לא לעולם חוסן. זאת מנטרה אותה אנו מנסים ללמד את הארגונים, ההנהלות, המנכ"לים והמנהלים בתהליכי הייעוץ והליווי שאנו מבצעים מזה שנים. באם זה קורה לענקי הרכב האמריקאים או לחברות היי טק כמו דיגיטל, נוקיה הפינית ועכשיו בתהליך מואץ גם למוטורולה אזי נכון כי פעם אחר פעם אדליק את כל הרמזורים האדומים כיעוץ ארגוני, מול הנהלות ומנכ"לים שפעמים עשויים לנוח מידי על זרי ההצלחות של העבר.

החברות שנעלמו מהשוק נרדמו בשמירה

העבר בדרך כלל לא משקף את הצלחות העתיד ובעיקר את היכולת לשרוד! מישהו שם בכל אחת מחברות הענק שנעלמו מהשוק נרדם בשמירה. לא צפה את התמורות והמגמות החדשות בשוק ולא נערך נכון אל מול האיומים וההזדמנויות של השוק והמתחרים. כשאתם – אנחנו, כמנהלים מדושני עונג ושמחים על היותנו המובילים בשוק, לא פעם תחושת השובע ותחושת "אזור הנוחות" גורמים לכולנו להירדם בשמירה. התוצאות יכולות להיות הרסניות.

הטעות של מוטורולה

כמנהלים שעברנו את גיל ה- 40 בטוח כי אנו זוכרים לטובה את חלוצת הסלולר העולמית, את חברת מוטורולה שהייתה פורצת דרך ומובילת שוק עד לפני כעשור. היא החברה אשר חתומה על שיחת הסלולר הראשונה בהיסטוריה, שהמכשירים שלה בתחילה היו סממן של הצלחה וסטאטוס ניהולי ועסקי. הטלפון הקטן והמתקפל שלה – הסטאר טק היה חלומו של כל מנהל צעיר ואיכותי. ינואר 2016 מוטורולה עוברת עוד שלב בדרך להעלמות מהמפה. מה קורה למנהלים הנהלות וחברות אשר מביאים על עצמם כליה ואבדון? הייתי משאיר נושא גדול זה למחשבה אישית של כל אחד ואחת מאיתנו העוסקים בתחום הניהול השיווק והפיתוח העסקי.

 מוטורולה לא זיהתה את השינוי

מוטורולה עד לפני עשור היה שם נרדף לתעשיית הסלולר, כעת היא בדרכה להיעלם – זה עצוב ובעיקר מעורר מחשבה במה כשלו המנהלים וההנהלות האחרונות של מוטורולה. מדוע הם נרדמו בשמירה לא זיהו מהר יותר מגמות חדשות  ושינויים בשוק? החודש בלאס וגאס, מוטורולה ירדה מהבמה. בקול ענות חלושה, ללא מסיבת עיתונאים והצהרות דרמטיות, בראיון אגבי בשולי תערוכת CES החודש בלאס וגאס, מוטורולה ירדה מהבמה.

זה היה סמנכ"ל התפעול של החברה, ריק אוסטרלו, שהודיע לקונית כי חברת לנובו הסינית - שלפני שנתיים רכשה את מוטורולה מגוגל - מתכוונת להפסיק להשתמש בשמה במהלך 2016. הדגמים היקרים יותר יקושטו בשם המותג "מוטו", לצד הלוגו של לנובו. על הזולים יותר לא יהיה אפילו זכר לשמו של המותג האמריקאי הוותיק.

העולם התקדם- מוטורולה דרכה במקום

ההידרדרות במצבה לאורך השנים הייתה אטית. הדימום היה פנימי זה התחיל לפני יותר מעשור. נוקיה שגם היא כבר מחוץ למשחק, פגעה קשות בענק האמריקאי ונגסה פלחי שוק ענקיים על חשבונה, בשנים האחרונות עם המשך האטימות של החברה לשינויים בשוק הדעיכה קיבלת תאוצה. ההעלמות של מוטורולה הייתה מואצת במהלך 2002: זה התחיל במאי, כאשר מנכ"ל גוגל לארי פייג' הודיע על רכישת החברה תמורת 12.5 מיליארד דולרים. זה בא כרעיון שגוגל תמשיך ותפתח מכשירים ייעודיים על בסיס האנדרואיד.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


גוגל הסירה עוד מתחרה מהדרך

באותה התקופה המחלקה המשפטית הלוחמנית של אפל שיגרה באותם ימים שורה ארוכה של תביעות הפרת פטנטים נגד החברות שהריצו את מערכת ההפעלה של גוגל על המכשירים שלהן, ורכישתה של מוטורולה, שהחזיקה בספריית פטנטים מסיבית, נועדה להסיר את החסמים המשפטיים מהדרך ולאפשר למערכת ההפעלה של החברה להמשיך להיות מותקנת על עוד ועוד טלפונים חכמים. אלא שלאחר שגוגל רכשה את מוטורולה היא החליטה לסגור אותה וכך אגדה נעלמה אל דפי ההיסטוריה.