעמים התוכניות וההמלצות יישמו בשלבים יותר מאוחרים חודשים אחרי תום תקופת ההבשלה של הייעוץ האסטרטגי.

חפשו פתרונות פשוטים ליישום

בחנו תמיד לבחור ביועץ אסטרטגי המכיר את מגבלות החברה ומערכותיה. היועץ האסטרטגי המקצועי תמיד מציג תוכניות המותאמות למצב התפעולי הקיים בחברה מצד אחד, ומנגד מביא הצעות לשינוי המותאמות להנהלה, לבעלים ולמנכ"ל כל זאת בהתאם לקונספט העסקי הקיים או המעודכן שיתווה. עליו להיות מסוגל למצוא את הפתרון האופטימלי והכי קל ליישום.

לא רק המלצות חפשו יישום בפועל

יועץ ואסטרטגי מיומן אינו נשאר בשדה ההמלצות בלבד. הוא לוקח אחריות על תהליכי היישום, הובלת השינוי והבאתו לשטח. כיועצים אסטרטגיים, אין אנו רואים את סיום תפקידנו בהצגת תוכנית השינוי והעדכון של האסטרטגיה העסקית ואו השיווקית. אנו ככלל מתקדמים ולוקחים חלק מרכזי בתהליכי היישום בשטח. מלווים את התהליכים מדריכים את מנהלי הפרויקטים ומובילי השינוי ובעיקר מבצעים בקרה והתאמה של התוכנית מול המציאות המשתנה בשוק ומול המתחרים.

מיצר תהליכים מניע שינוי

מבצע בעצמו את מה שנדרש לאחר שהתווה תוכנית פעולה. הוא מגיש את התוכנית להנהלה ומפקח על אופן הביצוע תוך בקרה שוטפת למתווה שהוחלט כי הוא המתאים. עסקים מסוימים לאחר שקיבלו את מסקנות היועץ, עשויים לקבוע מנהל פרויקט שזוהי משימתו ולאפשר ליועץ להמשיך בעבודתו המקורית ובכך לחסוך זמן יקר יחסית. מצד שני, היועץ יצטרך לבחון ולהדריך את המופקדים על ביצוע הפרויקט מאחר והוא התווה אותו בשיתוף עם מקבלי ההחלטות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מה עושה אותנו מתאימים יותר בעבורך?

יש לנו לא מעט יתרונות להציע לכם. אנו מאמינים כי ניתן להביא לשיפור מהותי גם במסגרת  ייעוץ אסטרטגי קצר מועד. יש לנו היכולת והידע לעדכן את האסטרטגיה השיווקית של הארגון שאתה מנהל. כחברה לייעוץ אסטרטגי, נבצע התאמות לדרך בה בוחר הארגון לנוע על מנת להשיג את מטרותיו העדכניות. אנו מאמינים כי האסטרטגיה השיווקית העדכנית אמורה לספק החלטות, תוכנית וכיוונים, בהתייחס לפילוח שוק, זיהוי קהלי מטרה, מיצוב ותמהיל שיווק ותקציב. כל זאת בכדי ליצור שילוב ייחודי של "יצירת ערך" עדכני יותר ללקוח ובידול בולט מול המתחרים בשווקים משתנים ותחרותיים או בתקופות כאוס ומשבר.

לכן אנו גאים להציג לכם מספר יתרונות שאנו מביאים לתהליכים:

  • אנו מביאים ניסיון רב מעולם העסקי האמיתי. כעוסקים בייעוץ אסטרטגי ובייעוץ ארגוני אנו משלבים את הידע והניסיון שצברנו בעולמות הניהול השיווק והמכירות.
  • מתמקדים בהובלת תהליכים. אנחנו פחות אוהבים לתת רק עצות.
  • עובדים על פי מתודולוגיה ותהליכי עבודה שהוכחו כקלות ליישום וביצוע ברמת השטח.
  • אנחנו מאמינים בעבודה תהליכית. לא מאמינים "בניסים" "ובקסמים"
  • יש לנו היכרות רחבה עם מגוון סגמנטים רחב בעסקים ובתעשייה. ניסיון בעבודה מול מגוון הנהלות ומנהלים.
  • ממוקדים מטרה ונחושים לפעול תמיד להביא לערך ולתועלות.
  • יש לנו לא מעט ממליצים ולקוחות מרוצים ממגוון תחומים ותעשיות.

פרטנר להתלבטות וחשיבה בתהליכי השינוי האסטרטגי

בכל תהליך של עדכון האסטרטגיה העסקית, אנו כאן לתת לך מענה אמיתי והגיוני לכל השאלות בתהליך. זה לא בגלל שאנו יותר מנוסים או חכמים ממך? אנו פשוט חווינו, עשרות רבות של מנכ"לים ובעלי חברות ועסקים במצבך, שהיו חייבים להוביל תהליכי עדכון האסטרטגיה העסקית והשיווקית. נשמח לתרום גם לך, את כל הידע והניסיון שצברנו כחברה לייעוץ אסטרטגי, פיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה. נשמח להיפגש ולהכיר. צורו קשר ישיר איתי – עם משה גרימברג וצלצלו לתיאום פגישת הכרות ללא מחויבות 0544814332.

נכון להיעזר בייעוץ אסטרטגי מקצועי

כיום מגוון רחב של עסקים, חברות בינוניות, ותיקות וצעירות, עסקים משפחתיים ונותני שירות מבינים כי עליהם להיות תמיד עם האצבע על הדופק של השוק, הלקוחות והמתחרים. הם מבינים היטב שאסור להם להירדם בשמירה. אסור להם להיות שאננים. העולמות העסקיים הופכים לתזזיתיים יותר ויותר, הלקוחות הרבה פחות נאמנים לשירות ואו למותג. בכדי להישאר רלוונטיים, רבים מהם הבינו שעליהם להיעזר באנשי מקצוע וחברות לייעוץ אסטרטגי שמסוגלות להוביל יחד תהליכי עדכון והתאמת האסטרטגיה העסקית לשינויים הרבים בשוק – להוביל שינוי וצמיחה.

שווה כי ניפגש. שווה שנכיר

תהליכי הייעוץ – ייעוץ אסטרטגי והליווי המקצועי עם יועצים אסטרטגיים שלהם ניסיון מוכח גם מחוץ לעולמות הייעוץ – מביאים לערך רב. השילוב של ניסיון ניהולי, שיווקי וניסיון במכירות מהשטח לאורך השנים, יחד עם ידע מקצועי בתחומי הייעוץ האסטרטגי תמיד מביאים לתוצאות הרבה יותר טובות. תמיד חפשו לבחור ביועצים המביאים לתהליכים ניסיון מקצועי בעולמות הניהול האמיתי בשטח. כחברה לייעוץ ארגוני והובלת תהליכי שינוי וצמיחה משה גרימברג ישמח להיפגש ולהכיר. צורו קשר עם משה וצלצלו לתיאום פגישת הכרות ללא מחויבות 0544814332.

יועץ אסטרטגי – מוביל שינוי יוצר צמיחה

משה גרימברג וצוות שותפיו לדרך, עוסקים בהצלחה בתהליכי ייעוץ ארגוני, ייעוץ אסטרטגי ופיתוח עסקי לשווקים משתנים ומאד תחרותיים. עושים זאת בהצלחה רבה משנת 2006. שוב אני מבקש לקבוע כי תהליכי ייעוץ המסתפקים בהצגת המלצות בלבד, ללא הובלת תהליכי יישום והטמעה ברמת הארגון והשטח עשויות בדרך כלל לא להספיק להצלחת השינוי. למשה גרימברג ולצוותו יש ניסיון רב של עשרות שנים בתפקידי ניהול שיווק מכירות ופיתוח עסקי בחברות מהגדולות בשוק הישראלי. שווה כי נכיר בהקדם. ההחלטה נתונה בידך.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים