ההילה של חברות ייעוץ וליועצים בפרט נמצאת בירידה. לאורך השנים נכנסו לתחומי הייעוץ העסקי גורמים שלא הביאו איתם מספיק ידע וניסיון ניהולי. תחום הייעוץ הארגוני, האסטרטגי – פיתוח עסקי מחייב הרבה מעבר לידע תאורטי שנרכש באקדמיה. ידע חשוב ומועיל אבל חייב לבוא בהתאמה להיכרות מעמיקה של העולמות העסקיים והניהוליים בעיקר מעמדות בכירות של ניהול פיתוח עסקי ומכירות. רבים מבינים שהרבה יותר קל "להסתכל על הגיבנת של האחר". אבל הרבה יותר קשה לא להסתפק רק במתן עצות, אלא להוביל תהליכים ולבצע הבראה שינוי וצמיחה במצבי קיצון בחיים העסקיים של חברה תאגיד או עסק משפחתי בינוני. בואו יחד נקטין את רמת החרדה באמצעות מענה למספר שאלות מרכזיות. אני לשירותכם במתן מענה נוסף לשאלות שלכם שעדיין אתם מחפשים תשובות.

מהו ייעוץ אסטרטגי?

ייעוץ אסטרטגי מטפל בתהליכים עסקיים הבאים לשפר ביצועים ונוכחות של חברה או ארגון ציבורי או עסק משפחתי קטן או בינוני בשווקים שבם הם פועלים. במסגרת מצבי משבר, לא פעם חברות נאלצות להתמודד עם פערים משמעותיים בתפיסת "תמונת המציאות" של השוק, הלקוחות והמתחרים. התוצאה מחייבת שינוי בדפוסי הפעולה ופיתוח נישות עסקיות לפעילויות חדשות. הקיבעון וההרגלים משפיעים על יכולת הארגון להתמודד מול השינויים והתגברות התחרות. היעילות והאפקטיביות יורדת וכן מזהים ירידה בכל המדדים הפיננסיים.

מהן הסיבות להניע תהליך עם יועץ אסטרטגי?

הבנה כי הגיע הזמן לעדכן ולשפר את יכולות הניהול והכישורים הנדרשים להמשך הצלחה וזאת באמצעות הדרכה ומנטורינג עסקי וניהולי מצד יועץ אסטרטגי מיומן. זאת בהתמודדות עם מצבים מורכבים ומלאים באתגר בשוק המטרה שלהם. השימוש ביועץ אסטרטגי מביא להנהלה ולמנכ"ל אפשרות לנתץ פרדיגמות והרגלים מעכבים כתהליך חשוב מאד לקבל תמונת מציאות עדכנית ונקייה מטעויות כחלק מתהליכי צמיחה אישיים ועסקיים. רצון אמיתי וכן של הבעלים או המנכ"ל לוודא כי האסטרטגיה והתוכנית העסקית מתקדמת לכיוון הנכון. לזהות באמצעות יועץ אסטרטגי מיומן האם "הסולם נשען על הקיר הנכון"? היה ולא, להוביל תהליך של שינוי ומיקוד עסקי חדש. זאת כחלק מגורם מקצועי חיצוני הנקי מאינטריגות בפוליטיקות אירגוניות המאפיינים עסקים וותיקים ובעיקר עסקים משפחתיים.

התחומים שבהם ייעוץ אסטרטגי עוסק ברמת הפיתוח העסקי בחברות SMB?

ייעוץ אסטרטגי בשיפור מערכי ניהול השיווק, המכירות והשירות בארגון. ייעוץ אסטרטגי בשיפור מערכי הניהול הפיננסי והבקרה. ייעוץ אסטרטגי בשיפור מערכת שרשרת ההספקה בהיבטים של אימוץ שיטות ניהול ושיטות תפעול ולוגיסטיקה עדכניות וחדשות המביאות לייעול וחיסכון. ייעוץ אסטרטגי לגבי הובלת תהליכי צמיחה באמצעות רכישות ומיזוגים ופיצול חברת האם לחברות בנות מתמחות. ייעוץ אסטרטגי בהיבטים של גיוס מנכ"לים וחילופים ברמת ההנהלה של התפקידים המרכזיים. שיווק ופיתוח עסקי, מכירות ושירות, טכנולוגיה כספים ויצור. ייעוץ אסטרטגי בכל מה שקשור לשיפור מערכות קיימות ולהקמת מערכות חדשות בשיווק, במכירות, בשירות לקוחות, ובתפעול והלוגיסטיקה.

האם ייעוץ אסטרטגי וחשיבה אסטרטגית אחד הם?

יש הלימה בין שני המושגים. החשיבה האסטרטגית בונה את התוכנית האסטרטגית- התוכנית העסקית שכוללת את היעדים שיש להשיג בחתך של שנה, שלוש שנים וחתך של תוכנית רב שנתית ל" 5-8 השנים הבאות. יעוץ אסטרטגי בא לעדכן את אתן 3 השאלות של התוכנית האסטרטגית: השאלה הראשונה- היכן ברמה העסקית אנחנו  נמצאים עכשיו? והאם אנו משיגים את היעדים? ובעיקר לבחון באם השוק והמתחרים לא השתנו מהותית. השאלה השנייה – לאן אנחנו רוצים להגיע? מה היעדים שלנו בהתאמה לשינויים שהשוק חווה? השאלה השלישית עוסקת – בדרך הכי אפקטיבית לעשות את זה? תוך בדיקה כי המענה האסטרטגי עדיין תואם לתמונת המציאות של השוק והמתחרים.

מדוע ייעוץ אסטרטגי כחלק מרכזי מתהליכי הבראה וצמיחה?

מנכ"לים ובעלי חברות שמחים בנקודות משבר להיעזר באנשי מקצועי מהתחום של יעוץ אסטרטגי – פיתוח עסקי מיומנים. הם יעדיפו לאתר יועצים אסטרטגיים בעלי ידע וניסיון המכירים את שוק הפעילות הקיים ובעיקר בעלי יכולת לזהות במהרה מה נדרש לעשות בכדי להחזיר חברות ועסקים למסלול צמיחה אחרי תהליכי הבראה קצרים ככל שניתן. עסקים וחברות מחפשים לקבל ייעוץ אסטרטגי המציג חלופות ודרכי פעולה חדשות היוצרות גידול משמעותי בהכנסות, הרחבת פלח שוק קיים וכניסה לנישות חדשות. בו בזמן מחפשים להיעזר בידע ובניסיון שלהם לייעל ולצמצום בהוצאות, לטייב ולהעצים את פורום המנהלים וההנהלה, לשפר מיומנויות של צוותי המכירות ובעיקר לעדכן את האסטרטגיה העסקית לשינויים בשוק.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


כמה עולה תהליך בסיסי של ייעוץ אסטרטגי? כמה עשוי לעלות תהליך ליווי כולל?

השאלה כאן מאד כוללנית מידי ולא מקצועית, אבל כישראלים, בטוח שהנושא מאד חשוב ומסקרן כל אחד כבעלים או כמנכ"ל של חברה או עסק בינוני או קטן. לפיכך אנסה לתת טווח עלויות לסוגים השונים של התהליכים. עלות שעת מפגש בסיסי של יועץ אסטרטגי מול בעלים או מנכ"ל יכול לנוע בין 900 ₪ ל- 1500 ₪ לפני מע"מ. ככלל אנו פועלים לבצע את פגישת העבודה הראשונה להיכרות ולמתן ייעוץ אסטרטגי ראשוני- ללא עלות. אנו תמיד שמחים לשתף ידע וניסיון מקצועי.

עלות תהליך קצר של אפיון מצב קיים ראיונות עומק וניתוח שוק ומתחרים עשוי לנוע בין 8,900 ₪  ל- 17,900 ₪ תלוי במורכבות של התהליך וברצון של ההנהלה לבצע יותר ראיונות עומק עם מנהלים ועובדים. ייעוץ אסטרטגי תהליכי שמגיע אחרי ביצוע שלב איפיון מצב קיים וראיונות העומק יבוצע על ידנו על בסיס ריטיינר חודשי של 6-9 חודשים או על פי ליווי ותמיכה במיקור חוץ. עלות חודשית יכולה לנוע בין 7,900  11,500 ₪ לפני מע"מ לחודש.

התחומים הנוספים הנכללים בתהליכי ייעוץ אסטרטגי במיקור חוץ?

במסגרת תהליכי העבודה ארוכי הטווח לשיפור ועדכון התוכנית האסטרטגית בחברה, אנו נעסוק גם בפיתוח והדרכה של צוותי הניהול והמכירות בחברה. ניצור הדרכות ייעודיות, נבצע טיוב וגיוס כוח אדם מקצועי וניהולי שיתמכו בתהליכי השינוי. נקצץ "מאגרי שומן" ונייעל תהליכים בכל מחלקה ומחלקה. בעיקר נבנה צוות רעב ומאמין שיש ביכולתו להניע ולעבור את תהליכי ההבראה והשינוי ובעיקר צוות שיכול להוביל צמיחה. נעביר תוכנית הדרכה למנהלים. נשפר מיומנויות ניהול מכירות ושירות ונבצע התאמה של החזון והיעדים לתוכנית האסטרטגית העדכנית.

הכיצד מתחבר תהליך תכנון אסטרטגי עם התאמת התוכנית השיווקית?

תכנון אסטרטגי בהמשך לתהליכי ייעוץ אסטרטגי, הבא לעדכן את התוכנית האסטרטגית – התוכנית העסקית מתבצע באמצעות עדכון והתאמת סט פעולות ופעילויות ייחודי ומבודל הבא לייצר שילוב ייחודי של ערך חדש ועדכני לחברה ובעיקר ללקוחות. התכנון האסטרטגי העדכני והמותאם לשינויים בשווקים משולב עם המטרות העסקיות החדשות שנבחרו אחרי ביצוע תהליך SWOT הכוללת שוב את התאמת אסטרטגיה שיווקית, תכנית פעולה, תקציב, מאמץ שיווקי וצפי מכירות. תוכנית מוגדרת כמותית ובה נקודות בקרה לאפיון ההתקדמות על פי התוכנית.

תהליך הוליסטי שלם? או מעורבות מקומית לעצירת הדימום?

כידוע לפתרון משברים עסקיים חמורים, יש מספר חלופות. החלופה הראשונה של הייעוץ האסטרטגי, מתמקדת בכאן ועכשיו. עצירת הדימום וחזרה למסלול פעילות ישן.. עד למשבר הגדול הבא? החלופה השנייה של תהליכי ייעוץ אסטרטגי ארוך טווח, מתמקדת בהבנה מצד הבעלים והמנכ"ל כי נדרשת עבודה הוליסטית בכל הקשור לביצוע עדכון התוכנית האסטרטגית. בתהליכים הרחבים אנו מעניקים מעטפת ייעוצית רחבה. המשלבת את תחום הייעוץ הארגוני, הדרכה ופיתוח מנהלים, שיפור בתהליכי מכירה שירות ועדכון התוכנית השיווקית. ייעוץ אסטרטגי מקצועי שמביא לערכים מדידים מחייב עבודה תהליכית והוליסטית בכל הממשקים של הארגון עם השוק, הלקוחות והמתחרים. בתהליכים אנו מציעים לבנות צוותי עבודה רב תחומיים מתוך הארגון שיהוו צוותי חשיבה וסוכני שינוי בתהליכי העדכון של האסטרטגיה העסקית

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


הפרופיל המומלץ ליועץ אסטרטגי מקצועי?

חפשו תמיד יועץ אסטרטגי שיש לו "עמוד שדרה מקצועי" הבא לבצע את עבודתו מבלי להיות מושפע ואו לקחת חלק במאבקי הכוח הפוליטיים בארגון. אחד כזה שיהיה מסוגל להדוף אינטריגות פנימיות וניסיונות הגעה למחוזות המשרתים "פרסונות" ולא יעדים עסקיים. חפשו את היועצים האסטרטגיים שמסוגלים לשקף מציאות ללא כחל וסרק. מסוגלים לעמוד בגבורה ולהגיד: "המלך עירום" ובעיקר מסוגל להוביל תהליכים ולא רק להישאר במסגרת הגורם המקצועי שרק נותן עצות.

מתי התוכנית האסטרטגית שלך זקוקה לרענון?

לאור השינויים בשווקים, הגברת התחרותיות ואיבוד המובילות שהייתה לכם לאורך השנים, האם לא הגיע הזמן לעדכן את התוכנית האסטרטגית? האם לא הגיע הזמן לעשות משהו שונה מדפוסי הפעילות הרגילים שגרמו לכם להיות במקום הפחות טוב שאתם נמצאים? אני מניח כי אחרי קריאת התשובות לשאלות הביסי המופיעות מעלה - רמת ההתלבטות והחרדה ירדה במקצת? הגיע הזמן לחשוב ברצינות על עדכון האסטרטגיה שלכם, לאתר מנועי צמיחה חדשים, לעצור את השחיקה. בעיקר לחזור ולקחת הובלה תוך חיזוק את המותג ונאמנות הלקוחות.

האם הגיע הזמן להכניס נושא חשוב זה - לסדר היום הניהולי שלך...

קחו יוזמה – קבעו פגישה ראשונה ללא עלות לבדיקת המוכנות שלך לקחת צעד קדימה ולהשקיע בעדכון התוכנית האסטרטגית. בוא ונחשוב יחד מה באמת הערך האמיתי, של ייעוץ אסטרטגי אפקטיבי? האם שווה מבחינתך להוציא כסף ומשאבים ניהוליים אחרים בכדי להניע תהליך משותף? שווה כי נבחן יחד חלופות וכדאיות. בוא נשוחח על כוס קפה. כעת, זהו המקום להציע לכם להתקשר ישירות למשה גרימברג 054-4814332 ולקבוע פגישת היכרות ראשונית – להזמנת מפגש היכרות לבחינת היתכנות להתחיל בתהליך של ייעוץ אסטרטגי ועסקי אצלך בארגון במסגרת ריטיינר של 4-8 חודשים או בפורמט של מיקור חוץ. פנו ישירות למייל של משה גרימברג- abc@nihul4u.ci.il  כתבו בכמה מילים מה אתם מצפים מתהליך משותף הבא לעדכן את התוכנית האסטרטגית אצלך. בוא ונקבע פגישה ראשונית להיכרות וללא כל עלות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים