כמעט שנה  אחרי ההפתעה הגדולה, נשיא ארה"ב הנבחר מתמודד בקושי עם "הבטחות הבחירות שלו". פוליטיקאי, כמו גם מנהל, נמדד ביכולת ה - DELIVERY שלו: להביא לידי מימוש תוכניות והבטחות ולהשיג מטרות ויעדים. האירוע האחרון של הכרזתו כי ירושלים היא בירת ישראל, מביאה אותו להגשמת הבטחת בחירות. אחת שהגשים מתוך עשרות שהפריח.

דרך ניתוח, פשטני אולי, של פעילותו של נשיא ארה"ב המכהן ננסה לגעת במספר נושאים ניהוליים, להציף את נושא חזון הבטחות ומימושם. כמנהלים או מנהיגים עסקיים אנו מופתעים להגיע לתפקיד חיינו מהר יותר ממה שתכננו, ואז נוצרות אי ההתאמות בין סיסמאות לבין המעשים ומימוש ההבטחות. לדבר זה קל לעשות זה כבר סיפור אחר?

לא ללמוד ניהול מטראמפ

לאורך כל הדרך כמנהלים הצגנו תוכניות ורעיונות ליישומן, שאפנו לשנות גם את השיווק, לשפר מכירות ובעיקר, לבצע מהפכה טוטלית. רצינו להשאיר חותם על כמה שיותר רבדים בחברה או בארגון, כמעט בכל מחיר.. מתברר כי "מכירת" חלומות או רעיונות קלה הרבה יותר מאשר היישום שלהם הלכה למעשה.

נשיא ארה"ב הנבחר הוא דוגמה טובה

אם היינו יכולים לשאול את טראמפ מה קל יותר - ניהול קמפיין הבחירות מול הילרי קלינטון או העבודה השוטפת בבית הלבן במאמץ להגשים הבטחות, נדמה לי כי התשובה ברורה לכולנו. הדרך אל המטרה קלה שבעתיים מהתפעול והתפקוד השוטף. זה ידוע לכל מנהיג, מנהל או איש פוליטי. למנהלים עסקיים החותרים אל עבר פסגה ניהולית חדשה, אני מייעץ לאתר ולקבוע כבר משלב א’ את העדיפויות והנושאים בהם יתמקדו ביום שאחרי כיבוש הפסגה.

לדבר זה קל. לעשות - קצת יותר מסובך

הדוגמה של טראמפ מראה כי קשה לתפוס את המקל משני קצותיו. הוא אף הגדיל לעשות כשביקש להחזיק כמה וכמה מקלות בו זמנית. אין דרך להצליח לנוע במקביל (??). בדרך כלל ההצלחה מתמקדת במשפט : "להרוג טורקי.. ולנוח" נדמה לי כי הדוגמה הטובה ביותר ל"התברברות" מנהיגותית, ניתן לראות בשחיקת מעמדו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ הן בארה"ב והן בעולם. טראמפ כמו כל מנכ"ל שכבר קיבל את התפקיד לא השכיל להבין כי הבחירות מאחוריו, ו- 100 ימי החסד כבר מזמן תמו.

עליו היה להתמקד בתחילה, ביעד מרכזי אחד אותו היה צריך להשיג. טעותו של טראמפ, על פי הבנתי נובעת מאי הצגת דגל מרכזי אחד שאותו יש להשיג במהירות בכדי לבסס את ההצלחה ולקבל את האנרגיות הנדרשות בכדי לכבוש את הדגלים הנוספים. זאת ועוד, הקיטוב החברתי שהוא אחראי גורם לאי שקט חריף באומה האמריקאית. האירועים האחרונים בתקופת משבר הקורונה ורצח האזרח האפרו אמריקאי על ידי שוטרים עשוי להיות המסמר האחרון בארונו של הנשיא האמריקאי הכושל.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


להתמקד ולא להתפזר

היה והמשבר הכלכלי היה הדגל המרכזי – לא היה צורך להציג בו זמנית גם את הדגל של ביטול ביטוח חוק הבריאות לכול שבוצע על ידי אובמה. היה ודגל השלום העולמי היה נדרש להיות במקום הראשון. היה אולי נוהג אחרת מול צפון קוריאה? מול המאבקים של השליטה האזורית במזרח התיכון בהיבט של הגדלת מעורבותה של רוסיה ואירן. נדמה כי שכח האיש שיש הבדל מהותי בין מועמד הרץ לתפקיד הנישא לבין הנשיא הנבחר הצריך להביא קבלות ועשייה יומיומית.

יש דברים דומים בין התנהלותו של טראמפ לבין התנהגותם של מנכ"לים חדשים. תופעה זו – של "גם גם וגם"..., המאפיינת את עולמות השיווק, הייצור והמכירות, קיימת גם אצל מנהלים הנכנסים לתפקיד ניהולי מאתגר וחדש ובו ביום מבקשים להוביל מהפכות בגזרות שונות. בדרך כלל ההתפזרות מונעת מיקוד האנרגיות הנדרשות להשגת הצלחות ובו בזמן הארגון עומד על רגליו האחוריות ומנסה להכשיל את הרפורמות והשינויים של "המנכ"ל התורן החדש".

ללמוד מטעויות של הנשיא

גם בפוליטיקה וגם בעולמות הניהול, השאיפה לרצות את כולם מתאימה לאגדות. מנהיג או מנהל אינו יכול להיות נחמד לכולם. ללא מיקוד, בטווח הקצר מנכ"ל עשוי לאבד תמיכה. אבל בטווח הארוך, היה ויתמקד בשנים או שלושה נושאים בשלבי הפעילות הראשונים שלו, ואותם יצליח להשיג בטווח הקצר יתנו לו בסיס איתן להמשך השינויים שיבקש להוביל. כאן נדמה לי כי נשיא ארה"ב טראמפ לא ניתח נכון את מצבו ועשה שגיאות של מתחילים. בדיעבד מתברר כי ככל שהזמן עובר, החליט טראמפ להפסיק לנסות לטפל בכל הדברים בו זמנית. אולי זה סימן כי מישהו הצליח להסביר לו מה נכון יותר לעשות?

אין הזדמנות שנייה לרושם הראשוני

אין נשיאים מושלמים, כמו שאין מנהלים ומנכ"לים כאלה, מנהיגים ומנהלים אמורים ככלל לקבל החלטות – לפעמים החלטות לא פופולריות אבל החלטות שמתבססות על תוכניות לטווח הקצר הבינוני והארוך. חוסר מיקוד ניהולי יכול מלהביא לכאוס ארגוני ותרבותי בחברות ועסקים כמו גם בקרב מעצמות כמו ארצות הברית. המשפט האומר: "אין הזדמנות שנייה לרושם הראשוני" מתאים בדיוק לתובנה כי כמנהיג וכמנהל עליך לקבל במאה הימים הראשונים את ההחלטות המהותיות ולקבוע את הדרך. היה ולא, החיים שלך כמנהל יהיו קשים יותר והתוצאות בהתאם.

לקביעת פגישת עבודה ראשונית לבחינת הדרכים הנכונות יותר להימנע מאותן הטעויות של טראמפ, פנו למשה גרימברג, 054-4814332 או ישירות למייל abc@nihul4u.co.il. פגישת הכרות ללא מחויבות ועלות. נבחן יחד הכיצד נוכל להתמקד במספר יעדים ואותם להשיג כשלב ראשון במימוש תהליכי שינוי וצמיחה.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים