הטיפ החודשי עוסק בניהול. בניהול משברים. האירועים של השבועות האחרונים במצריים עומדים לשנות את מפת השליטה האזורית. מנהיגים חזקים קרסו או עומדים לרדת מעל במת היסטוריה. מנהיגים חכמים התגלו כטיפשים גמורים, אחרים התגלו במלוא עליבותם. אמריקה כאמריקה ואובמה כבן דמותם של ג’ימי קרטר במשבר השאח האירני, ג’ורג’ בוש האב והבן טעו בכל צומת אפשרית!

מה קורה למנהיגים במקומות שהם צריכים להוביל מערכות בעולם של אי ודאות.

רבים מהם קורסים. אחרים מקבלים את כל ההחלטות הכי פחות נכונות. היה מעניין לראות את השוטרים האמריקאים.. או את כוחות ה- FBI, מתמודדים על בסיס "אם הדמוקרטיה" עם מיליון אפרו אמריקאים והיספנים מהמעמד הנמוך המבקשים שינוי במדיניות הרווחה. האם גם אז תשובותיו של אובמה והילרי היו דומות כשההמון אצלם בבית מאבד שליטה?

האביב הערבי יצליח או יכשל?

האירועים שעוברים על המדינה המוסלמית הגדולה בעולם- על מצרים מדגימים היטב את כישלונם של מנהלים בהובלת תהליכים משבריים. מובארק עד לאמצע פברואר מתגלה כמנהיג המתמודד הכי טוב עם המשבר. הוא כבר יודע את הסוף, אבל גם מתגלה כמבוגר האחראי, שיודע ששימוש בסיסמאות כפי שחכמים כאובמה וכהילרי קלינטון משתמשים, לא יביאו לשום שינוי במצריים. מובארק בסוף הפסיד. אבל מובארק, מכיר היטב את מגבלות עמו והשימוש בסיסמאות אל מול ההמון המשולב בכיכרות דווקא יביאו לכאוס מקומי אזורי ואולי עולמי עם עלייתם של האחים המוסלמיים במצרים. כמנהלים האם יש משהו שאנו צריכים ללמוד מניתוח האירועים במצרים?

איזה סוג מנהל אתה?

כמו בכל חודש, משפטי המפתח - הציטוטים שהשאירו בי חותם וקשורים לנושא הם: המשפט הראשון הוא של מרטין לותר קינג האומר: • "רק בחשכה ניתן לראות את הכוכבים." מרטין לותר קינג. נראה כי אצל האמריקאים ובעיקר אצל הנשיאים המגיעים לבית הלבן רבים מהם אף בלילה לא מצליחים לראות את הכוכבים. המשפט השני מתחבר ככפפה ליד לנושא תקציר מנהלים זה העוסק בניהול משברים מתמקד בליאונרדו דה וינצי שכבר אמר • " ישנם שלושה מעמדות של בני-אדם: אלו שרואים, אלו שרואים כאשר מראים להם ואלו שאינם רואים."ליאונרדו דה וינצ'י. לא פעם אני מופתע עד כמה נכון המשפט הידוע האומר שככל שמתקרבים למנהיג - מטאור כמו אובמה או ברק למשל? מתברר לנו כי ככל שמתקרבים אליו מתגלים הפגמים בו.

שינוי צמיחה ואסטרטגיה עדכנית

לאחרונה כיועץ ארגוני ופיתוח עסקי, אני מוביל תהליכים ארוכי טווח של שינוי וצמיחה בקרב 2 ארגונים מצטיינים שהחליטו כי נכון להוביל ולבחון תהליכי שינוי וצמיחה מעמדת כוח של הצלחה ולא לחכות לכישלונות ולהפסדים. ברוב המקרים ארגונים מנהלים ואו מדינות מתמודדים עם מצב משברי לא מתוכנן ודווקא במועד הכי פחות נוח. מעטים המנהלים והחברות שמחליטים לבחון מצב של שינוי ובניית אסטרטגיה יעילה יותר ממצב של הצלחה ורווחית ולא ממצב של משבר והפסדים מצטברים או משינוי מהותי בכללי המשחק. היה ומובארק היה קשוב יותר היה מוביל מעמדה של כוח את השינויים שיוביל כעת, אזי מצבו היה טוב יותר. למרות הביקורת מנהל מובארק את האירועים בצורה טובה יותר מהאחרים למרות שלא יהיה ביכולתו למנוע את התפטרותו ועזיבת מצרים.

ברק מול נתניהו

ברק נתניהו והמערכת המנהיגותית בישראל לא מקבלת ציונים גבוהים יותר. התנהלות המינוי של גלנט לרמטכ"ל היה והיה קורה בחברה עסקית מהר מאד היו מקבלי ההחלטות המנהלים - משלמים מחיר אישי כבד. המנכ"לים היו מודחים לאלתר. מתברר כי האיש המקבל נקודות זכות ניהוליות על ניהול המשבר והעמידה בלחצים על פי הבנתי הוא דווקא חוסני מובארק. הוא יצא "גבר" לא ברח. לא נלחץ ולא נסחט בפראפרזה למנהיגים אצלנו. בניגוד ללא מעט מנהלים ומנהיגים שברגע הראשון של המשבר מוצאים דרך מילוט? האיש מובארק, מתמודד יוצא מהכלל עם תהליכים משתנים ומצליח לנהוג בחוכמה תוך שמירה על גמישות מחשבתית לאורך כל המשבר.

ישראל חווה קשיים מנהיגותיים לא פשוטים?

הציון הגבוה שאני מבקש לתת לנשיא המצרי, עד להודעת התפטרותו, אינו פקטור להסכמה שלי ושל אחרים כי המשטר המצרי זקוק מאד לשינויים. היה נכון כי המשטר ובעיקר העם המצרי יעברו תהליך מדורג של תנועה אל עבר משטר דמוקרטי הרבה יותר. משטר שידע לתת מענה לעוני הרב במצרים. האם הסיסמאות של "גאוני הניהול" מהבית הלבן לדורותיהם היו מוכיחות עצמם טוב יותר? בניהול המשבר הנוכחי ואו האחרים? אני מסופק. כישראלי המכיר את האזור נראה כי התהליך האבולוציוני שמובארק החליט להוביל ויותר נכון הצבא שומר עליו לא לעשות טעויות בו נכון יותר מתהליך רבולוציוני שההמונים והאחים המוסלמים מבקשים לבצע.

ניהול משברים כמנוע צמיחה

כמנהלים מצטיינים אתם לא אחת, מתמודדים בדילמות קשות של הניהול מודרני. ניהול משברים הינו תהליך שמנהלים בכירים נתקל בו לא אחת. הוא טומן וצופן בחובו אינספור אפשרויות מלהיבות ומסקרנות ואף כישלונות. כידוע, ניהול מודרני אפקטיבי הינו כר נרחב לדיון פורה מפרה ומקיף. כעוסקים בייעוץ ארגוני וניהול מערכי שינוי וצמיחה, אין לנו נוסחאות פלא. לשותפי ולי יש ניסיון רב שנים בהובלת תהליכים מורכבים. אנו מעניקים כלים, ליווי ומתודולוגיה לניהול משברים ותהליכי שינוי וצמיחה. הוכחנו את עצמנו בעשרות ארגונים ועסקים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מנהיגות בשעת משבר

פיתחנו מיומנויות לזהות ולהתאים את עקרונות הניהול האפקטיבי בהתאמה לאופיו של הארגון ומנהליו בעיתות משבר ובעיתות של שינוי וצמיחה. העקרונות האלה של ניהול מודרני ועדכני מהווים את חוד החנית של שיכפול אפקט ההצלחה אותו אנו מבקשים להשיג יחד איתך. ניהול מודרני אפקטיבי של משברים ואו הובלת תהליכי שינוי וצמיחה ברוב המקרים משמשים כחידה רבת קושי בעבור התוהים מהו המתכון המנצח בדיוק. בצד השני – לאחרים המצטיינים בניהול הוא משמש ככלי רב אפקט, המציע ומגיש גם מתודולוגיה מוכחת להשגת אתגרים לא פשוטים והתמודדות עם משברים. על פי הבנתי, מוברק לא ישרוד את הצונאמי שפקד את מצריים. כולי תקווה כי התנועה של מצריים אל עבר הדמוקרטיה לא תעבור דרך מרחץ דמים ובעוד 30 שנים של שלטון "חונטה צבאית" שבראשה מובארק אחר?

Advanced Business Consulting

למעוניינים לשפר כל כישורי ניהול אפקטיבי מודרני ולהרחיב ולהעצים את יכולתם להשיג תוצאות, יהיה חשוב ונכון כי ניפגש. לחיצה כאן תביא אותנו לעמוד צור קשר. ישנם רגעים בתוך תהליכי הייעוץ הארגוני, פיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה מול הנהלות ומנהלים בו אנו חייבים לגרום לכולם להבין כי אנו חייבים להכיר היטב את גודל הבעיות בכדי להיות מסוגלים להביא פתרונות אפקטיביים ויעילים יותר. לקבלת מידע נוסף על תהליכים מקצועיים בתחום הייעוץ הארגוני ופיתוח עסקי - לחץ כאן.