פעמים אני מפתיע את עצמי ברכישות של הספרים שאני מבקש לקרוא. כל חיי אני קורא, החל מגיל 7 בספריה העירונית בכרמיאל. שם בצורה אובססיבית קראתי את כל העיתונים כולל למרחב ודבר ובעיקר את עיתוני הספורט שהיו נפוצים באותם השנים. האהבה לקריאה ולספרות מקצועית מגוונת מלווה אותי הרבה לפני שהחלטתי להקים חברה לייעוץ ארגוני – פיתוח עסקי שמתמחה בהדרכה ושיפור מיומנויות בקרב הנהלות מנכ"לים מנהלים ועובדים.

מה מנהלים ומנכ"לים יכולים ללמוד בתחום העצמה ופיתוח מיומנויות של עובדים ומנהלים?

הייתי מבקש לקשור את הנושא של ה- דנ"א בעולם הדבורים לתהליכים של פיתוח עובדים ומנהלים בעולם העסקים. הנהלות מנכ"לים סמנכ"לי מש"א נכון כי ילמדו משהו מהתנהלותם של הדבורים בכוורת. הפעם אנסה להדגיש את יכולתן של הדבורות המטפלות ליצור "דבורות על" באמצעות השקעה וטיפוח. בימים האחרונים נשאבתי לקרוא ולסיים ספר מדהים של ד"ר שרון מועלם שעוסק בגנים המרכיבים אותנו. שם הספר: "מימי ירשת את זה". דעו כי גנים שלנו הם האחראיים למי שאנחנו וליכולות והישגים שלנו. כותרת המשנה של הספר מפתיעה לא פחות: "איך הגנים שלנו משנים את חיינו והחיים משנים את הגנים שלנו"? הייתי מציע לכול מי שהנושא מעניין אותו למצוא ולהקדיש כמה שעות לקריאה והיכרות עם נושא מרתק.

"אין גבול ליכולת ההתפתחות ורכישת מיומנויות חדשות"

הנושא של המאמר והפוסט כאן יעסוק בתובנה שנכון כי מנהלים מנכ"לים והנהלות יאמצו כדרך חיים את התובנה שמהווה בעבורי כיועץ ארגוני המתמקד בהדרכה ופיתוח עובדים ומנהלים: "אין גבול ליכולת ההתפתחות ורכישת מיומנויות חדשות". זאת ועוד, עוד לא פגשתי מנכ"ל מצטיין שנולד עם תכונות מנהיגות וניהול מבטן אמו? פגשתי רבים ומצטיינים שהשקיעו בלימוד ומנהלים וחברות השקיעו בהמשך התפתחותם עד שהגיעו לשיא הפירמידה. ד"ר שרון מועלם מציין בספרו "טיפוח יכול לגבור – וגם גובר – על הטבע". יש לנו היכולת להשפיע על ה- DNA ולהשביח אותו באמצעות השקעה טיפוח והעצמה. בואו ונלמד מהצלחה של הדבורים גם בעולם של העצמה הדרכה ופיתוח מנהלים ועובדים.

חלוקת תפקידים ברורה בכוורת. אחריות סמכות ומשימות ברורות

מניח כי רבים מאיתנו נחשפו לתמונת נחיל דבורים היוצא כלהקה אחת מתוך הכוורת. במרכזו של הנחיל תראו את המלכה. דבורה גדולה וענקית שהנחיל מגן ועוטף אותה באהבה. מראה מרשים ופעמים מפחיד. הנחיל הענק כאילו מנוהל ומנותב ופועל בהרמוניה מופלאה. האם ידעתם מי נשאר בכוורת? מי אחראי לטיפוח דור ההמשך? מי בוחר את המלכה? וכיצד היא נבחרת ושונה בגודלה מהדבורות הפועלות? האם ידעתם כי הדבורות- הדבורים יכולים לספר לא מעט עלינו כעוסקים בעולמות הניהול, המנהיגות והעצמה?

בעולמות הניהול הבכירים - פעמים המצטיינים מחויבים להיות אכזריים?

היה והתעמקתם בנושא או יצא לכם לראות מלכת דבורים אחת תופתעו לגלות כי היא מיוחדת חריגה בהשוואה לאחיותיה? מבנה גופה שונה מהותית למרות שהיא נושאת את אותם הגנים כמו אחיותיה. היה ותחקרו יותר תופתעו לגלות כי למלכות הדבורים תכונה חשובה וייחודית נוספת: יש באפשרותן להשתמש בעוקץ פעם אחר פעם ולא כמו אצל האחרים שאחרי עקיצה אחת הם מחזירים את נשמתם לבורא. השינוי הזה בא להעניק לה כלים להגנה עצמית מול הטוענות לכתר. בעולמות הניהול למנהלים ולמנכ"לים יש הרבה יותר הזדמנויות לטעות מבלי להיות "מפוטרים" זאת בניגוד לעובדים ומנהלים צעירים שמחסנית הטעויות היא מוגבלת?

המשותף בין מנכ"ל למלכת הדבורים בכוורת?

הפועלות בניגוד למלכה מסוגלות לחיות מספר שבועות לעומת המלכה שחייה שנים בכוורת. זאת ועוד מלכות הדבורים הן אלה שמטילות אלפי ביצים לאורך השנה לעומת הפועלות שנמצאות בכוורת ותפקידן לטפל במלכה ולשמור על ההתפתחות של הדור הבא. חלקן של הדבורות יוצאות יום יום לעבוד מחוץ לכוורת. הם הופכות למלקטות האחריות להביא מזון לכוורת ואת המזון הטוב ביותר מעניקים למלכה. בעולם העסקי הדבר קצת שונה. המנכ"ל מנהל כוורת – מנהל הנהלה של מנהלים שפועלים להשיג יעדים עסקיים ראויים. כולם יחד פועלים בהרמוניה כמו בכוורת. כולם מבקשים לבנות חברה יציבה רווחית לטובת כולם. פעמים כאשר המנכ"ל מגלה סממני חולשה ואי עמידה ביעדים ההנהלה מביאה לו מחליף.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מה מבדיל בין מנהלים מצטיינים למנהלים אחרים? הרי יש להם דנ"א כמעט זהה!

לאור ההבדלים גדולים בין המלכה לשאר הדבורים ניתן אולי להניח שיש הבדל גנטי ביניהם? אבל המחקרים האחרונים והתעמקות ב- דנ"א של המלכות מגלה שאין בהן שום דבר מיוחד או שונה? הדבר נכון גם בעולמות הניהול והמנהיגות בעולמות העסקיים. יותר מכך: מתברר שמלכות דבורים או דבורים אחרים יכולים להיות הצאצאים של אותם הורים החולקים אותו דנ"א זהה לחלוטין. למרות זאת אנו נחשפים להבדלים התנהגותיים, פיזיולוגיים ואנטומיים מאד משמעותיים וחריגים. למה זה קורה? כיצד זה נוצר? בעולם הדבורים ובעולמות העסקיים?

כמו בעולם ההדרכה ופיתוח ההון האנושי – פשוט השקיעו בהן יותר

בתהליך ההתפתחות של הזחלים שבסוף אחד מהם הפך מלכת הדבורות, הפועלות בכוורת דאגו להאכיל אותם במזון איכותי במיוחד. חוקרים גילו כי זה גרם להפעלה או כיבוי של קבוצת גנים מסוימים. תהליך  המוכר בשפה המקצועית תחת השם, אפיגנטיקה. בואו ונכיר יותר לעומק את התהליך: שהמושבה שמה לב כי מתקרב הזמן להחליף את המלכה המזדקנת, הן בוחרות כמה זחלים נקבות הנראות טוב יותר מהאחרות. בתקופה הקרובה הפועלות דואגות לשפר את איכות המזון ואת זמינותו לנבחרות. זאת בניגוד לזחלים האחרים הנגמלים אחרי ימים אחדים. הפועלות מאכילות את הנבחרות לאורך זמן, במזון מלכות העשיר בחלבונים ובחומצות אמיניות.

כמנכ"ל עליך לזהות מנהלים ועובדים צעירים שיש להם יכולת להפוך למנהלים בכירים מצטיינים

"הנסיכות הנבחרות" ממשיכות לקבל מזון איכות כמעט ללא הגבלה והופכות לשונות ומיוחדות בגודל בהשוואה לזחלים האחרים שהתפתחו לדבורים ודבורות. וכאן המקום לשאול הכיצד בסופו של דבר נבחרת המלכה בכוורת? התשובה היא פשוטה: נבחרת המלכה שהצליחה להרוג את אחיותיה שהפריעו לה להגיע לתפקיד הרם של מלכת הדבורים בכוורת. החוקרים גילו כי מזון המלכות שהם קיבלו בתהליך הצמיחה משתיק את הגנים שהופכים דבורות דבש לפועלות. בכך הוא אפשר לנבחרות להתפתח ולהפוך למלכות בפוטנציה. בצורה פחות אכזרית נכון כי אתה כמנכ"ל, תזהה ותאפיין את דור המנהלים העתידי בחברה ותשקיע בפיתוחו והעצמתו. ההשקעה כדאית ביותר!

עוד ניסוי מעניין שקשור לתחום פיתוח והעצמה של מנהלים ועובדים

אותם חוקרים בניסוי אחר החליטו לפנות מתוך הכוורת את כל הדבורות המטפלות. כששבו לכוורת הדבורות המלקטות ראו כי אין מי שיטפח את הדור הבא – את הזחלים. ראה זה פלא למרות השוני בתפקידים רבות מהן החליפו תפקיד ולקחו אחריות על טיפוח והאכלה של הזחלים ושל מלכת הדבורים. לפיכך אנו כעוסקים בייעוץ ארגוני הדרכה והעצמה מבקשים לקבוע כי ניתן ליצור שינוי בקרב כל עובד ומנהל. יכולת הצמיחה וההתפתחות של כל אחד מהם היא כמעט בלתי מוגבלת. בואו ונלמד מעולם הדבורים. השקעה העצמה והדרכה תמיד כדאית ומביאה לצמיחה בדיוק כמו בעולם הדבורים.

השקיעו בטיפוח דור המנהלים הבא – אמצו מצוינות ניהולית

תפקידם של המנהלים הבכירים משתנה משנה לשנה. דעו כי המומחיות המקצועית והיכולת לגרום לדברים לקרות נותרו חשובות אך לא מספקות כיום בעולמות העסקיים. סביבה ארגונית מודרנית ועולם עבודה תחרותי, מחייבת השקעה בפיתוח מנהלים עובדים צעירים. האחריות נופלת עליך כמנכ"ל או כבעלים. דאגו למצות את מלוא הפוטנציאל והכישורים של עובדים ומנהלים שבתחום אחריותך. כיום בעשור השלישי של מאה ה- 21 תפקידו המרכזי של המנכ"ל הוא להנהיג אנשים! אנו מתמחים בשיפור מיומנויות ניהול ומנהיגות בקרב מנהלים ועובדים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


קורס מנהלים לשיפור ביצועים ומימוש פוטנציאל אישי וניהולי

בקרב מערכי מכירות ושירות לקוחות. עושים זאת באמצאות קורס מנהלים וסדנאות מנהלים ייחודיות. במסגרת התוכניות והמפגשים אנו יוצרים יחד עם המשתתפים ארגז כלים ניהולי ייחודי לשימוש יעיל ואפקטיבי הרבה יותר. אנו עוזרים גם לך לבנות את דור המנהלים הבא. הניתוח של הפעילויות בתוך הכוורת מראה בוודאות כי כולם יכולים להפוך למלכות – למנהלים בכירים ומצטיינים. הייתי שמח לצטט שוב את אריסטו 384-322 לפנה"ס שאמר כבר: "אנחנו, זה מה שאנחנו עושים שוב ושוב. ולכן מצוינות, ממשיך ומציין אריסטו: היא לא פעולה אלא הרגל".  המלצתי – לאתר לרכוש ולפתח הרגלים של מצוינות כדרך להפיכתנו למנהלים טובים יותר.

כוחה של הקבוצה – של הכוורת בתהליכי הדרכה ופיתוח עובדים ומנהלים

אנו מאמינים כי לכוורת - לקבוצה חשיבות רבה בכל תהליכי העצמה ופיתוח מקצועי. להיות חלק מקבוצה תמיד מאפשר למשתתפים חשובים וביניהם, האפשרות לייצר תהליכים אינטראקטיביים יחד עם האחרים בקבוצה. אנו דואגים ליצור למשתתפים סביבה מוגנת ותומכת היוצרת הפריה הדדית הן במהלך קורס המנהלים ו/או תוכנית המנהלים הייעודית, והן לאחריה. אנו מאמינים כי הלמידה בקבוצה מציגה בפני המשתתף הבודד מערך מראות אשר משקפות לראשונה את מצבו בכל הקשור לתחומי הניהול המנהיגות והתקשורת בהשוואה לאחרים. כיועצים ארגוניים, אנו יודעים כי כל שינוי וצמיחה אישית וניהולית מתחיל בעיקרון בתהליך נפשי פסיכולוגי אותו המנהל או העובד המשתתף עובר עם עצמו. תהליך מאתגר ואישי הבא לגלות את  עד כמה רחוקה "תקרת הזכוכית" האישית? עד כמה הוא נחוש לחזק ולשפר את מיומנויות הניהול והמנהיגות שלו.

הגיע הזמן להפשיל שרוולים ולעבוד בפיתוח והעצמה של דור המנהלים הבא גם אצלך בארגון

אני מקווה כי המאמר כאן שעסק בעולם הכוורות והדבורים נתן לך תמונת חשיבה מרעננת על החשיבות של ההשקעה בהדרכה העצמה וטיפוח דור המנהלים הצעיר גם אצלך בחברה. כבעלים, כמנכ"לים היכן אתם פוגשים את ההבנה שנכון וחשוב להשקיע בתוכניות הדרכה למנהלים? בקורסים למנהלים. בימי עיון ובסדנאות מנהלים פנים ארגוניות, שאמורים לייצר הרבה ערך מדיד לארגון. הכיצד אתם חושבים להתמודד עם הצורך בשיפור מיומנויות בקרב מנהלים ועובדים שלכם בארגון שאתם מנהלים? האם שמחתם לגלות כי השקעה בזחלים "רגילים" בכוורת, בסופו של תהליך יוצר מלכות דבורים? היה ושואל אותך, מהי הדרך הנכונה יותר לבנות תוכנית העשרה והעצמה שנתית, או רב שנתית גם אצלך בארגון?

ניהול פיתוח הון ניהולי והעצמה חייב להיות על סדר היום שלך.

כעת, זהו המקום להציע לכם להתקשר ישירות למשה גרימברג 054-4814332  או צלצלו ל- 03-9032222 ולקבוע פגישת היכרות ראשונית. זאת בתנאי שנהניתם לקרוא את המאמר על מלכת הדבורים? היה והנושא החשוב הזה  נמצא על סדר היום הניהולי גם אצלך בחברה ומבקש לשמוע עוד... בוא נשוחח על כוס קפה. להזמנת קורס מנהלים, סדנה למנהלים הבנויה גם על תהליכי אימון אישי ועסקי ועל ליווי המשתתפים בשטח. פנו ישירות למייל שלי, למשה גרימברג:abc@nihul4u.co.il  כתבו לי בכמה מילים מה את/ה מצפה מתהליך משותף ונקבע פגישה ראשונית להיכרות וללא כל עלות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים