לא פעם שאלתי את עצמי מה המשותף לניהול מוצלח ולדיג. בכדי להצליח לאתר תשובה מנצחת עשיתי מעשה וירדתי לנמל הקישון ועשיתי סיבוב עם הדייגים הוותיקים. הקשבתי, ראיתי ובעיקר התרשמתי מחוכמת הפשטות. דאוד, אחד מהדייגים, אמר לי: "משה, חשוב שתבין שיש הבדל מהותי בין דייג חובב לדייג מקצועי. יש הבדל מהותי בין דייג הדג להנאתו לבין דייג המתפרנס מעבודתו. ההבדלים הולכים וגדלים גם בתחום הדייג המקצועי עם רשתות" - המשיך והסביר לי הדייג בשפתו הציורית. אז איך לדעתך - שאלתי - ניתן לאתר דייג מקצועי?

מה ההבדל בן דייג מקצועי למנהל מקצועי?

דאוד, שכבר נפגש עם כל מיני אנשים שהחליטו לבלבל לו את המוח.... אמר : "תגיד לי -במה אתה עוסק?". "אני עוסק בתחום של יעוץ ארגוני, פיתוח עסקי וליווי ארגונים ומנהלים למימוש מלוא הפוטנציאל שלהם.... אמרתי בגאווה". צחוק גלוי וחיוך קטן עלה על פניו השזופות של הדייג. "תגיד," הוא אמר, "בענף שלך, כיצד אתה מצליח לזהות מנהלים וארגונים מוצלחים?" "כך בטח זה גם אצלנו הדייגים"  אמר והסתובב לשחרר את חבל סירתו מהמזח.

ניהול ממוקד תוצאות

הוא אמר: "כשתראה דייג מקצועי יושב על החוף דע לך שהוא עשה את כל ההכנות הנדרשות. הוא למד את המיקום האופטימלי לדייג. הכין את כל הפיתיונות הנכונים, דאג לאיכותו של הציוד והשתדל להתרחק מדייגים אחרים... האם אין הדבר נכון גם בקרב מנהלים של חברות בינוניות וקטנות שאתה מנסה למכור להם רעיונות?"  "תגיד – " הוא המשיך והעביר לי את אחד משיעורי הניהול הכי מעניינים: " אתה רואה את הים, הוא ענק ועצום ובו דגים מסוגים וגדלים שונים.... דייג מקצועי עם סירה או ספינה קטנה, חייב להחליט מהו סוג הדגים שהוא הולך לדוג, מה גודל החורים ברשת שהוא מתכונן להשליך במסעו הקרוב... חובה עליו לקבל החלטה ולהתמקד ולתכנן, כי אחרת רשת עם חורים גדולים מידיי יכולה לגרום להפסד ...." מסכם דאוד את התובנה העסקית שלו.

תכנון ומיקוד המתכון למצוינות

חשבתי בעקבות השיחה עם דאוד שהאמרה "מרוב עצים לא רואים את היער" נכונה יותר בהיבטם של הדייגים האומרים לא אחת: "מרוב ים לפעמים אנו לא מצליחים לראות את הדגים...", "את הים..." הוא ממשיך ומסכם את משנתו, "מלא בדגים... החוכמה היא לתכנן את הדרך היעילה והמהירה ביותר להשגתם. "חוכמת הדייגים במעגן הקישון מלמדת שהתכנון הוא כלי רב חשיבות להצלחה. המיקוד וההתמקצעות הם כלים נוספים חשובים ביותר להצלחת הדייגים ואף להצלחת המנהלים שבינינו.

עסקו בעיקר

היכולת לעסוק בעיקר ולא בטפל היא המניע למצוינות הן בעולמות הדייג והן בתחומי הניהול לדרגותיו. בים הגדול ניתן ללכת לאיבוד אם אין לנו מפה, תוכנית ומצפן. זה מאד דומה לעולם העסקי. תכנון מקדים ולימוד המשימה מבטיחים יתרון משמעותי לאורך זמן, ללא תמונה שמאפשרת למפות את "הים הגדול" אנו עשויים ללכת לאיבוד. היכולת לראות בבירור את היעד עוד לפני שנגיע אליו תועיל לכולנו, כמנהלים, כבודדים וכדייגים. כך נתמודד עם הקשיים בהשגת היעדים ונקבע את האסטרטגיות שלנו בניהול כול משימותינו. זהו למעשה, אותו רעיון של ניהול אפקטיבי.

מפה ערכים ומצפן נחוצים להצלחה

לנו המנהלים, כמו גם לחברים של דאוד במעגן הדייג, יש פעמים בהם אנו חשים שאנו "הולכים לאיבוד" בתוך ים הפרטים. מרוב דגים בים, לא אחת אנו חוזרים "עם הרשתות ריקות"... עניין זה גורם לנו לקיפאון ולחוסר יכולת לפעול. מעטים מסוגלים לבחון זאת אחרת. המצטיינים בשני התחומים בניהול ובדייג, מחליטים לפעול בנמרצות, לבחון ולראות דרכים נכונות יותר להשגת המטרות. דאוד הדייג, אף פעם לא מתייאש, הוא שומר על אופטימיות ולומד כל יום דבר חדש על עצמו, על השוק על המתחרים ובעיקר לומד ומנסה לשכפל הצלחות "..... כי כך למדתי ! " מסיים דאוד בחיוך - את השיעור שנתן לי. להרחיב בנושא מיומנויות ניהול ובניית אסטרטגיות.

לקבלה מידע נוסף אנא הזן את הפרטים