תקציר המנהלים החודש עוסק בשאלה מרכזית. האם נולדים כמנהיגים? האם נולדנו מנהלים? או בדרך אחרת – האם יש נתונים המראים כי לאנשים שיגיעו לתפקידי מנהיגות וניהול יש מטען גנטי מיוחד? האם תכונות אופי מולדות? מה יוצר מנהיג? האם זה ניתן ללמידה ולהעצמה? האם בובי פישר, גאון השחמט האמריקאי שיחק שח בגיל שש ומוצרט ורבים מגאוני המוסיקה האחרים כתבו את הסימפוניות הראשונות שלהם בגיל הילדות, הייתכן שאנדי גרוב, המנכ"ל האגדי של אינטל, פיטר עובדים כבר בגיל תשע? מהו המטען הגנטי אם בכלל שנדרש לאנשים להפוך למנהיגים? נחשפתי לאחרונה למאמר קצר של טלי איכנולד-דביר, מסוף שנת 2010, שדן בנושא ונראה כי יכול מאד לעניין אותנו. מתברר כי ניתן ללמוד מנהיגות למנהלים.

האם נולדים מנהלים?

היה ונשאל מדגם רחב של אנשים ומנהלים האם מנהיגות היא תכונה מולדת? נגלה כי רבים מאיתנו חושבים כי זה מתת אלוהים. רבים מאמינים כי מנהיגות זקוקה למטען גנטי מיוחד. היה ושאלנו שאלת המשך האם ניתן ללמוד מנהיגות? מתברר כי למעלה מ- 75% הצביעו כי אי אפשר ללמוד ולשפר את מאפייני המנהיגות. כולנו לאורך ההיסטוריה האנושית קידשנו פרדיגמה האומרת: "או שיש לך את זה או שלא". מניסיוני המקצועי כיועץ ארגוני העוסק בהדרכה והעצמה, פרדיגמה זו יכולה להוות אבן ריחיים על צווארם של ארגונים ומנהלים בכירים העושים טעויות מהותיות בתחום איתור ופיתוח דור המנהלים והמנהיגים הבא.

המיתוס שלפיו מנהיגות היא בבחינת "או שיש לך את זה או שאין" מניסיוני המקצועי הוא אחד המיתוסים המושרשים והשגויים ביותר בעולם הניהול. היה וניתן לעצמנו הנחת עבודה היפותטית נסכים שדי נוח להיוולד עשיר, או בעל השכלה רחבה מאשר להיעשות עשיר או מלומד. על פי אותה היפותזה – היה מאד נוח להיוולד מוכן עם מאפייני מנהיגות מבטן אמנו, מאשר להתפתח ולרכוש מיומנויות מנהיגות וניהול.

האם כבר בילדות מזהים כישורי מנהיגות?

היה נכון כי תדעו ותפנימו שלתהליכים ואירועים ביוגרפיים בחייו של אדם, יש השפעה מעצבת על יכולות המנהיגות העתידית שלו.  מתברר כי נטילת תפקידי מנהיגות בשלבים מוקדמים של החיים, בילדות ובנערות עוזר. מסתבר שלהיות כבר בבית הספר היסודי או בחוגים השונים קפטן של קבוצת הכדור רגל או הכדור סל, מדריך בצופים, בגיל 14 ואפילו אחריות של "האח הגדול" העוזר בבית בטיפול באחים ובאחיות הן חוויות חיים מעצבות בעלות השפעה חיובית מובהקת על הסיכוי להפוך למנהיג.

מתברר על פי מחקרים מהעבר כי תכונות אופי של מרדנות ואי הליכה בתלם וניתוץ חוקים באופן מתון, של ילדים יכולות לגרום להם להיהפך למנהיגים. בואו ונגדיר מה זה מרדנות ושבירת חוקים? הכוונה שבירת מסגרות מתונה הכוונה להטלת ספק בבעלי סמכות וביצוע עבירות משמעת קלות. למען הסר כל ספק אין הכוונה לשבירת מסגרות קיצונית הכוללת מעורבות משטרה, הרשעה בפלילים או פגיעה פיזית באחרים.

הגדילו את הסיכויים לגדול ולהיות מנהיגים

כהורים ואו כמנהלים, יש לנו כאן לא מעט חומר למחשבה? האם לקדש את אלה ההולכים בתלם ולא מאתגרים את המערכות השונות, לא יצירתיים מספיק ואו מאתגרים את התובנות הקיימות – או לתת הזדמנות וליצור באופן יזום סביבות המניעות חשיבה התלבטות וחקירה באם הדרך נכונה? ראויה? האם יש דרך טובה יותר? כך אולי אנו כהורים וכמנהלים, נוכל להניע תהליכים המגדילים את הסיכוי של אותם ילדים ואו עובדים להגיע לתפקידי מנהיגות וניהול. מחקר שנערך בשנת 2006 על ידי חוקרים מאוניברסיטת מיניסוטה בקרב 238 תאומים זהים לבין 188 תאומים שהמטען הגנטי שלהם לא זהה התבררו המסקנות הבאות: 30% מהמטען הגנטי מסביר את הסיכוי להיות מנהיגים. החדשות היותר מאתגרות קובעות כי 70% מהיכולות להפוך למנהיג לא קשורה לחלוטין ל- DNA ולגן התורשתי שלנו.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


אפשר ללמוד ולהשתפר בניהול ובמנהיגות

האם נולדנו מנהיגים? נולדנו מנהלים? האם אנשים יכולים ללמוד ולשפר מיומנויות של מנהיגות וניהול? אסור לנו להיכנס לחרדות באם מסלול החיים שלנו, לא פגש את האירועים המכוננים. לא היינו דחויים? לא הינו נמוכים מידי? או פחות חברתיים שהביא אותנו להחליט כי בכל מחיר עלינו להשאיר חותם ולבלוט בבגרותנו על פני האחרים. על פניו אפשר ללמוד ולשפר את מיומנויות המנהיגות הניהולית. בתוכניות לשיפור מיומנויות ניהול ומנהיגות אותן אנו מעבירים מזה שנים לפורום הנהלות ומנהלים, מתברר כי הכרות ותרגול של מאפייני מנהיגות וניהול בסיסיים שנמצאו כבעלי האפקטיביות הגבוהה ביותר - משפיעים. על פניו חשוב כי נדע שבארה"ב מושקע כל שנה סכום אגדתי של למעלה מ- 16 מיליארד דולר בפיתוח הדרכה והעצמה של כישורי מנהיגות וניהול. חברות בארץ, עדיין לא הפנימו את הצורך בכך.

לא נולדים מנהיגים!

מהניסיון שלנו מתברר כי ההחזר על ההשקעה בפיתוח הדרכה והעצמת מנהיגות בקרב הנהלות ומנהלים היה הרבה יותר מכפול ביחס לגובה ההשקעה. המסקנה המתבקשת היא שאיש מאיתנו אינו יכול להתחבא מאחורי הגנטיקה. מאמן הפוטבול האגדי וינס לומברדי סיכם כי "מנהיגות אינה מולדת, כי אם נרכשת. והיא נרכשת, כמו כל דבר אחר, באמצעות עבודה קשה". זה המחיר שכולנו כמנהלים צריכים לשלם על מנת להשיג מטרה זו ולעשות זאת ללא כל קיצורי דרך תוך מתן דוגמה אישית של ערכים וחזון.

אתגרו אותנו - בואו ונקבע פגישת עבודה

נשמח תמיד להיות שותפים שלכם בדרך לאיתור דרכי פעולה ניהוליות אפקטיביות יותר מעמדה של שותף לדרך ולהתלבטות ולא מעמדה של מתן עצות בלבד. אנו לא מאמינים בעצות. אנו מאמינים בתהליכים ובעבודה בשטח גם בתחום זה. שמחים להציג חלק מסיפורי ההצלחה שלנו.  נשמח להיות עבורכם פרטנר לחשיבה ולהתלבטות לגבי הדרך הנכונה להניע תהליך מורכב ונכון יותר של הדרכות קורסים וסדנאות לשיפור מיומנויות ניהול ומנהיגות בקרב העובדים והמנהלים הצעירים בארגון שלכם.