מי מאיתנו לא מכיר מנהלים ה"מאוהבים" בעצמם? כאלה שבטוחים כי העולם נופל, או כבר נפל, לרגליהם. הם בדרך כלל לא רואים אף אחד ממטר. סביר להניח כי יצא לכל אחד מאיתנו להכיר כאלה. מנגד, רובנו מתאמצים לרצות את כולם -  את הילדים, את בת הזוג, את החברים ואת המערכת העסקית, כמו גם את המנהלים ובעלי העסק אליהם אנו כפופים. אלה ואלה בסופו של דבר, מרגישים בדיוק כמו להטוטנים בקרקס, המעיפים בו זמנית 6 או 8 כדורים צבעוניים באוויר ומרגישים חובה להתאמץ כל יום מחדש כדי שאף כדור לא ייפול, חלילה וחס, לרצפה. אנו עושים מאמץ עילאי כל יום מחדש בכדי לשמור את כל הכדורים באוויר.

מהן מחלות מנהלים?

כיועץ ארגוני אני קובע כי ההכרה ב"מחלות מנהלים" והשלכותיהן חדרה לתודעה רק בשנים האחרונות. מתח ולחץ נפשי מתמשך גורמים להפרעות שינה, יתר לחץ דם והתקפי לב - אלו הם חלק מ"סל ההטבות" שעלול להעיק על מי שמקודם לתפקיד ניהולי כלשהו. העולם העסקי גובה מחירים גבוהים במיוחד בשל היותו, מעצם טבעו, טוטאלי וממוקד. זהו מחיר יקר מאד אותו משלמים לרוב בעלי תפקידים בתחומי הניהול, פיתוח עסקי, שיווק ומכירות. לא אחת נפגעות גם השדרות המקבילות בתחומי הטכנולוגיה והייצור ואפילו כאלה ברמות העובדים השונות. הסובלנות לטעויות ... כמעט נעלמה מעולמינו! זהו מתכון ליצירת אווירת לחץ וחוסר ביטחון.

ניהול היא סביבת עבודה מאתגרת ולחוצה.

אין זה סוד שחלק גדול מתחלואי הדור החדש של המנהלים והעובדים בתעשיות תחרותיות  גורם לסימפטומים של "מחלות המנהלים". הדרישות העומדות בפני מנהל הן אדירות. עליו לקבל החלטות (רצוי נכונות) במצבי אי וודאות, לחיות במחסור כרוני של המשאבים החיוניים - זמן וכסף ולייצר, אגב כל אלה, עמידה איתנה ותוצאות. לא אחת רבים מהמנהלים מתפקדים במצב של מחסור מהותי במיומנויות אותן יוכלו לרכוש בסדנאות של אימון עסקי ואימון אישי לפיתוח ולהשבחת יכולותיהם בתחומי ניהול אפקטיבי יותר.

לחץ רב מדי פוגע בתוצאות

בעוד שלחץ לזמן קצר מביא לדריכות, לעירנות ולהזרמת אדרנלין לגוף, הרפואה המודרנית זיהתה כי ללחץ מתמשך ישנן השפעות גופניות ונפשיות שחלקן הוזכר בפסקה הקודמת. מעבר לנזקים הגופניים, נפגמות גם יכולות הניהול והמנהיגות של המנהל, דבר המקרין באופן הרסני על הארגון כולו עד אחרון המנהלים מתברר כי עולם הספורט התחרותי חכם ומבין יותר את היתרונות שבאימון המקצועי.

אתם לבד בראש הפירמידה

אצל המקצוענים בספורט, שלא כמו אצלנו בעולם העסקים ובעולם המכירות, כל ספורטאי החותר להישגים משקיע הרבה במוכנות הנפשית שלו למצבי תחרות ונעזר תמיד בצוות מקצועי מגוון. לעומת זאת, ישנם מנהלים אשר נמצאים במרוץ ובתחרות מתמדת ועדיין נרתעים מקבלת "אימון אישי". במצב זה "הבדידות הזוהרת" בצמרת הארגון גובה, במוקדם או במאוחר, את מחירה הכבד הן מהמנהל, הן ממשפחתו והן מהפירמה או מהיחידה אותה הוא מנהל.

לפניך חלק מהגורמים המרכזיים הגורמים ל"מחלות המנהלים":

 • חוסר הלימה בין סמכות המנהל לבין אחריותו.
 • העדר הגדרה של רמת ציפיות והסכמה על מה ריאלי להשגה ומה לא.
 • חוסר איזון בין תחומי החיים (קריירה, משפחה, בריאות).
 • העדר מידתיות.
 • עשייה המנוגדת לעקרונות החיים והאתיקה האישית.
 • חוסר הדרכה והכשרה לתפקידי הניהול.
 • קשיים בתקשורת בין – אישית והיעדר קבוצת תמיכה.
 • קושי בקביעת מטרות וסדרי עדיפויות.

במהלך השנים הרבות, הן ברמה האישית בתפקידים קודמים כמנהל או מנכ"ל, והן בעבודה עם מנכ"לים ומנהלים בארץ בחברות בגדלים שונים בתחום הייעוץ האירגוני, זיהינו כי במקביל לכל השוני והייחודיות בין המנהלים והארגונים השונים, ניתן היה למצוא מכנה משותף לבעיות הנובעות מתסמיני הלחץ ופורמט העבודה המקדש "כיבוי שרפות" כדרך חיים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מנהל, המבקש לשנות את רמת הלחץ המטורף, נדרש לשלושה דברים מרכזיים:

 • להודות בקיום האתגר הניהולי.
 • להיות פתוח ונכון לשתף בכך גורם מקצועי חיצוני בעל ניסיון רב בתחום – יועץ ארגוני, מנטור עסקי.
 • להפנים את המסר: "אם נמשיך לעשות את מה שתמיד עשינו – סביר כי נמשיך לקבל את מה שתמיד קיבלנו".

לשחרר לחץ לעבוד בהרמוניה

סעיף השלישי בא להציג תובנה הגורסת, שעל מנת לקבל תוצאות אחרות, משופרות וטובות מהקיימות, יש לבצע שינויים בהרגלים ובעמדות של כל אחד מאיתנו. יש לנפץ הרגלי עבודה ופרדיגמות ישנות ולרכוש כאלה חדשות וטובות יותר. במהלך העבודה שלנו עם המגזרים השונים של התעשייה ובמגזר השירותים, רכשנו ידע וניסיון בתמיכה במנהלים המבקשים לא להיכנע לכל אותם התסמינים של "מחלות המנהלים".

אנו מובילים ובונים תוכנית ודרך הבאות לתת פתרונות איכות למניעת אותן "מחלות מנהלים". כיועצים ארגוניים, אנו יוצרים מודלים ודפוסי עבודה והאצלת סמכויות בארגון כך שמנהלים יצליחו לווסת טוב יותר את המשאבים הפיזיים והרוחניים שלהם. זהו יתרון המתקבל באמצעות יישום תהליכים שאנו מתאימים לארגון ולמנהליו באופן פרטני.

אין פתרונות קסם

אנו מבקשים לציין ולהזהיר כי מניסיוננו יש להתייחס בערבון מוגבל לתוכניות המתיימרות לספק פתרונות קסם, או ליצור לכם אישיות חדשה, או להעביר את השליטה לסמכות רוחנית עלומה. אנו מאמינים בעבודה קשה, לא בקיצורי דרך. אנו מאמינים כי "האור שיצור הברק של תוכניות אלה יתפוגג חיש קל, ובאופן אירוני, החשכה שאחרי הברק - עמוקה יותר"  לימדו לבחור נכון את הגורמים שילוו אתכם.

תנו אמון במאמן שיהיה לצידכם בתהליך של אימון עסקי. אנו רואים את יעודנו בתמיכה הדרכה והעצמה לכל אותם מנהלים המבקשים להוריד לחץ. נהיה לידך, לא בחזית הבמה שהיא מיועדת לכם בלבד. אנו מבקשים להיות אלה המאפשרים לכם לראות את העולם שלא במסגרת העדשות והפרדיגמות הישנות שאתם עוטים על עיניכם

פגישת היכרות ללמוד על הדרכים להקטין את תסמיני הלחץ

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


לסיכום, תחילתו של המאבק למיגור "מחלות המנהלים" מתחיל בתוכנית טובה למנהלים. תוכנית ייעודית מותאמת לצרכים ולארגון, ברורה, מוגדרת, מתייחסת למטרותיו של כל משתתף כפרט וכמנהל. במסגרת התוכנית להכשרת מנהלים, אנו מעניקים כלים אפקטיביים לניהול ולמנהיגות שבעזרתם ניתן יהיה להתמודד עם גורמי הליבה היוצרים את תסמיני "מחלות המנהלים". אנו מקפידים להראות את התוצאות ולמדוד אותן.

כמנטור עסקי מנוסה בשילוב תוכנית הדרכה טובה הכוללת ייעוץ ארגוני והובלת תהליכי שינוי וצמיחה יגרמו למנהל לצמיחה והתפתחות הן בתחום העסקי והן בתפקידיו האחרים - כאיש משפחה, כחבר וכחלק מהקהילה. התהליכים שלנו מסייעים למנהלים לחיות חיים בריאים, מאוזנים וטובים יותר. כאן באפשרותך להניע תהליך. לקביעת פגישת היכרות בה נדון על מהות התהליך הנכון שיכול לפתור חלק גדול מהבעיה צרו קשר עם משה גרימברג במייל abc@nihul4u.co.il  או בטלפון054-4814332 לקריאת חומרים נוספים בנושא חקור לעומק את האתר והבלוג -  https://www.nihul4u.co.il