אם הייתי רוצה להמליץ על 10 ספרי מופת בתחום הניהול ותהליכי שינוי, הייתי בוחר בראש הרשימה בספרו של ל סטפן קובי. "העיקר לעסוק בעיקר". הספר עוסק בתהליכים הנכונים שיש לעבור כדי להיות אדם או מנהל אפקטיבי ומסופק יותר. אנסה כאן להביא סיכום קצרצר.

ניהול זמן אפקטיבי

השאלה הנשאלת: אם עבודה מאומצת, נבונה ומהירה איננה הפתרון, מהו אפוא הפתרון? על פי הגישה המסורתית של ניהול הזמן, ככל שתעשו דברים ביעילות רבה יותר תגיעו בסופו של דבר לשליטה בחייך ואותה שליטה מוגברת תעניק לך תחושת השלווה וההגשמה שאתה מחפש. הספר חולק על גישה זו.

להתעסק בחשוב ולא בדחוף

בספר מוצגת גישה שונה לחלוטין לניהול הזמן, הגישה שעקרונות במרכזה. גישה זו מתעלה על המרשמים המסורתיים של מהר יותר, קשה יותר, נבון יותר והרבה יותר. במקום להציע לכם עוד שעון, גישה זו וספר זה מציעה לך מצפן- שכן חשוב לדעת לאן פניך מועדות מאשר לדעת באיזה קצב אתה מתקדם. הנתיב מושתת לדבריו של סטיבן קובי, על עקרונות חשובים הידועים משחר ההיסטוריה אשר מוליכים ויוליכו את האנושות אל עבר הקדמה.

בחלק הראשון בוחן המחבר את "השעון והמצפן"

נבחן את הפער שרבים מאיתנו חשים בו בין הדרך, שבה אנו ממלאים את הזמן, לבין מה שבאמת חשוב. המחבר מתאר את שלושת "הדורות" של ניהול הזמן המסורתי, בהמשכו ....מגיע כמו גם בעולם הסלולרי, לניהול הזמן של הדור הרביעי.

בחלק השני – " העיקר הוא לשמור על העיקר"

מוצג תהליך של הארגון ברביע השני – תהליך שבועי בן 30 דקות המכפיף את השעון למצפן ומעצים את כוח שלנו להסיט את המיקוד "מהדחוף" אל "החשוב". כל אחד מאיתנו אנשים מהישוב ואו מנהלים בדרגים השונים ימצאו עניין רב באימוץ ויישום הרעיון

הספר מציג ומציע לבחון את הדברים הבאים:

  • איתור משימה ויצירת חזון עתידי מעצים שיעניק משמעות ותכליתיות.
  • למידה של איזון וסינרגיה בין התפקידים השונים שלנו
  • שמירה על פרספקטיבה ומידתיות שתעצים את הכוח שלנו
  • התנהגות ביושרה והגינות ברגעי הכרעה
  • הצלחה ביצירת אפקט הספירלה כל שבוע כך שיהיה סליל עולה של לימוד ופיתוח אישי ומקצועי.

בחלק ג- "הסינרגיה של התלות ההדדית"

לטענת המחבר יש לבדוק את היתרונות בהאצלה ובשימוש בהעצמה משותפת לנו ולאחרים כדי ליצור סינרגיה. במקום לראות בזולת משאב לקידום עשייתנו, נראה כיצד נוכל לבנות חזון משותף והסכמים וזאת בכדי להסיט את נקודת המשען ולהביא לתוצאות מופלאות 1+1= 15 !!

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


בחלק ד- " הכוח והשלווה שבחיים מעוגנים בעקרונות"

סטפן מציג בפירוט כמה דוגמאות מן החיים ומראה איך גישת הדור ה- 4 של ניהול הזמן הניהולי, עשויה לשנות מן הקצה עד הקצה את איכות יומנו ואת טבעם של הדברים שאתם \ אנו עושים. הכוח טמון בעקרונות ובערכי מוסר אוניברסליים, כך טוען בלהט המחבר. הספר הזה הכתוב בצורה קלילה ומאלפת אמור לעזור לנו להימלט מעריצותו של השעון ולגלות מחדש את המצפן. המצפן שלנו אמור להעצים את הכוח שלנו לחיות לאהוב ללמוד ולהשאיר מורשת נפלאה ובת קיימא וכל זאת בשמחה. כיועצים ארגוניים, אנו ממליצים בחום על הספר שהינו מומלץ לכל אחד המתחיל קריירה של ניהול . ספריו האחרים מומלצים גם הם בחום.