מי לא מכיר את הנדרים שאנו מקבלים בדרך כלל בתחילת שנה? אחרי החגים? או אחרי יום כיפור. אנחנו מבקשים להשתנות, לאמץ לעצמנו דפוסי התנהגות ואורח חיים טוב יותר? בריא יותר? מבקשים לשנות הרגלים רעים, להחליף אותם בהתנהגויות חדשות ומקדמות והרבה יותר יעילות.

אנו קונים ספרי הדרכה, קוראים ומתאמצים לאמץ את ההמלצות. מתייאשים מהר מידי, ואחרי כמה שבועות קונים את ספר ההדרכה הבא המבטיח שוב פעם "פתרונות קסם". צר לי לאכזב את כולכם. למעלה מ- 85%  מההחלטות והנדרים לשינוי שאנו לוקחים על עצמנו לא מתממשות ונעלמות מהתודעה שלנו תוך פחות מחודשיים.

שבויים בהרגלים שלנו

ההרגלים המעכבים והרעים שלנו אותם רצינו לשנות כל שנה מחדש – נשארים איתו בדרך כלל להמשך חיינו. אנו ממחזרים את החלומות לשינוי שנה אחרי שנה ונכשלים פעם אחר פעם. מתברר כי בדרך כלל אנו מבקשים בתהליכי השינוי לרצות אנשים אחרים: כמו הבוס, בן הזוג, או הלקוח. את עצמנו בדרך כלל אנו משאירים לסוף. תחשבו, עד כמה קשה יותר למצוא את הרצון ואת ההתמדה לשנות דברים רק כדי לרצות אנשים אחרים?

אז תבינו, מדוע שינויים משמעותיים בדפוסי ההתנהגות והרגלים שלנו כל כך קשים לשינוי? הפסיכולוגיה מספקת תשובות לנושא: ראשית מתברר כי יש הבדל גדול בין הרצון לשינוי לבין הרצון לשנות.  גם כאשר אנשים מצהירים על רצון ברור להשתנות, מה שבדרך כלל זה אומר שהם מעוניינים לשנות את התוצאה ולא להשתנות כתוצאה מתהליך.

לא קל לשנות הרגלים

במילים אחרות, רוב האנשים לא באמת רוצים לאמץ לעצמם דפוסי התנהגות חדשים. הם רוצים רק לשנות ולזכות בתוצאה ולא בתהליך!! לדוגמה, כאשר מישהו אומר שהוא רוצים לרדת במשקל, מה שהוא מתכוון בדרך כלל שהוא רוצה לרדת במשקל, ללא הקורבנות הנדרשים מימנו בתהליך?

לאכול מסודר, להימנע מפחמימות, לעשות 5 פעמים בשבוע פעילות ספורט, לישון מספיק שעות בלילה ולהימנע משתיה חריפה. אותו הדבר כאשר אחרים אומרים שהם היו שמחים ללמוד לדבר יפנית או להפסיק לעשן. הם מתמקדים בתוצאה ולא בתהליך ובמחירים הנדרשים מאיתנו בכדי להשיג את התוצאה והשינוי.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


המחיר הכבד שאנו משלמים

דרך נוספת להסתכל על חוסר ההצלחה בהובלת תהליכי שינוי וצמיחה, מתמקד בהבנה שאנו לא באמת רוצים להשיג את המטרה. אנו באמת לא מוכנים להקריב ולשלם את המחירים הנדרשים. לא מוכנים לעשות את מה שאנחנו צריכים לעשות בכדי להשיג את השינוי. זה אולי נשמע פשטני מידי, אבל כל אחד מאיתנו שבעברו ניסה לבצע שינוי אישי יודע שזאת אחת מהסיבות המרכזיות לכישלון. הכרה בעובדה זו תקטין את תחושת האשם האישי הנובעת מחוסר ההצלחה.

למקד אנרגיות ולהבין עד כמה יקר המחיר

היה ונדע למקד מחדש את האנרגיות ונבחן שוב את המחירים שאנו משלמים מזה שאין אנו מצליחים להניע שינוי? יש סיכוי כי בפעם הנוספת אחרי ההבנה שעלינו לשנות תהליכים בחיינו בכדי להגיע לשינוי – נגיע לתוצאה המצופה. מתברר כי הכול עלות תועלת. כל עוד לא נבין עד כמה יקר המחיר שאנו משלמים ומה נרוויח מעצם השינוי ניכשל שוב ושוב.

רק "המתאבדים" מצליחים.

בנוסף נכון כי נבין כי האישיות שלנו מגבילה את יכולתנו להשתנות, מציבה את הגבולות ליכולות שלנו להחליף הרגלים ישנים עם חדשים . מתברר כי אנו רוכשים את רוב ההרגלים שלנו בין השנים הראשונות של חיינו. הרגלים אלה מאד קשים לשינוי. יחד עם זאת כחברה לייעוץ ארגוני והדרכות, בעבודה תהליכית וממוקדת אפשר להביא לכך שאנו מצליחים להחליף הרגלים ודפוסי התנהגות מעכבים ולהחליפם בהרגלים חדשים מקדמים.

אנו צריכים "להתאבד" על המשימה ולהיות נכונים לשלם את המחיר בכדי להצליח בסוף. מי שלא יהיה מוכן "להתאבד" על השגת השינוי יכשל. הפחד לצאת מאזור הנוחות ולהתחיל מהתחלה מהווה מחסום מרכזי בכישלון של אימוץ הרגלים חדשים.

תוכניות המנהלים מביאות לשינוי.

בתוכניות העצמה למנהלים אנו מציגים מודל המאפשר הצלחות גדולות יותר בתהליכי שינוי ואימוץ הרגלים חדשים.  תוכניות הדרכה, העצמה, אימון עסקי, וליווי ארגוני ואישי מורכבים מפרטים רבים ועוסקים בעיקר באינטראקציה שבין האנשים השונים שבארגון המבקשים להתפתח ולצמוח. שינוי הרגלים מחייב עבודה קשה ומחויבות מצד כל אחד הן ברמה הארגונית והן ברמה האישית.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


וזו  "מתנה קטנה" שלי אליך!

אם מצאת כי קיימים תחומים שמעניינים אותך בתחום עיסוקיי כיועץ ארגוני המניע תהליכי שינוי וצמיחה, ויש לך צורך לייעוץ וחשיבה משותפת וראשונית, אשמח לעשות בפגישה מקצועית ומתוכננת מראש וזאת ללא כל התחייבות. קבע פגישה ואשמח שנכיר. נשמח לבחון יחד האם יש באפשרותנו להיות בעבורכם שותף להתלבטויות ולהוביל יחד איתכם תהליכי שינוי וצמיחה אישיים וארגוניים.

צורו קשר ישיר עם משה גרימברג. abc@nihul4u.co.il או צלצלו ישירות לנייד: 054-4814332. מוזמנים לסייר ולהתרשם איכות העבודה שלנו לאורך השנים .https://www.nihul4u.co.il/success-stories/