דרך מעניינת להבין מהו ניהול היא לשאול את עצמנו מהו ההפך מניהול. מהו הדבר שאנחנו עושים כאשר אנחנו לא מנהלים? אבל איך זה נראה כאשר אנחנו לא מנהלים? מה אנחנו עושים במקום לנהל? התשובה הפשוטה היא - אנחנו עושים דברים אחרים. במקרים רבים אנחנו עסוקים בעשייה עצמה במקום בניהול המשימה, שכחה והתעלמות הן סיבות רווחות מאד. אנחנו נסחפים לתוך העשייה השוטפת ושוכחים שעלינו להקדיש תשומת לב לניהול הדברים החשובים לנו.

אי ניהול

לא במקרה המנהלים הטובים דורשים מאנשיהם לרשום את בקשותיהם. הם יודעים כמה קל לשכוח, במיוחד בסביבות עמוסות ולחוצות. סיבה אחרת היא עצלות. "למי יש כוח לבדוק ולעקוב ולשאול ולנדנד ולהתריע וללחוץ ולבקש ולדרוש?" באופן פרדוקסלי, אלו המתעצלים לנהל, מעדיפים לפעמים לעבוד קשה ולעשות דברים בעצמם מאשר לנהל את העשייה של עצמם או של אחרים. נראה כי ברקע שלהם נמצאת התקווה שדברים יקרו מעצמם, שמישהו ייקח אחריות, שהנסיבות יסתדרו נכון, שיהיה בסדר. או כאלה שלא משקיעים מספיק זמן בהדרכה לימוד והעצמה לעובדים ולמנהלים מתחתיהם.

דברים לא יקרו מעצמם

התקווה הזו, כשאינה מבוססת על עובדות בדוקות, הופכת את אי הניהול לתופעה בעייתית. היא גורמת לנו לסמוך על כך שכוונותינו יתממשו גם כשאין שום סיכוי שזה יקרה. זהו הצד הלא רצוי של אי ניהול. לאור זה, כדאי שתבדקו את עצמכם. מה חשוב לכם שיקרה בעבודתכם ובחייכם אך אינו מתממש בקצב או בדרך הרצויה לכם, קבלו החלטה האם לנהל את הנושא או לוותר על התממשותו. ויתור מודע על האשליה בחלק מהדברים יפנה לכם זמן ותשומת לב לניהול איכותי של הדברים האחרים. זאת ועוד מתברר גם כי צניעות אינה העדר מחויבות או העדר מנהיגות.

צניעות תכונה חשובה למנהלים

מזכ"ל האו"ם, באן קי-מון, החדש שהיה לאחרונה בביקור ראשון בארץ, אמר באחד מנאומיו כמה משפטים אותם אני מבקש לצטט: "....אסיה היא יבשת בה צניעות נחשבת למעלה. הצניעות מתבטאת בהתנהגות, לא בחזון או במטרות. צניעות אינה חוסר מחויבות או חוסר במנהיגות. להפך, היא החלטית בנחישותה לביצוע דברים ללא הרבה 'רעש וצלצולים' מיותרים ". אני מאד מתחבר למסר ולתובנה, ומנצל את ההזדמנות להגיד עוד כמה תובנות בנושא.

ללמוד מתרבויות אחרות

כמנהלים בארגונים ובמוסדות בישראל אנו חייבים להבין שגאוגרפית אנו ממוקמים בקו התפר שבין אסיה, אפריקה ואירופה בואו נאמץ לעצמנו רק את כל הדברים הטובים. את הרעים נשאיר לאחרים. יש לזכור שמנהלים מוצלחים מחויבים להיהפך "לתיבת תהודה" שאמורה, מוסרית וערכית לגרום לאחרים לנוע אחריהם. מנהלים מצטיינים מצליחים להגביר ולפזר את המחויבות, החזון והיעדים של הארגון באמצעות "תיבת התהודה" האישית שלהם.

אינטליגנציה רגשית חשובה להצלחה

כעוסקים בייעוץ ארגוני ובהדרכה, אנו בטוחים כי צניעות היא אחת מתכונות המופת למנהלים ומנהיגים מצטיינים. במילים אחרות, ככל שדרגתם של אלה שנחשבו לכוכבי על בביצוע הייתה גבוה יותר כך התגלו כישורי אינטליגנציה רגשית מרובים ומפותחים יותר באופן התנהלותם. 85% מההבדלים של התוצאות בין כוכבי העל היו כתוצאה מההבדלים בכישורים של האינטליגנציה הרגשית שלהם. צרו קשר ישיר עם משה גרימברג 0544814332 או שלחו דו"אל לקביעת פגישת היכרות abc@nihul4u.co.il

לקבלה מידע נוסף אנא הזן את הפרטים