בערב כל שנה האזרחית חדשה או בסיכום חצי שנתי יש לעדכן ולוודא כי תוכניות עבודה לשנים 2022-2025 עדיין נמצאות על המסלול. השינויים בשווקים והתחרות העזה פעמים דורשים שינוי ועדכון לתוכניות העבודה. הטיפ הניהולי עוסק הפעם בנושא חשוב ורב השראה לכולם לנהל שינויים ללא מאמץ: על פי המודל של משה חורב, סגן נשיא אורקל העולמית ומנכ"ל אורקל ישראל לשעבר. במסגרת מאמר שפורסם במגזין המחשוב העסקי של ישראל של עיתון גלובס מרואיין מנכ"ל אורקל ישראל משה חורב בנושא תורת ניהול וסגנון ייחודי שפיתח. המאמר תפס את עיני ואני חושב כי נושא זה מטריד רבים מהמנהלים בדרגים השונים בארץ ובעולם- "ניהול שינויים ללא מאמץ" .

מהו שינוי עסקי? כיצד מנהלים נכון תהליכי שינוי הבראה וצמיחה?

כל שינוי בכל אחד מהתחומים ובעיקר בעולמות העסקים מחייב מיומנויות מקצועיות המשולבות עם תהליכי משיבה לאחר ביצוע מיפוי מצב קיים ניתוח שוק ומתחרים. שינוי בעולם העסקים יכול לנבוע ממצב של משבר או ממצבים של שפע והתרחבות השווקים. כעוסקים בהובלת תהליכי שינוי וצמיחה בחברות ועסקים אנו מבקשים לקבוע כי חובה לבנות תהליך הוליסטי כולל. תהליך מדורג הכולל יעדים ומטרות להשגה, לוחות זמנים ומדדי הצלחה ובקרה.

"סוכני שינוי" נדרשים להצלחת תהליכי שינוי ארגוני

הצלחתם של תהליכי ניהול שינויים בעולם העסקים מחייב שיתוף פעולה נרחב בין ההנהלה המנכ"ל והבעלים לבין היועץ הארגוני המוביל את התהליך. חובה להיעזר "בסוכני שינוי" מקצועיים ונלהבים מתוך שדרת המנהלים והעובדים בארגון. אנו ממליצים להתייחס לניהול שינויים עסקיים כאל ניהול והשקה של מוצר או שירות חדש. לבנות תוכנית שיווקית ופרסומית להחדרת השינוי בתודעתם של העובדים והמנהלים בחברה.

התמודדו עם הפחדים והחששות בתהליכי שינוי עסקי וארגוני

דעו כי יש צורך להתמודד עם הפחדים והחששות שלהם. בתהליכי שינוי בכל תחום אנשים מתמודדים עם חששות ופחדים. בעולמות העסקים הדבר מורגש יותר. פעמים נוצרת התנגדות פנימית לתהליכים. לכן, יש להסביר את היתרונות והתועלות ששינוי מוצלח יביא לכל אחד ואחת מהם. בנוסף, כיועץ ארגוני שהוביל לא פעם תהליכי הבראה שינוי וצמיחה עסקית, נכון להקים פורום ראשי ברמת הנהלה, ופורומים משניים בכל אחת מהחטיבות. הם אמורים להיות פורומים תומכים ברמה הפנים ארגונית בכל התהליכים שידרשו בדרך אל ההצלחה.

חיכוך גורם לבזבז משאבים יקר

במאמר, טוען משה חורב שיש להגיע להיפוך הפירמידה ההיררכית בכדי להגיע לניהול שינויים ללא מאמץ. המערכת ההיררכית נתפסת כמכניזם הדורש כל הזמן לדחיפה מלמעלה, באמצעות המנהיג המנהל וזאת בכדי להתגבר על אינרציות וחיכוך פנימי. כל מי שנמצא בראש הפירמידה יודע עד כמה זה קשה ושוחק. הרעיון לתת לאנרגיות האנושיות החיוביות שבכל אחד מאיתנו להתבטא, לאפשר לאנשים להניע את עצמם ולתרום מתוך מוטיבציה אישית. בדרך זו מקדם החיכוך בפעילות החברה קטן ונעלם וההישגים עולים.

מכפילי הכוח של ניוטון

בהזדמנויות אחרות טוען חורב, שהחוק השני של ניוטון שכולנו מכירים, כשעוסק באנשים אזי משתנה מהותית ומוכפל פי עשר, כשמדובר באנשים, הכוח הנגדי המופעל מול כוח אחר גדול פי עשרה ולא כפי שניוטון טען! הרעיון המרכזי בתורת הניהול במאה ה- 21 הוא להגיע עד למינימום חיכוך ובזבוז אנרגיה בין אנשים בארגון. ליצור מערכת בעלת מקדמי חיכוך נמוכים ביותר, כך ייטב. כיועץ ארגוני שפעיל מאז 2006, הרעיון הלהיב אותי, מצאתי בו הגיון רב וחומר למחשבה.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


כור היתוך למנהלים

לקבלת פרטים על תוכנית "דיאלוג בחשכה" לפורום מנהלים והנהלות. תוכנית המביאה את המשתתפים לשבור את "תקרת הזכוכית" ולאמץ דפוסי ניהול חדשים. לקבלת המלצות מארגונים שחוו את הפעילות לחץ כאן.  למידע נוסף על תוכניות אימון מנהלים וכוחות מכירה ו\או למתן סדנאות, הרצאות ו-או ימי עיון .למותר לציין כי במודל הפירמידה ההפוכה, מציין משה חורב שתפקידו של המנהיג\המנהל להיות בבסיס הפירמידה ולמעשה תפקידו לשרת את מנהליו ועובדיו.

תפקידיו של המנהיג? של המנהל?

תפקידו של המנכ"ל או הבעלים, לתת השראה, חזון וכיוון ולהימנע עד כמה שניתן מיצירת חיכוך מיותר. המאמץ העיקרי אינו נגזר מהיעדים אלא מהצורך להתגבר על האינרציות והחיכוך שבין האנשים....תפקידו של המנהיג, המנהל לתת לכפיפים לנוע אל עבר המטרות והיעדים כמעט ללא "הנחתות", הכוונה היא לתת לאנשים לזרום. אנו בתהליכים של הייעוץ הארגוני, אימון עסקי ובתהליכי פיתוח מנהלים עוסקים רבות בנושא.

ליווי והדרכת מנהלים בתהליכי - ניהול שינוי ארגוני 

תודה שהגעתם עד כאן. מניח כי הייתם מבקשים להבין כיצד נכון להוביל תהליך מורכב של שינוי ארגוני איכותי ומקצועי? כעוסקים בניהול שינוי ארגוני, הבראה שינוי וצמיחה יש לנו הידע והיכולת להיות האחראיים המקצועיים על הצלחת התהליך גם אצלך בארגון. דע כי להצלחתו של כל שינוי ארגוני אחראי הבעלים והמנכ"ל? אתה חייב להבין שעליך האחריות יחד עם שדרת הניהול הבכירה העוסקת בניהול. אתה והם מחויבים להקצות זמן ומשאבים להצלחת תהליך השינוי? אני מבקש לציין כי: תהליך נכון ומקצועי של שינוי ארגוני מחייב בניית תוכנית שינוי מפורטת ומקיפה. דעו כי כיום יותר ויותר חברות בינוניות, קטנות וחברות משפחתיות מבינות שהגיע הזמן לצאת מאזורי הנוחות הישנים והמוכרים ולהמציא את עצמן מחדש. אנו שותפים לראויים להוביל יחד איתך, תוכנית שינוי ארגוני הגורמת לארגון שאותו אתה מנהל לחזור לצמיחה. תוכנית שינוי שאמורה להוביל אותך להיכנס לשווקים חדשים, להיות אגרסיביים יותר מול המתחרים ובעיקר להציע ללקוחות מוצרים ושירותים חדשים.

קבל/י מפגש חשיבה במתנה - בנושא ניהול שינוי ארגוני 

החלטנו להעניק גם לכם "מפגש סיעור מוחות" במתנה שיעסוק בהבנת תהליכי השינוי גם אצלך בארגון. לקבלת מידע ומאמרים על דילמות ניהוליות בנושא שינוי ארגוני הבראה וצמיחה אנו מציעים לך לכם להיכנס לבלוג שלנו. שם באמצעות מנוע החיפוש שבבלוג תוכלו לאתר מאמרים ופוסטים שיוכלו לתת לכם עוד לא מעט מידע על חשיבות הנושא. דע כי המידע והמאמרים המקצועיים עשויים להיות חשובים גם לך כמנכ"ל ואו כבעלים. נכון כי תדע שיש באפשרותך לבדוק היתכנות לקבל מגוון רחב של שירותים מקצועיים נוספים בתחומי הניהול, הייעוץ הארגוני, הדרכת מנהלים ואנשי מכירות, מערכות שרות לקוחות באמצעות "מיקור חוץ". תרגישו חופשי לצלצל: 03-9032222 או פנו ישירות אלי 0544814332 או שלחו מייל: abc@nihul4u.co.il  

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים