תחום הייעוץ האסטרטגי אינו עתיק יומין כמו המקצוע של רחב כמופיע בספר שופטים.. המושג אסטרטגיה וייעוץ אסטרטגי ופיתוח עסקי  החל להופיע בשמי העולם התעשייתי והעסקי כבר בשלהי המאה ה- 19. עם המהפכה התעשייתית וההתפתחות המקבילה של המקצועות שעסקו בניהול והנעת צוותים ומשימות. בתחילת המאה ה- 20 הוקמו הראשונות בחברות הייעוץ הגלובליות שהמוכרת בהם היא חברת מקנזי העולמית שלה מאות סניפים ברחבי הגלובוס. מקינזי הייתה הראשונה שהצליחה לחנך את השוק העסקי בארה"ב תחילה שנכון ורצוי שמקבלי ההחלטות הבכירים ביותר יקבלו ייעוץ ועזרה בכל מה שקשור לבניית אסטרטגיות מנצחות. אין זה סוד כי בשונה מתהליכים המתמקדים בייעוץ אירגוני, הייעוץ האסטרטגי הוא נחלתם הבלעדית של האקזקוטיבה הניהולית הבכירה ביותר בארגון.

ייעוץ אסטרטגי מביא להרבה ערך

לאורך העשורים האחרונים ובעיקר בשנים האחרונות יותר ויותר בעלי חברות עסקים פרטיים וחברות משפחתיות מבינים עד כמה נחוץ ורצוי להיעזר באנשי מקצוע מתחום הייעוץ האסטרטגי. הם הפנימו ואימצו את התובנה שבחשיבות השימוש בייעוץ אסטרטגי מקצועי ואפקטיבי. כיום נדמה לי כי רבים בעולם העסקי מבינים שלא לוותר על השימוש במקצוענים ובעיקר הם מבינים שיועץ אסטרטגי איכותי עשוי באמת להביא לעסק או לחברה תרומה משמעותית. כאמור ניתן לקבוע כי ייעוץ אסטרטגי מוגדר כבניה ועדכון התוכנית האסטרטגית האמורה לפעול להשגת היעדים והמטרות ובעיקר אחראית למימוש החזון והיעדים העסקיים. תוכנית לטווח הבינוני הבאה לדאוג כי התוכנית העסקית שנבנתה לטווח של 2-4 שנים תבוצע בהצלחה.

ייעוץ אסטרטגי – מתמקד בייעול והקטנת עלויות

במסגרת עדכון התוכנית האסטרטגית או בניה של תוכנית אסטרטגית חדשה אנו שמים דגש רב בהדגשת היתרונות הקיימים ובפיתוח ומיתוג ובידול יתרונות חדשים על פני המתחרים בשוק. יועץ אסטרטגי מקצועי במסגרת עבודתו עוסק גם פיתוח אסטרטגיה, ובצמיחה עסקית. הן באות להניע תהליך של צמיחה והתרחבות בשווקים קיימים ואיתור שווקים חדשים הן בשוק המקומי, והן בשווקים בינלאומיים. ייעוץ אסטרטגי מתמקד גם בניהול שינויים ומבנה אירגוני כחלק מהתאמת התשתיות לאתגרים החדשים. תחום מרכזי וחשוב לא פחות עוסק בצמיחה באמצעות מיזוגים ורכישות. זאת ועוד, בתהליכים אנו לא מתעצלים להרים כל אבן בכדי להקטין את רמת האבטלה הסמויה, הקטנת חגורת השומן שמתרכז בתחתית הבטן גם בקרב ארגונים שבעים וביורוקרטיים ועוד לא מעט נושאים נוספים.

 מתי נכון להשתמש ביועץ אסטרטגי?

נשאלת עכשיו שאלת מיליון הדולר. מתי נכון וחשוב להשתמש ביועץ אסטרטגי מיומן? האם נכון לחכות עד שהדלקה העסקית מתחילה להגיע כמעט עד לגדר של הבית? או אולי נכון לאמץ את הניהול החכם של אותם בעלי עסקים ומנכ"לים שהחליט כבר בעבר להיעזר במומחים דווקא בתקופות של שפע יציבות וצמיחה עסקית ואישית? אז הם שמים דגש על בחינת אפשרויות עתידיות לצמיחה מבלי להיות תחת לחץ עסקי המשבש פעמים את איכות קבלת ההחלטות. בתקופות של שפע המנהלים ובעלי העסקים נעזרים ביועץ אסטרטגי המאתגר את החשיבה ויוצר תהליכי צמיחה ופיתוח עסקי במסגרת מגוון רחב של אפשרויות כמו למשל מיזוגים ורכישות כמנוע צמיחה. למשל כניסה לשווקים וטריטוריות חדשות השקעות בפיתוח ליין מוצרים נלווים ועוד.

התוכנית אסטרטגית מתגלגלת ודורשת עדכון

בעבר השווקים היו הרבה יותר מסורתיים. התזוזות היו בקצב איטי להחריד. עסקים וחברות לפני עשרים שנה ויותר פעלו על בסיסי תוכנית אסטרטגית ל- 5 - 10 ואפילו ל- 15 שנה קדימה. התופעה הזאת נעלמה מהשוק. כיום בשווקים התחרותיים והתזזיתיים אין פריבילגיה לחברות לא לבצע עדכון לתוכנית האסטרטגית ברמה שנתית. כיום, התוכנית אסטרטגית המתגלגלת מחייבת ודורשת עדכון כמעט ברמת הרבעון. לשם כך, חברות בעלים ומנכ"לים נעזרים רבות בייעוץ אסטרטגי כחלק מרכזי המצטרף לתחומים נוספים שבם נעזרים באנשי מקצוע מחוץ למסגרת הקיימת בארגון או בחברה.

בחרו נכון יועץ אסטרטגי

אחרי שהבנתם שאולי נכון להיעזר ביועץ אסטרטגי? אני יכול לקבוע כי ההחלטה נכונה היה וגם תחליטו לבחור בגורם מקצועי אחר שילווה אותכם. ההמלצה היחידה שיש לי לתת לכם בתהליך הבחירה מתמקדת בתובנה שעליכם לבחור חברה מקומית, יועץ אסטרטגי שחווה גם את העולם העסקי כמנהל וכבעל חברה ובעיקר מכיר את עולמות התוכן של החברה או העסק שלכם. תנו למתחרים שלכם לבחור יועץ אסטרטגי שלא מכיר את השוק ואת המתחרים שלכם?

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מדוע פעמים נכשלים ביישום המלצות

ההחלטה להיעזר ביועץ אסטרטגי ואולי אף ביועצים מקצועיים נוספים היא החלטה נבונה ואחראית. פעמים היישום של ההמלצות לא קלות לביצוע. לא מיושמת תוכנית הטמעה ובקרה לתהליכים שנוצרו כתוצאה מעדכון התוכנית האסטרטגית. החברה, הבעלים והמנכ"ל השקיעו לא מעט משאבים כסף וזמן בתחילתו של התהליך. התוצרים וההמלצות זכו להערכה ולהסכמה מצד פורום המנהלים הבכיר... אבל לא אחת הארגון נכשל ביישום. למה זה קורה? הכיצד ניתן למנוע זאת?  הכיצד ניתן לבנות מנגנון שלוקח על עצמו לנהל את השינוי ולדאוג כי ההמלצות יבוצעו ברמת אחרון המנהלים והעובדים. אנו נשמח להגיע לפגישת עבודה ולהסביר את הדרך שפיתחנו למניעת מצבים שבו ההמלצות מתמוססות והשינוי האסטרטגי נכשל. אנו ככלל מעניקים מסגרת תמיכה נוספת ללא עלות כחלק מתהליך ייעוץ אסטרטגי ממוקד של 4-8 חודשים.

הגיע הזמן לעדכן את התוכנית האסטרטגית.

מה דעתכם האם הגיע הזמן לחשוב ברצינות על עדכון האסטרטגיה שלכם. קחו יוזמה – קבעו פגישה ראשונה ללא עלות לבדיקת המוכנות שלך לקחת צעד קדימה ולהשקיע בעדכון התוכנית האסטרטגית והתוכנית העסקית. להשקיע במקביל, בשיפור מיומנויות הניהול והמנהיגות שלך ובעיקר לשפר את יכולותיך להשגת תוצאות עוד יותר טובות. מה באמת הערך האמיתי של ייעוץ אסטרטגי אפקטיבי? האם שווה להוציא לא מעט כסף? אולי אתה חושב כי יש לו יעוד טוב יותר מייעוץ אסטרטגי? שווה כי תבחן הכדאיות.

אני מבקש לציין שוב: "כי בתחום הייעוץ האסטרטגי, פעמים אנו מתמקדים בכל אותם הדברים שלא נכון ולא כדאי לעשות. לעצור עשייה של דברים שלא תורמים למימוש היעדים העסקיים, דברים הגורמים להפסדים ונזקים. פעמים ההחלטה האסטרטגית לעצור או לא לבצע מהלך חשובה הרבה יותר מעצם העשייה".

נושא חשוב זה בטוח נמצא על סדר היום הניהולי אצלכם …

בואו נשוחח על כוס קפה. כעת, זהו המקום להציע לכם להתקשר ישירות למשה גרימברג 054-4814332 ולקבוע פגישת היכרות ראשונית – להזמנת מפגש היכרות לבחינת היתכנות להתחיל בתהליך של ייעוץ אסטרטגי ועסקי אצלך בארגון במסגרת ריטיינר של 4-8 חודשים או בפורמט של מיקור חוץ. פנו ישירות למייל של משה גרימברג- abc@nihul4u.ci.il  כתבו בכמה מילים מה אתם מצפים מתהליך משותף הבא לעדכן את התוכנית האסטרטגית אצלך. בוא ונקבע פגישה ראשונית להיכרות וללא כל עלות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים