הפוסט עוסק באיתור הכשל המרכזי למימוש תהליך ייעוץ ארגוני איכותי. החודש משפטי המפתח - הציטוטים שהשאירו בי חותם קשורים לנושא – וכידוע, בתהליך נכון של ייעוץ ארגוני הארגון או העומד בראשו מתמודדים לא אחת עם הפחדים המונעים מהם או מאיתנו לראות את המציאות, את אור היקרות... !!! מנסח זאת יפה מימני מרטין לותר קינג האומר: "רק בחשיכה ניתן לראות את הכוכבים". מרטין לותר קינג.

צאו מאזורי הנוחות

השני עוסק ביכולת שלנו לצאת מאזורי הנוחות, לא לפחד לבצע שינויים ולהיות יצירתיים. "השגיאה הגדולה ביותר שאתה יכול לעשות בחייך היא לחשוש תמיד פן תשגה" אלברט הובארד. הכיצד אנו מונעים זאת? בכדי להגיע לתוצאות איכותיות בתהליכים של ייעוץ ארגוני- פיתוח עסקי? אני מנסה לשאול ולענות בהמשך.

מהו הכשל היכול להשפיע על הצלחתו של תהליך ייעוץ ארגוני – פיתוח עסקי וליווי מנהלים מוצלח?

הפעם הטיפ הניהולי עוסק בכשל העיקרי להצלחה לא מושלמת וחלקית של תהליך יעוץ ארגוני- פיתוח עסקי. מדובר "בטייס האוטומטי" השולט בנו באמצעות הרגלים פרדיגמות ותובנות שמנהלות את חיינו. באמצעות סיפור קצר זה נדמה לי שאצליח להדגים את הסכנה ואת התהליך בו אנו כמנהלים שבויים בפרדיגמות בהרגלים של עצמנו שלא אחת הן אלה המקבעות את ההצלחות וההישגים שלנו ומונעות מאיתנו להתפתח ולפרוס כנפיים. בעיקר הן מסוכנות באימוץ ההמלצות של תהליך יעוץ ארגוני- פיתוח עסקי שמביא למסקנות ותובנות שלא מושפעות מהפרדיגמות הקיימות.

שבור הרגלים ישנים - אמצו חשיבה מקדמת

חכם אחד טייל עם תלמידו הנאמן ביער כשמרחוק הבחין בבית ישן ומט ליפול. הם החליטו לבקר שם ובדרך סיפר החכם לתלמידו עד כמה נכון וחשוב לצאת ולהכיר אנשים ומקומות חדשים כחלק מתהליכי למידה הנרכשים מחוויות אלה. בבית הישן וההרוס התגוררו זוג הורים ושלושת ילדיהם כולם יחפים ולבושים בבגדים קרועים ומלוכלכים. החכם התקרב לאב המשפחה ושאל אותו: "בסביבה זו אין מקורות עבודה וגם לא מרכזי ישוב אחרים, כיצד אתה  ומשפחתך מצליחים לשרוד?"

היפטרו מהפרה הקטנה שלכם..

האיש העני ענה לו בשקט ובביישנות: "יש לנו פרה קטנה... היא מניבה כמה ליטר חלב בכל יום. חלק מהתוצר אנו מחליפים עבור מזונות מסוימים בעיר הסמוכה, בחלק השני אנו מכינים יוגורט, גבינה וכד' לעצמנו וכך אנו שורדים. "החכם הודה לו על המידע, הסתכל סביבו מספר רגעים, בירך לשלום והלך. הלך החכם לדרכו ובליבו גמלה ההחלטה. פנה לתלמידו וביקש ממנו לעשות מעשה.

יש אופציות אחרות מאשר רק לשרוד!

באמצע הדרך פנה לתלמידו וצווה לו: "חפש את הפרה הקטנה, קח אותה לתהום שם ממול ותדחוף אותה". התלמיד המבועת התנגד נחרצות, התווכח עמו וניסה להניעו מבקשתו, הרי הפרה הקטנה הייתה אמצעי המחיה היחיד של אותה משפחה. החכם הלך משם ולא ענה לו. למרות ההתנגדות, התלמיד המדוכא ביצע את פקודת מורו. מצא את הפרה הקטנה, הוביל אותה עד לתהום הקרובה דחף אותה וראה כיצד היא מתגלגלת בין האבנים ומתה. המראה הזה נשאר חרוט בזיכרונו...למשך יתרת חייו.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


זרוק את "הפרה" שלך..

שנים חלפו, האיש הצעיר לא יכול היה להמשיך ולהתייסר, החליט לעזוב את מורו ולחזור לאותו מקום כדי להתוודות בפני המשפחה ולעזור להם על הנזק שעשה להם לפני שנים. האיש הצעיר החליט לעשות מעשה וחזר למקום האירוע.....ככל שהתקרב למקום לא האמין למראה עיניו. ראה כי הסביבה השתנתה, העצים פרחו, הבית היה יפה ונקי והילדים שחקו בחצר.

שינוי יוצר תנועה וצמיחה

הצעיר הרגיש עצוב ומיואש. הוא היה בטוח שהמשפחה הענייה נאלצה למכור את ביתה כדי לשרוד. החיש את צעדיו... וכשהגיע לבית התקבל על ידי איש מבוגר מאוד אדיב. הצעיר המפוחד שאל, על המשפחה שהתגוררה בבית לפני מספר שנים. האיש בשמחה ענה לו - "אנו המשפחה שהתגוררה במקום  וממשיכה להתגורר כאן,".. סיפר שחיוך גדול על פניו.

משבר יוצר פעמים שינוי וצמיחה

שקט מתוח נוצר בסיום המשפט של האיש המבודר. הצעיר נשאר פעור פה, מופתע והמום, הוא לא הצליח להבין מה התרחש מהו הנס שקרה, הסתכל על הילדים והכיר אותם, הם נראו יותר גדולים ובריאים, אבל הם היו ללא ספק אותם ילדים שביקר אצלם עם מורו מספר שנים קודם. אחרי שלב ההפתעה שאל הצעיר את האיש (את בעליו של הפרה הקטנה): "כיצד הצלחת לשפר את המקום ולשנות את חייך?" האיש השיב לו בהתלהבות: "הייתה לנו פרה קטנה שנפלה לתהום ומתהמאותו רגע היינו חייבים לעשות דברים אחרים ולפתח מיומנויות חדשות שקודם לא ידענו שאנו מסוגלים להן, ככה הצלחנו להגיע להישגים שהנך רואה".

צאו מאזור הנוחות - תופתעו מהתוצאות

לכל אחד מאתנו יש פרה קטנה, שמגבילה ועושה אותנו תלויים, שאינה מאפשרת לנו לפתח את כישורינו ויכולתנו. אנו מסתפקים במה שהפרה הקטנה מייצרת. וכך מנציחים מצב של בינוניות, שאינו מאפשר לנו להסיר את הכיסוי מעינינו ולראות ולהגשים את יכולתנו האדירה. אני פוגש אנשים בנקודות בחייהם, אנשי עסקים בעמדות ניהול ושליטה בכירות או כאלה שבתחילת דרכם המקצועית, כמו גם אנשים פרטיים ומנהלים בדרגי הביניים, המבקשים מימני להוביל יחד איתם תהליך עסקי או אישי. תהליך של פיתוח אישי, העצמה, מיתוג ובידול ועסקי. תהליך המתחיל בזריקת הפרה אל התהום. ללמוד יותר על הפעילות שלנו סיירו באתר ובבלוג.

תוכנית העצמה למנהלים

לתהליך אני אוהב לקרוא "כור היתוך למנהלים". בתהליכים ובקורס למנהלים, אני מנסה לזהות אצל כל אחד ואחת את הכישרונות הטבעיים, שלא אחת חבויים ומוסתרים, מוציא אותם לאור ויחד מתחילים בתהליך של העצמה, מיתוג ובידול עצמי. בתהליך של אימון אישי ממוקד תוצאות המלווה בתהליכי יעוץ ארגוני ובניית אסטרטגיה שיווקית, יחד אנו יוצרים ואו משפרים את הברנד- המותג האישי של כל אחד על פי כישוריו ויכולותיו.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מובילים שינוי - יוצרים צמיחה

כעוסקים בתחום הייעוץ הארגוני- פיתוח עסקי, הובלת תהליכי שינוי וצמיחה ועבודה מול מנכ"לים והנהלות אנו תמיד מאתגרים בתהליך להיפטר מפרדיגמות מעכבות. להיפטר לא אחת "מהפרות הקדושות" מהי הפרה הקטנה המעכבת שלך? כיצד תדחוף אותה מעל התהום ? צור קשר ונשוחח על כך בהקדםבואו ונעבור יחד את המשבר. ממשברים וקשיים אפשר לצמוח.