חזרתי השבוע לביקור נוסף אצל חברי החדש במעגן הדייג בקישון. דאוד הדייג, שמח והופתע לראות אותי שוב. הפרעתי לו בדיוק במהלך טיגון דגים במחבת  מפויחת, שבה הכין לעצמו שקשוקה על בסיס דגי ים טריים. תגיד הוא צעק לעברי, "אין לך מה לעשות בחיים? מה קורה איתך? יש משהו שאני יכול לעזור" .... הוריד את ראשו ושקע בהמשך הטיפול בשקשוקה.

אתה מושלם? אני מושלם?

דאוד, מה אתה אומר על אלה החושבים שהן מושלמים ואין להם בכלל חסרונות ... אני שואל את הדייג בהתרסה? דקה של מחשבה והפתיל הקצר של דאוד נדלק מיד. "העולם מלא בבכיינים... מכל הסוגים והמינים האומרים שהם לא מספיק טובים.. מספיק מוכשרים  מספיק חכמים.. ועד שלא אצליח לטפל בחסרונות לא אצליח להשיג את מטרותיי.." אלה אומר הדייג הם אנשים אשר יישארו תקועים כל החיים. הם מחכים לשלמות בכדי להתקדם. תגיד לי הוא צועק בהתרסה " אתה מושלם? אני מושלם? "

לדעת לנהל חסרונות

מי לא מכיר אנשים, מנהלים, חברים, אשר מתאימים בדיוק להבחנה של דאוד. אנשים המחכים לשלמות בכדי לנוע קדימה. רובם של אלה נשארים מאחור, נשארים תקועים. אחרים ומעטים מידי, מחליטים להתמודד עם חסרונותיהם ולבנות תוכנית אשר אמורה לנהל את מכלול הסיכונים שהם מעמידים בפני היכולת שלהם להשיג את מטרותיהם. מהניסיון שצברתי מתברר, כי מי שלא מנהל את חסרונותיו מעצים את הנזק שהם גורמים לו. מי שמנהל אותם בחכמה יכול לצמצמו משמעותית ואף להפוך את חסרונותיו למנופי צמיחה אישיים ועסקיים.

לקבל כי אנו לא מושלמים

הצעד הראשון להתמודדות עם הנושא הוא הידיעה כי עלינו לקבל את עובדת קיומם של החסרונות האישיים שלנו. לקבל את העובדה שאנו לא מושלמים. הכי נכון שננסה למפות את החסרונות שאנו מזהים אצלנו על פי 3 חלוקות משנה.

  • הראשונה, חסרונות דפוסי התנהגות ומיומנויות שמביאים אותנו תמיד למצב של "כביש ללא מוצא" מצב שבו אנו נחסמים ותקועים ולא יודעים להתקדם.
  • השנייה, חסרונות דפוסי התנהגות ומיומנויות אשר רק מעכבים ומאריכים לנו את הדרך.
  • השלישית, חסרונות ודפוסי התנהגות שבפועל לא מפריעים, אבל מאפיינים אותנו כבני אדם ומנהלים.

מנהלים אשר עברו מולי תהליכים הצליחו למפות לדוגמה חסרונות ביכולתם לקבל החלטות? חסרונות וחולשות ביכולת להעצים מנהלים מתחתם? רבים מהם זיהו חולשות בתחום יחסי האנוש והאינטליגנציה הרגשית? הם הבינו כי עליהם לבצע תיקון בכדי להיות מסוגלים להמשיך ולהתפתח בתחום הניהול. היה עליהם לעשות משהו דרסטי לשיפור יכולותיהם, או להפסיק לנהל. הם בחרו בעזרתי לבצע תיקון! רבים מהם עברו שינויים מדהימים והפכו לאנשים ומנהלים יותר טובים.

מה שלא יתוקן יעכב אותנו

לכולנו ברור כי דפוס התנהגות ואו חיסרון חוסם, שלא יתוקן יכשיל אותנו בתפקיד או במשימה. עלינו לבחור אם לעשות מה שנדרש כדי לרכוש רמת יכולת מספקת או לקבל את החיסרון כנתון ולוותר על המשימה. אין אני יכול להיות בעבורכם, אופטימי מידי.. אנו חייבים להבין כי אפשר לתקן חסרונות רק במידה מסוימת, זה דורש מאמץ לא מבוטל ועזרה ממנטורים או אנשי מקצוע. חשוב שלא נשלה את עצמנו - קלושים הסיכויים שנהפוך למעולים או שנאהב לעסוק בתחומי החיסרון שלנו. ההתמודדות עם החסרונות ודפוסי ההתנהגות המעכבים יכולה להתבצע באמצעות מנהלים ועובדים שאנו מפעילים ומעצימים לידינו.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


שבוי בעולם הדחיינות

לדוגמה, מנהל איכותי אחר התמודד בקושי עם דפוס התנהגות מעכב ובעייתי: הוא היה שבוי בעולם של הדחיינות. הייתה לו נטייה לדחות דברים לרגע האחרון. הוא שילם מחיר יקר, בעיקר ברמת הלחץ והחרדה למרות שהיה מנהל מצטיין ומוערך. הדחיינות לא מנעה ממנו להשיג את מטרותיו, אבל היא גרמה לו לבזבז הרבה יותר מידי אנרגיות ובעיקר האטה אותו בדרך להשגת מטרות אישיות ומקצועיות בהשוואה לאחרים. בפגישה הראשונה אמר האיש: "היה נחמד אילו הפכתי למישהו שעושה כל דבר בעתו, ומפסיק לדחות כל דבר לדקה ה- 90".

"אחד על אחד"

בעבודה אישית "אחד מול אחד" בנינו טכניקות פשוטות שגרמו לאותו מנהל להצליח טוב יותר להתמודד עם דפוס ההתנהגות של הדחיינות. המלצתי לו להיעזר גם באנשים ומנהלים שמסביבו שאמורים למנוע ממנו להגיע לדקה ה- 90. תהליכים לא פשוטים כלל. לימדתי אותו לאמץ דפוס עבודה המקדש מועדי הגשה קשיחים. מועדים אשר חייבים לעמוד בהם. בחלק גדול מהמקרים חל שיפור מהותי ברמת החרדה והיכולת לא לשלם את המחיר היקר של הדחיינות.

לא צריך לתקן את הכול

הייתי מבקש לתת מספר דוגמאות של דפוסי התנהגות ואו חסרונות שנופלים תחת ההגדרה של "לא מפריע מידי " למשל חוסר היכולת של אחדים מהמנהלים להתמודד בקלות עם ביצוע סיכומי ישיבות, עבודה סופר מקצועיות עם כל יכולות האקסל, או לחילופין מיומנות גבוה לביצוע צפי רכש של חומרי גלם? לכל אותם דברים המוצגים כאן ולרבים אחרים יש עובדים ומנהלים מקצועיים שזאת עבודתם ובכך שהם מוכנים לסייע לכל אותם מנהלים אשר מתקשים בכך בכל רגע נתון. עברה כמעט חצי שעה לא המשכתי לבלבל את המוח "לדאוד הדיג" כי אחרת לא היה לי כל סיכוי להתענג על שקשוקת הדיג המדהימה שבישל. אני אומר לכם שזאת הייתה הארוחה הכי טובה שלי בשנה האחרונה.

היעזרו במקצוענים

לסיכום, רוצים לנהל את דפוסי ההתנהגות והחסרונות שלכם? ממליץ כי תערכו רשימה שלהם ומיינו אותם על פי 3 חלוקות המשנה הרשומות מעלה. היה ואתם "מושלמים" תגלו שאין לכם חסרונות חוסמים וייתכן שתזהו שניים-שלושה כאלה. רכשו במהירות יכולת מספקת וכלים שיהפכו את החסרונות האלה למעכבים בלבד או חפשו תפקיד חדש שאותו הם לא יחסמו. אם זיהיתם יותר משלושה כנראה שהגזמתם עם הביקורת העצמית.

אתרו הרגלים מעכבים

מניח כי תוכלו לזהות יותר חסרונות מעכבים. אל תתעלמו מקיומם. רשמו ליד כל אחד מהם במה הוא מעכב אתכם ואיך תוכלו לעקוף אותו - והקפידו לפעול בהתאם. לפעמים עקיפה של חסרון מפתחת כלים ויכולות שניתן להפוך למנופי צמיחה. באשר לדפוסי ההתנהגות ולחסרונות הלא-מפריעים - התענגו על כך שישנם אחרים שיכולים לעשות דברים אלה ובקשו את עזרתם כשתצטרכו. אל תחפשו להיות מושלמים! אנו נשמח לבחון יחד האם יש באפשרותנו תהליך מהיר לעבודה על החסרונות המעכבים שלכם. פגישה ללא כל מחויבות. צור קשר ישיר עם משה גרימברג. abc@nihul4u.co.il  או צלצל ישירות לנייד: 054-4814332. מוזמנים לסייר ולהתרשם איכות העבודה שלנו לאורך השנים.https://www.nihul4u.co.il/success-stories/

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים