מוזר כי אני מוכן להשתמש עם סוג כזה של כותרת? כאחד שעוסק בייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי ועדכון אסטרטגיות המובילות לתהליכי הבראה שינוי וצמיחה – הנושא של "שרלטנות מקצועית" מאד מכעיס אותי. חברות ייעוץ ארגוני, יועצים ארגוניים מנוסים ומקצועיים, לא עוסקים בקוסמות. הם מובילים תהליכים אחרי איפיון ומיפוי מצב קיים. קשה לי להבין הכיצד "מומחים" בתחום הזה מסוגלים אחרי פגישת היכרות אחת.. להציג תאוריה שלמה לגבי מה צריך לעשות.

חברות לייעוץ אירגוני - ממה להימנע וממה להיזהר?

רבים מהם משתמשים במושגים וביטויים בעלי ניחוח "טרנדי" שמככבים כיום במסדרונות של החברות והמנכ"לים הכי נחשבים. ניהול, זה מקצוע מורכב, ולא צריך להיות ככזה שמקדש "סלבס" וטרנדים שפעמים רבות מתבררים כריקים מתוכן. בתהליכים מסוג זה היועצים והחברות מתמקדים אך ורק במתן העצות.. וממשיכים ללקוח הבא. בדרך כלל בסוג כזה של חברות לייעוץ ארגוני התוצרים וההמלצות ואולי אף התוצאות של הייעוץ נעלמות כלא היו אחרי זמן קצר.

כיצד לקבל החלטות נכונות בעבודה מול חברות ייעוץ איכותיות?

חברים, יתכן כי אני יורה לעצמי כדור ברגל.. אבל כל חיי המקצועיים הייתי מהסוג של המנהלים או היועצים שתמיד חיפש למצוא את הדרכים היותר נכונות וקצרות המביאות לשינוי והצלחה. עשיתי זאת כמנהל שכיר במגוון תעשיות ותחומים, כמנכ"ל וכמנהל מכירות ושיווק ששחק בהנאה, הרבה זוגות נעלים. אני מכיר בדרך כלל את התחושה של המנהלים ואו הבעלים מהצד השני של השולחן המפריד בינינו בפגישת העבודה הראשונית תחת הכובע של יועץ ארגוני. מעטים בענף יכולים להציג ניסיון ניהולי אמיתי יחד עם ניסיון ייעוצי במגוון רחב של תעשיות. האמת שאני עוסק בייעוץ ארגוני, ייעוץ אסטרטגי, ופחות אוהב יועצים. פחות אוהב את אותם הגורמים שבענף שמתאהבים בהרגשת העליונות המקצועית לכאורה שמאפשרת להם "לתת עצות" ופחות להתמקד ביישומן בשטח.

עובדים על פי מדדי הצלחה

אין לי כל בעיה ואני אפילו חושב שפורמט העבודה ותמחור השירות חייב להיות מבוסס על תשלום על פי "הצלחות" או על פי אבני דרך להשגה. יש לקחת בחשבון שתהליך ראוי, חייב לכלול תשלום ראשוני הגיוני, בכדי להצליח לבצע את השלב הראשון והחשוב ביותר- שלב "מיפוי מצב קיים". אנו קוראים לזה גם תהליך של ביצוע סריקת MRI לארגון ומנהליו, לשוק למתחרים ואף ללקוחות. זאת ועוד, אנו בונים תהליך מדורג שבכל שלב ניתן לבצע בו תיקונים ואו השלמות. בכל מקרה אנו מתייחסים לתשלומים הקבועים בחודשים הראשונים כמקדמה על חשבון התשלום הכולל שיגיע מהשגת יעדים ואבני דרך מדידים. חברות ייעוץ ארגוני, או יועצים שנמנעים לשקול פורמט עבודה שכזה – היה נכון כי תבחנו שוב את ההיגיון שבעבודה ארוכת טווח איתם.

אין לנו את כל התשובות לכל השאלות...

בחרו תמיד חברות ייעוץ ארגוני, ואו יועצים ארגוניים עצמאיים שבפגישות הראשונות מסוגלים להגיד לכם את המשפטים הבאים: "בשלב הזה.. אתם הרבה יותר חכמים ממני בתחום העשייה שלכם.. היתרון היחידי שלנו? שלי בתהליך מתבטא ביכולת לראות ולחקור את תמונת המציאות שלכם ללא פילטרים ופרדיגמות שפעמים גורמים לכם לראות תמונת מציאות לא עדכנית וורודה יותר".. לכן ממליץ אני לכם לבחור בגורם מקצועי שלא מפסיק "לחפור" ולנבור בדוחות, מבצע ראיונות עומק עם מנהלים עובדים לקוחות ואף ספקים בכדי ללמוד את מצבו האמיתי של החברה והעסק.

ניהול זה מקצוע – לא עוסק בקסמים

תתרחקו כמו מאש מחברות שמציגות לכם מנטרות בדרך כלל המתבססות על ראשי תיבות באנגלית.. שאמורות לדבריהם לבצע אצלכם את אותו הקסם שעבד אצל אחרים? ניהול לא עוסק בקסמים. הבראה שינוי וצמיחה מחייבים עבודה קשה ונטולת "אבקת קוסמים ופיות". היה ומציעים לכם לקחת חלק בתהליכים מהסוג הזה- היה נכון בהבנתי שתסרבו בנימוס. טרנד נוסף שבשנים האחרונות תפס תאוצה – מתמקד בחשיבות של בניית תרבות פנאי, גיבוש ושיח חברתי מאולץ באמצעות ביצוע אין ספור פעילויות OUT DOOR. אין לי מילים רעות על החשיבות, אבל הוא צריך להתבצע במידה נכונה וראויה ובעיקר לנושא הזה באמת לא נדרשת מעורבותו של יועץ ארגוני.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


יודעים להניע שינוי מבפנים

חברות ייעוץ ארגוני ויועצים ארגוניים כושלים בדרך כלל בשלבי היישום של ההמלצות. זאת ועוד, הם לא מצליחים לבנות תהליכים פנים ארגוניים שגורמים לעובדים ולמנהלים בדרגות השונות להפוך "לסוכני השינוי" ולקחת אחריות על הצלחת התהליכים. אנו מאמינים כי כל שינוי הבראה ותהליכי צמיחה חייב להתבסס על כוחות פנים ארגוניים שמאמינים שהתהליכים עשויים להיות מאד מועילים להם בפרט ולארגון בכלל. חפשו חברות ייעוץ ארגוני שיש להם הידע והניסיון להצמיח "סוכני שינוי" פנים ארגוניים. חברות שבתוך התהליכים יודעות לבנות צוותים מנצחים ובעיקר יודעות לעמוד ביעדים.

בואו ואציג לכם ממה נכון להיזהר?

כאחד שעוסק בייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי ועדכון אסטרטגיות המובילות לתהליכי הבראה שינוי וצמיחה – הנושא של "שרלטנות מקצועית" מאד מכעיס אותי. חברות ייעוץ ארגוני, יועצים ארגוניים מנוסים ומקצועיים, לא עוסקים בקוסמות. הם מובילים תהליכים אחרי איפיון ומיפוי מצב קיים. שוב פעם אני מבקש לקבוע כי קשה לי עם אותם המומחים המסוגלים אחרי פגישת היכרות אחת.. להציג תאוריה שלמה הכוללת את כל הפתרונות והתשובות לכל השאלות?

מקדשים עשייה פחות פירוטכניקה ופחות מספרים בדיחות..

אני מניח כי גם אתם מסכימים שניהול, זה מקצוע מורכב. ניהול והנעת צוותים לא עוסקים  במנטרות וראשי תיבות של סיסמאות וטרנדים שפעמים רבות מתבררים כריקים מתוכן. אנו מאד לא אוהבים להיתפס כנותנים עצות בלבד. אנו מובילים תהליכים מורכבים המניעים הבראה שינו וצמיחה. מצ"ב כמה נושאים ברמת הבולט, שהייתי שמח לו הייתם לוקחים אותם בחשבון בנקודה הבאה שתחליטו להיעזר בחברת ייעוץ ארגוני אשר עוסקת בתהליכים והשגת יעדים ופחות מתמקדת בהפרחת סיסמאות ומתן עצות בלבד.

שרלטנות מקצועית – ותופעות "המנטור" הסלב..

  • חפשו תמיד את החברות והיועצים הארגוניים שלא מתביישים לשאול שוב ושוב שאלות שלגביהן הארגון ואו במנכ"ל והבעלים מבקשים לא לענות.. חפשו תמיד את אלה שמוכנים להפוך כל אבן ואבן, לא לפחד לעמוד בזקיפות קומה מול הנהלות ואו מנכ"לים שבטוחים שלהם יש את הפתרונות הכי נכונים.

לדבר זה קל לעשות זה הרבה יותר קשה

  • פעמים אני מגיע לפגישה עם הנהלה, או מנכ"ל או בעלים שמיד בראשיתה אני מקבל עדכון שאומר שבשנה האחרונה החברה גייסה לשורותיה יועץ או יועצת ארגונית שעברה את המתרס אחרי שעזבו משרה בחברת ייעוץ ארגוני שבעבר נתנה שירות לחברה. האמת שבמשפט הבא אני מקבל את התובנה שידועה לכאלה העוסקים בניהול. "לדבר זה קל.. לעשות ולבצע זה הרבה יותר קשה".. אפשר לציין בוודאות שהחיים בעולמות האמיתיים של הניהול העסקי שונה מהותית מהחיים של יועצים ארגוניים. הם מבינים מהר מאד שמחליפים צד שהרבה יותר מורכב לעשות מאשר לתת עצות.

יקר פעמים זה מיותר?

  • בחברות ייעוץ מוכרות וגדולות הלקוח מקבל אחת לתהליך את הבעלים והמייסד שברוב המקרים משמש אך ורק כקישוט לתהליכים שבדרך כלל מוצעים בשטח על ידי יועצים בתחילת דרכם המועסקים בחברה. את העבודה בפועל עושים, יועצים ארגוניים שסיימו לא מכבר את הלימודים ולהם משמעותית פחות ניסיון וידע בתחומי הניהול המכירות והשיווק בעשייה נטו ולא רק במסגרת מתן עצות בלבד. המחיר יקר. השרות פחות מקצועי?

תיזהרו מכאלה שמוכרים "פתרונות קסם"

  • מי אם לא חברות ייעוץ ארגוני ישתמשו בגימיקים של מיתוג ובידול? מול האחרים בשוק ובעיקר מול "האגו" הענק של הבעלים עצמם? רבים מהם, נוטים לייחס לעצמם את "המצאת הגלגל" או הטרנד הכי נכון ומוצלח? הם כמו אולי פוליטיקאים משתמשים באוצר מילים היכול לתת לכל אחד את המידע והעצה שבו הוא מוצא נחמה ועידוד. אוצר המילים והמנטרות העטופות בהילה ניהולית דומה יותר לאוצר המילים של כאלה העוסקים בחיזוי עתידות, קריאה בכדורי בדולח, או אסטרולוגיה וקריאה בקפה. מניח כי למרות הבוטות אתם יכולים להבין למה הכוונה. חפשו חברות ייעוץ אירגוני ויועצים שמדברים בשפה ניהולית פשוטה ומובנת. איתם הסיכוי גדול יותר להצליח.

חפשו חברות ייעוץ ארגוני סקרניות שתמיד מחפשות ללמוד

  • כאלה שלא מפחדות לציין בפגישה הראשונה או בפגישות הבאות שאין להם את כל התשובות לכל השאלות.. אבל יש להן אינטגריטי ידע וניסיון להפוך כל אבן ולחפש את הפתרונות והתשובות הכי מתאימות לך – הלקוח. חפשו את הגורמים המקצועיים שמצליחים להתחבר לעובדים ולמנהלים ובעיקר מצליחים להקטין את רמת החששות והחרדה מעצם התנעת תהליכי הבראה שינוי וצמיחה. חפשו חברות ייעוץ ארגוני איכותיות, המסרבות להיות חותמת גומי לתהליכים לא ראויים ולמאבקי כוח ומשחקים פוליטיים לא ראויים בארגון.

חברות ייעוץ ארגוני המתמקדות בעיקר ולא בטפל. בפרטו.. או אפילו בפרטו של הפרטו

  • נסו לזהות חברות ייעוץ ארגוני שסולדות להתעסק בדברים השוליים. סולדות לקחת חלק במלחמות "אגו" מיותרות. חפשו כאלה שלא מניעות תהליכים על פי הלכי רוח ארגוניים והמלצות שאספו במסגרת ראיונות חתך עם מנהלים ועובדים שפעמים יש להם סיבות טובות לשמר את המצב הישן. חפשו חברות ייעוץ ארגוני המצליחה להביא ערך מעבר למידע הידוע הקיים בחברה שפעמים שבוי בפרדיגמות הישנות והנוחות? בעיקר חפשו גורמים מקצועיים המבינים עד כמה נכון לאתר את הפרטו, לטפל בו תחילה ואחר כך לבצע ניתוח של הפרטו של הפרטו בכדי ליצור מיקוד ייתר לתהליכים.

הימנעו מחברות שמאוהבות בתהליך? ודואגות "למרוח" את הזמן הניהולי שלכם

  • נסו לזהות חברות ייעוץ ארגוני שמבינות שלזמן יש משמעות בתהליכי הבראה, שינוי וצמיחה. חפשו את החברות שמסוגלות להתחייב לתהליך שיש לו התחלה, אמצע וסוף ולא מתארך מעבר ל- 6 עד 9 חודשים. חפשו חברות שפועלות על בסיס תהליכים ממוקדים קצרי מועד. ייעוץ אירגוני בתחומי הניהול, הבראה ועדכון אסטרטגיות אינו תהליך המדמה עבודה מול פסיכולוג שעשויה להימשך שנים על גבי שנים. אנו מאמינים כי לזמן חשיבות עליונה בהצלחה.

לבחור נכון חברות לייעוץ אירגוני -  ממה להימנע  וממה להיזהר?

היה והגעתם עד כאן וקראתם את הפוסט האישי הזה, נראה כי הצלחתי להעביר מסר שבא לעשות קצת סדר בכל מה שקשור לדרך הנכונה להשתמש בחברות ייעוץ ויועצים ארגוניים איכותיים ומקצועיים. אולי קצת נתתי לכם חומר למחשבה לגבי תהליכי הבחירה בחברות ייעוץ ארגוני איכותיות וראויות. שוב אני מבקש לציין כי חברות ייעוץ ארגוני, יועצים ארגוניים מנוסים ומקצועיים, לא עוסקים בקוסמות. הם מובילים תהליכים אחרי איפיון ומיפוי מצב קיים. קשה לי להבין הכיצד "מומחים" בתחום הזה מסוגלים אחרי פגישת היכרות אחת.. להציג תאוריה שלמה לגבי מה צריך לעשות.

מניעים הבראה, מובילים שינוי וצמיחה

ניהול, זה מקצוע מורכב, ולא צריך להיות ככזה שמקדש "סלבס" וטרנדים שפעמים רבות מתבררים כריקים מתוכן. בתהליכים מסוג זה היועצים והחברות מתמקדים אך ורק במתן העצות.. וממשיכים ללקוח הבא. בדרך כלל בסוג כזה של חברות לייעוץ ארגוני התוצרים וההמלצות ואולי אף התוצאות של הייעוץ נעלמות כלא היו אחרי זמן קצר. אנו כאן לתת לך מענה אמיתי והגיוני לכל השאלות. זה לא בגלל שאנו יותר מנוסים או חכמים ממך. אנו פשוט חווינו עשרות רבות של מנכ"לים ובעלי חברות ועסקים במצבך. כחברה לייעוץ ארגוני והובלת תהליכי שינוי וצמיחה משה גרימברג ישמח להיפגש ולהכיר. צורו קשר עם משה וצלצלו לתיאום פגישת הכרות ללא מחויבות 0544814332.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


בוא ונקבע פגישת היכרות בנושא

גם לחברות בינוניות וקטנות, לחברות משפחתיות ולעוסקים במקצועות חופשיים שלהם יותר מחמישה עובדים נכון להיעזר בייעוץ ארגוני יעיל ואפקטיבי. תהליכי הייעוץ הארגוני והליווי עם חברה לייעוץ ארגוני בעלת ניסיון תמיד מביאה לתוצאות. בהבנתנו תמיד מומלץ ונכון לבחור בחברת ייעוץ אירגוני שלה ידע וניסיון מוכח גם בעשייה ניהולית בשטח בתפקידי ניהול ופיתוח עסקי ולא רק בעלת ידע ומתודולוגיה מהאקדמיה בלבד שלא מלווה בניסיון ניהולי ישיר ואישי מהשטח. המלצות ללא הובלת תהליכי יישום והטמעה ברמת הארגון והשטח עשויות בדרך כלל לא להספיק להצלחת השינוי.

בוא ונוביל יחד צמיחה

אנו עוסקים בהצלחה בתהליכי ייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי מזה שנים, ופחות אוהבים את אלה שרק מסתפקים, במתן עצות, ונעלמים. אנו אוהבים לקחת אחריות על היישום בשטח. רק כך אנו מבטיחים הצלחה. למשה גרימברג ולצוותו יש ניסיון רב של עשרות שנים בתפקידי ניהול שיווק מכירות ופיתוח עסקי בחברות מהגדולות בשוק הישראלי. כחברה לייעוץ ארגוני והובלת תהליכי שינוי וצמיחה משה גרימברג ישמח להיפגש ולהכיר. צורו קשר עם משה וצלצלו לתיאום פגישת הכרות ללא מחויבות 0544814332.