כמו בעולם העסקים גם בעולם הכדור רגל אפשר לזהות סוגים שונים של מנהלים - מאמנים. כאלה שמסתמכים אך ורק על גאונותם ועל הובלת תהליכים כמעט באופן עצמאי ולעומתם כאלה שהם מקיפים את עצמם בצוות ניהולי מסייע ברמות גבוהות. למי אתם כמנהלים דומים יותר? מוריניו, מסמל את המנהל הגאון שמוביל כמעט לבד את התהליכים בקבוצות השונות שהיה לעומת יורגן קלופ, הגרמני שמאמן בשנים האחרונות את ליברפול ומוביל אותה להצלחות. יורגן קלופ מאמין גדול בעבודת צוות ובמסירת אחריות וסמכויות לצוות הניהולי והמאמנים שמסביבו. מוריניו יותר מאמין בעצמו.

ההצלחה הניהולית החלה בבנפיקה

התאחדות הכדור רגל האירופית בחרה לפני מספר שנים את 10 המאמנים הטובים ביבשת מוריניו זכה למקום 9 המכובד. אלכס פרגסון המאותר זכה במקום הרביעי, הבחירה הייתה טרום הופעתו של פפ גרדיואולה בשמי הכדור רגל הן בברצלונה והן בבאירן מינכן וכיום במנצ'סטר סיטי. הוא החל את דרכו כמתורגמן של בובי רובסון מאמן ספורטינג ליסבון ובהמשך עבר יחד איתו לפורטו. רובסון היה הראשון להאמין במוריניו ולתת לו כוח בידיים כשמינה אותו לאחד מעוזריו. מי עדיף? קלופ המעצים ומניע? או מוריניו הסוליסטמוריניו? או קלופ?

בשנים הראשונות עבר במספר קבוצות כעוזר מאמן בניהם היה גם עוזרו של לואי ואן חאל בברצלונה. בשנת 2000 קיבל לידיו את המושכות כמאמן ראשי בבנפיקה. את הצלחתו הראשונה אפשר לציין עם ההצלחות המדהימות שלו עם הקבוצה הפורטוגלית- פורטו. בעונתו השנייה והמלאה בפורטו הוא זכה בטרבל מדהים (ליגה, גביע וגביע אופ”א) ובעונה שלאחר כן זכה בליגה ובליגת האלופות.

האם מוריניו ובזוס דומים?

אחרי ההצלחה המטאורית רומן אברמוביץ גייס אותו לבנות את קבוצת החלומות צ’לסי למשך שלוש עונות והפך לאחד המאמנים עם השכר הגבוה ביותר בעולם וביסס את צ’לסי כאחת הקבוצות הטובות באנגליה ואירופה כולה. ב-2008 חתם באינטר בעונתו הראשונה זכה באליפות ועונתו השנייה נחשבת לאחת הטובות בקריירה שלו עד היום כשהוא זוכה בטרבל היוקרתי: אליפות, גביע וליגת האלופות. בשנת 2010 חתם בריאל מדריד לשלוש עונות במכלול השנים הוא זכה עם הבלאנקוס בגביע, ליגה ובסופרקאפ ספרדי והגיע לשלושה חצאי גמר ליגת האלופות ברציפות ושבר את מה שעד כה נחשב כקללה עבור ריאל מדריד- הדחה בשמינית הגמר. השנים האחרונות שלו בצ'לסי ובמנצ'סטר יונייטד לא עשו איתו חסד. שיטות העבודה האימון והניהול התגלו ככאלה שפחות מתאימות לכדור רגל הנוכחי. כיום בסוף 2019 קיבל הזדמנות נוספת להשאיר חותם בטוטנהאם האנגלית.

רודנות ניהולית פעמים נכשלת

אנשים המבינים את עולם הכדור רגל אינם חולקים על כך שמוריניו הוא אחד מגדולי המאמנים בעולם, אבל המציאות מוכיחה כי בשלושת הג'ובים האחרונים שלו בריאל מדריד, בצ'לסי ובמנצ'סטר יונייטד הוא לא זכה להצלחה. בעיקר התקופות האלה נזכרות כתקופות שבהן מוריניו איבד את חדר ההלבשה ואת היכולת לתקשר עם האוהדים. בהתחלה, המועדונים שלו רשמו הצלחה ראשונית מאד משמעותית, אבל בהמשך לאור דפוסי הניהול האימון וההתנהגות - הם קרסו חברתית. מוריניו מאופיין כמנהל – מאמן כוחני. אגו מניאק ואגוצנטרי, הוא יודע הכל. הוא מוביל. הוא מבקש ציות מוחלט ולא הוא דורס כל מי שמתנגד לו. הוא מוכר כמאמן רודני, שתלטן ונקמן. המשפט המוביל אותו מתמקד באמירה הבאה: my way or no way.

מאמן ומנהל פחות חברתי

ציטוטים נוספים שמשקפים את תורת הניהול- האימון והמנהיגות של מוריניו: "אם תנסה לחקות אחרים אתה אף פעם לא תגיע לרמה שלהם. אתה צריך לכבד את הסגנון של השחקנים שיש ברשותך. זה פשוט מאוד”. משפט נוסף המציג את יהירותו מתמקד בביטחון העצמי המופרז שלו: "ליגת האלופות היא חלק מההיסטוריה שלי ואני חלק ממנה. כמה מאמנים גדולים סיימו את הקריירה בלי לזכות בתואר הזה? אני זכיתי פעמיים. גם אם לא אנצח משחק אחד עד סוף הקריירה שלי, כבר עשיתי היסטוריה”. מוריניו מתאפיין ביכולת להניע את השחקנים שלו ולתת להם מוטיבציה, הוא אומן השימוש בשיטות פסיכולוגיות להמריץ אותם. הצד החזק ביותר שלו- הוא נחשב כמאמן מדעי, אחד שיודע לנתח את היריבים בפירוט ולתקוף את נקודות החולשה. הוא פחות מאמן "חברתי" המנהיג את שחקניו אל עבר חזון משותף.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


יורגן קלופ – מוביל חדשנות ויצירתיות

מנגד יורגן קלופ, מאמן ליברפול שהגיע לליגה האנגלית אחרי הצלחות בבונדס ליגה הגרמנית, מתאפיין בכישורים ויכולות המאפיינים מנהיגים היוצרים ומובילים חדשנות. מנהיגים מאמנים שהם באופיים "שחקנים קבוצתיים" המסוגלים להיות חלק מקבוצה של פרטים שבה כל כאחד מהם יכול להיות מוצלח ואו מוכשר מהעומד בראש המערכת. בניגוד למוריניו, האגו אצלו פחות משחק תפקיד, ובעיקר הוא חיה חברתית הקשוב לשחקניו. מתברר כי מאמן ליברפול הוא התמונה הנגטיבית וההפוכה למוריניו. ליורגן קלופ יש תדמית של מאמן מלמד מדריך ומקדם הוא פועל כמנטור ומוטיבטור. הוא מאמן חדשני שלא מפחד לקחת שחקנים וללמד אותם לנסות ואף להיכשל מבלי שיחטפו בראש. במקרה שלו קיימת התאמה בין יכולותיו  להעניק ותת מוטיבציה לשחקניו, לבין ההצלחות. מדובר במאמן חדשני ובמנהל שתמיד הצליח מעבר ליכולות הכלכליות של קבוצותיו. קלופ מאמין בעבודת צוות ולכן מקיף את עצמו תמיד במומחים מהשורה הראשונה כמעט לכל סגמנט במשחק. החל מתזונאי, רופאים, מאמני כושר, פיזיותרפיסטים, מומחי וידאו ואחרים.

ההצלחה בליברפול

באחד מהראיונות אמר קלופ: "אני רוצה סביבי את הטובים ביותר, משום שכדי להיות מנהיג ממש טוב, אתה זקוק לביטחון עצמי גבוה שיאפשר לאנשים סביבך להיות חזקים", כידוע באופן כללי יש למנהיגים חלשים קושי לעבוד עם מי שטובים מהם. לעומת זאת אצל קלופ מאמין כי למצטיינים יש להם ביטחון עצמי ואמונה בדרך ובעיקר אגו לא מנופח דבר שמאפשר להם ללא פחד להיעזר באחרים. קלופ הוסיף גם שהמפתח להטמעת החדשנות והטקטיקה טמון בהעצמת השחקנים ושבירת המחיצות ביניהם לבין כל העובדים במועדון. קלופ שבר תובנות ומסגרות. הוא החליט ליצור אווירה חיובית על ידי זימון כל הצוות למחנות אימונים עם השחקנים במספר מחנות אימון. זה יצר אווירה שמקרבת בין כולם. במועדוני כדורגל רבים מדברים על 'הקבוצה שמאחורי הקבוצה', ועבורנו אלו לא רק מילים. נכון, לא כולם יכולים לכבוש שער, אבל כולם מבינים שהם חשובים מאוד לניהול היומיומי של המועדון". מסכם קלופ.

מי עדיף? מהי השיטה היותר נכונה?

איזו שיטת אימון טובה יותר? תשובה לשאלה הזו אפשר למצוא במחקר שהוביל ג'וליאן לאמברטין, אנליסט ואסטרטג בחברת הייעוץ הגרמנית United Minds, יחד עם בית הספר לעסקים באוניברסיטת לונדון וחברת המחקר KRC Research. לאמברטין וצוותו ביקשו לגלות מה הופך מקום עבודה ל"חדשני", ולשם כך הם חקרו מאה מנהלים בחברות של יותר מ־200 עובדים, מ־15 מדינות. הם גילו שכמעט כל המנהלים הללו (92%) דיווחו שבחמש השנים האחרונות החברות שלהן התמודדו עם שינויים מרחיקי לכת, ובראשם שינויים תרבותיים. המנהלים סיפרו שהזמן שבו נדרש מהעובד שיתוף פעולה הוכפל ל־80% בתוך חמש שנים בלבד, וש־72% מהעובדים עובדים באופן קבוע או מזדמן מחוץ למשרדי החברה. הדבר דומה מאד לתוצאות שנסקרו בקרב חברות ותאגידים בעולם המערבי.

גם לכדור רגל הגיע הטרנספורמציה הדיגיטלית?

שינויים טכנולוגיים, אגב, הגיעו רק למקום השני בהשפעתם על החברות. "מה שמבדיל בין חברות חדשניות למיושנות זו תרבות ניהול", אמר לאמברטין. "חברות מיושנות מסתמכות על היררכיה ברורה ו'מנהלים של קו ייצור'. בחברות חדשניות, לעומת זאת, העובדים והמנהלים משתפים רעיונות; 60% מהמנהלים בחברות כאלה אומרים שזה קל להם, לעומת 29% בחברות מיושנות. בחברות חדשניות המנהלים מדווחים גם על שיתוף פעולה ועל גמישות בבקשת סיוע, פנימי או חיצוני. מנהלים בחברות מיושנות מתקשים בכל הפרמטרים האלה". בעולם העסקים ובעולמות הספורט המקצועני ובכדור רגל מתברר בבירור מהמחקר הוא שהמנהל המודרני – מאמן מודרני, עושה שלושה דברים טוב בהרבה מהמנהל – מאמן המיושן: מעצים את עובדיו, בונה גשרים חיצוניים, ומסיר מחיצות בין עמיתיו לקבוצה, וכך מקדם זרימה של רעיונות. יותר קלופ? יותר? פפ? פחות מוריניו.

הפורמט הנכון לניהול- יותר קלופ, פחות מוריניו? יותר חדשנות ופחות דורסנות

המחקר של לאמברטין שימש בין היתר גם את מיקרוסופט, כשעיצבה מחדש את התרבות התאגידית שלה. חלק מהשינוי התבטא בכך שהגיוס של פרילאנסרים או מומחים חיצוניים הפך קל יותר. "אי אפשר לקדם גמישות אם צריך מכרז ותהליך ארוך בשביל להביא מומחה פרילאנס", אומר אלכס ברדלי, בכיר במיקרוסופט. "לכן כיום יש לנו מאגר של אנשים שאנחנו יכולים לפנות אליהם בשביל עבודה. וזה אומר שהמנהל צריך לחשוב באותו אופן: לא של מנהל קו ייצור רודני, אלא של מאמן שיודע לגרום לאנשים לעבוד יחד". במילים אחרות, המנהל המודרני צריך להיות פחות מוריניו ויותר קלופ או פפ.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


וזו  "מתנה קטנה" שלי אליך!

אם מצאת כי קיימים תחומים שמעניינים אותך בתחום עיסוקיי, ויש לך צורך לייעוץ וחשיבה משותפת וראשונית, אשמח לעשות בפגישה מקצועית ומתוכננת מראש וזאת ללא כל התחייבות. קבע פגישה ואשמח שנכיר. נשמח לבחון יחד האם יש באפשרותנו להיות בעבורכם שותף להתלבטויות ולהוביל יחד איתכם תהליכי שינוי וצמיחה אישיים וארגוניים. צורו קשר ישיר עם משה גרימברג. abc@nihul4u.co.il או צלצלו ישירות לנייד: 054-4814332. מוזמנים לסייר ולהתרשם איכות העבודה שלנו לאורך השנים  https://www.nihul4u.co.il/success-stories/