תקציר המנהלים עוסק החודש, ערב ראש השנה ספטמבר 2014, במהות המרכזית שלי כיועץ ארגוני ומוביל תהליכי שינוי וצמיחה אשר לא אוהב יועצים.  הסיפור הבא הוא על הנמלה החרוצה - משל עם מוסר השכל ניהולי ומנהיגותי מציג זאת בבהירות מדהימה: "נמלה חרוצה הייתה מגיעה יום יום למפעל, מחויכת ומאושרת עד הגג. במפעל העבירה את רוב זמנה כשהיא עובדת ומזמזמת לה שירים ישנים.

מבנה ארגוני רזה ופשוט

הנמלה עבדה ועבדה, היא הייתה עובדת יותר מכל החרקים במפעל, למרות שלא היה עליה שום פיקוח. כשהידיעה הגיעה לדבור המנכ"ל, הוא החליט ליצור משרה של מפקח, והביא חיפושית בעלת ניסיון רב. החיפושית ארגנה את שעות הכניסה והיציאה של הנמלה וגם הכינה דוחות יפים וססגוניים. כשהדו"חות הצטברו, הדבור ראה כי יש צורך במזכירה, לכן הביא את העכבישה, שארגנה את התיקים וגם ענתה לטלפונים. הם עשו זאת, והנמלה בשלה, עובדת, מאושרת ומזמזמת".

ללמוד מהנמלה

אחרי כמה זמן הדו"חות כבר לא הספיקו למנכ"ל, הוא רצה תרשימים, גרפים וניתוחים. לשם כך שכרו מקק צעיר שישמש עוזר למפקחת, וקנו מחשב חדש כדי להפיק את הדו"חות הצבעוניים. כדי לעמוד בדרישות, הנמלה נדרשה למלא יותר ויותר דו"חות על עבודתה שלה, וכך גם הפסיקה לזמר והחלה להתלונן. המנכ"ל הדבור שהחליט שלא להתמודד מולה, מינה את הצרצר למנהל אזורישיהיה חיץ בינו לבינה. וודאי שהצרצר זקוק למשרד חדש ולמחשב נוסף. וכאשר יש יותר ממחשב אחד, יש צורך ברשת מחשבים. מספר העובדים בחברה התרחב עם מנהל הרשת ועם עוזר חדש למנהל.

אסטרטגיה ללא עבודה מיותרת

כעת יש אסטרטגיה וניהול תקציב, אך פחות זמן ונחת לנמלה העובדת. הנמלה כבר אינה מזמזמת ולא מחייכת כלל. הצרצר חשב שיש ליזום מחקר לגבי האקלים הרגשי במפעל. כשהמנכ"ל חישב את המספרים, את ההכנסות ואת ההוצאות, הוא גילה כי המפעל כבר אינו רווחי כפי שהיה. לשם ייעול, שכר הדבור את הינשוף, יועץ תעסוקתי, (שבחייו לא עבד כנמלה היצרנית ואו קיבל החלטות יזומות ועצמאיות כמנהל) בעל מוניטין, שיבדוק כיצד ניתן לשפר ולייעל. הינשוף שבדק את התנהלות המפעל במשך שלושה חודשים עלה על מסקנה יחידה - במחלקה אחת יש יותר מדי אנשיםהמנכ"ל לקח את המסקנה ברצינות ופעל לפיה - הוא פיטר את הנמלה היצרנית".

קדמו והגנו על העובדים המסורים שלכם

מוסר ההשכל : השתדלו לקחת "ינשוף" שבחייו עשה עוד משהו מעבר למתן עצות לאחרים. דעו תמיד כי נמלים יצרניות הן טובות ומאושרות, אך יש לדאוג שהן יישארו כך. תאהבו את האנשים שעובדים אתכם ובדקו כיצד אפשר לסייע להם בעבודה שתשתלם לשני הצדדים. לפעמים אין צורך לעשות שינוי כלל. לכל הנמלים היצרניות - השמיעו קולכן, הפסיקו לזמזם ושירו בקול. אם אתם עושים עבודה טובה, דאגו לכך שיראו זאת, אחרת יהיה מאוחר מדי. והכי חשוב, דעו את מי אינכם צריכים, צרצרים, מקקים ושאר מזיקים שלא תורמים דבר. אם הם לא עושים כלום וממשיכים לקבל שכר, שיתחילו לעבוד. כיועצים ארגוניים - אנו לא מאמינים בעצות. אנו מאמינים בתהליכים ובעבודה בשטח איתך כמנכ"ל ומנהליך בארגון.

חפשו יועצים עם ניסיון ניהולי

כיועץ ארגוני ומוביל תהליכי שינוי וצמיחה הגעתי לעשייה הנ"ל אחרי 25 שנות ניהול בכיר פיתוח עסקי שיווק ומכירות בעמדות הכי בכירות. סוליות הנעלים שלי – עברו קילומטרז' גדול, אין נושא מהותי בתחומי הניהול הבכיר ואו שיווק אסטרטגיה ומכירות שלא נחשפתי אליו כמקבל החלטות. בחיי כמנהל ואו כמנכ"ל שכיר באמת לא אהבתי יועצים שלא היו בעמדות של קבלות החלטות. אהבתי והוקרתי תמיד את הבודדים שהיה להם ניסיון אמיתי בשטח. השתדלתי ברמה האישית לא ליפול במלכודת של "הינשוף".

לקבלה מידע נוסף אנא הזן את הפרטים


נשמח תמיד להיות שותפים שלכם בדרך לאיתור דרכי פעולה ניהוליות אפקטיביות יותר מעמדה שותף לדרך ולהתלבטות ולא מעמדה של מתן עצות בלבד. אנו לא מאמינים בעצות. אנו מאמינים בתהליכים ובעבודה בשטח. שמחים להציג חלק מסיפורי ההצלחה שלנו.  נשמח להיות עבורכם פרטנר לחשיבה ולהתלבטות לגבי הדרך הנכונה להניע תהליך מורכב ונכון יותר בארגון אותו אתו מנהלים.