עולם העסקים בעשור השלישי של המאה ה- 21 ובתוך משבר הקורונה שמתמשך מגלה נתון מרכזי אחד המאפיין הצלחות ניהוליות ועסקיות בתקופות של משבר ואי יציבות. הנהלות ומנכ"לים שהתעשתו מהר והתאימו את עצמם למציאות משברית -  הצליחו להגדיל פלחי שוק על חשבון המתחרים שנכנסו למצב של שיתוק ואי קבלת החלטות ניהוליות ושיווקיות מהירות. לאחרונה לא מעט מחקרים מהעבר מגלים כי יש משמעות רבה לזמני התגובה של הנהלות ומנהלים בתקופות משבר ואי יציבות.

מנהלים מצטיינים היודעים לקבל החלטות מהירות במצבי משבר מתאפיינים באימוץ חוק ה- 20-80

קבלת החלטות בתקופות משבר, ניהול משימות, משאבים ותיעדוף משימות הם התחומים היותר חשובים להצלחתם של מנהלים מצטיינים הלא מפחדים לקבל החלטות במצבי קיצון. חוק הפרטו המסביר כי יש רק 20% מהפעילויות שלנו האחראיות ל- 80% מהתוצאות עשוי להיות פתרון ניהולי נכון לאימוץ דווקא בתקופות משבר ואי יציבות. אנו מבקשים לקבוע כי ניהול על פי תיעדוף משימות וניהול על פי חוק הפרטו בתקופות של אי יציבות מאפשרים למנהלים לזהות ולקבוע את סדרי העדיפויות הנוכחיים והעתידיים בחברה או בעסק שבאחריותם.

מנהלים מצטיינים הצריכים מקבלים יותר החלטות נכונות ומהירות מומחים בעבודת צוות משתפת.

אין כל אפשרות להגיע להיות מנהלים מצטיינים בתקופות של אי יציבות ומשבר ללא יכולת ליצור עבודת צוות. ללא יכולת והבנה כי תקשורת פתוחה ומנהיגות משתפת אין סיכוי רב להצלחתם של מנהלים מצטיינים והנהלות להצליח לשרוד ואף לצמוח בתקופות משבר. הם יודעים לבנות צוותי עבודה שפועלים בהרמוניה וממוקדים להשגת מטרות ראויות. צוותים שמקבלים כלים אחריות וסמכות לבצע את המשימות מבלי שיפריעו להם.

תיקון החלטות תוך כדי תנועה

מתברר כי הנהלות ומנכ"לים שהתגברו על הפאניקה הראשונית וקיבלו החלטות עסקיות מהירות תוך תגובה זריזה להזדמנויות העסקיות שיפרו דרסטית את הביצועים. ההחלטה לקבל החלטות ולנוע מהר קדימה לא באה על חשבון ניתוח וניהול סיכונים. הנהלות המגיבות מהר הבינו שמשבר עשוי להיות הזדמנות לצמיחה. לכן היה וההחלטות המהירות התבררו כלא מספיק נכונות – בוצעו בהם תיקונים והתאמות תוך כדי תנועה.

הניחו את הבירוקרטיה בצד בתקופות משבר

לאחרונה אני מאד מתעצבן על התרבות התקשורתית הן בעולמות העסקיים, והן בעולם הממשל. משבר הקורונה הציף לא מעט מומחים ופרשנים שמומחיותם היא אך ורק לבקר את מקבלי ההחלטות. רבים מהם בחיים לא היו בעמדה של קבלת החלטה ניהולית, מנהיגותית או פוליטית? כולם מומחים לבקר את שר הבריאות? את שר האוצר? את ממונה הקורונה ואת צוות המומחים.

לדבר זה קל לקבל החלטות הרבה יותר קשה

אף אחד מהם לא החזיק את "הסטיק" בתא הטייס של  ה- F-15 במצבי משבר? טוענים כי המנהיגות של גופי מממשל וגופים עסקיים גדולים בירוקרטיים מידי? ברוב המקרים הם צודקים. הפעם בניהול משבר הקורונה, אף אחד מהם לא היה מסוגל לקבל החלטות מושכלות ומהירות ובעיקר נכונות יותר. ניהול ומנהיגות בתקופות משבר מחייבת יכולת קבלת החלטות מהירה עם הבנה שהחלטות עשויות להשתנות בעקבות אי היציבות וגילוי נתונים חדשים.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


כיצד עוקפים את הביורוקרטיה בניהול מצבי משבר?

הדרך היותר נכונה לעקוף בירוקרטיה ופחדים בעולמות ניהול המשברים מתמקדת בשיפור יכולת קבלת החלטות הרבה יותר מהירות ובאחוזי טעות הולכים וקטנים. החלטות המתבררות כפחות נכונות לאור השינויים חייבות לקבל חישוב מסלול מחדש. יש כמה תובנות ניהוליות ומנהיגותיות בעולמות העסקיים המקדשות קבלת החלטות מהירה מבלי לחשוש לקבל אך ורק החלטה אופטימלית המתבססת אך ורק על ניתוח נתונים.

אגו ופוליטיקה ארגונית מקשה מאד בהתמודדות עם משבר

פעמים לא מעטות הנתונים והמגמות בתקופות משבר משתנים מהרגע לרגע. נכון וחכם להאיץ את תהליכי קבלת ההחלטות. להימנע ככל האפשר ממאבקי כוח ואינטריגות פוליטיות המאפיינות מנהלים בעלי אגו מנופח. דרך אחרת מקדשת את הדיון ואת סיעור המוחות ברמת ההנהלה. החלטות שמתקבלות מבוצעות ולאורך התהליכים מתבצעים התאמות ושינויים. לא מחכים לקבלת החלטה אחת מושלמת.

ההבדל בין משה שרת למשה דיין?

פעמים מנהלים והנהלות חייבות לקבל החלטות במצבי קיצון ואי ודאות. לא כל ההחלטות יתבררו כנכונות. אני תמיד מעדיף מנהלים והנהלות שקיבלו במהלך חייהם 1000 החלטות 650 או 700 נכונות והאחרות היו שגויות? את ההחלטות השגויות מנהלים ומנהיגים עסקיים יודעים לתקן תוך כדי תנועה. זה פחות או יותר מדמה את ההבדלים בין שרת לדיין שהיה מסוג המנהיגים שלא פחד להכריע לקבל החלטות ולנוע תמיד קדימה, בניגוד לשרת שהיה הרבה יותר הססן. חשוב מאד בתקופות משבר ואי יציבות ליצור אחריות משותפת לקבלת החלטות מרכזיות. חשוב לרתום את כולם לתהליך ולא לבחור בהנחתות מלמעלה. מנהיגים עסקיים המקבלים את ההחלטות לבד, ללא שיתוף ההנהלה וצוות העובדים מגדילים לעצמם את מרווח הטעות.

המלצות לקבלת החלטות טובות יותר בתקופות משבר

  • מידע ומודיעין עסקי עדכני מהווה נושא קריטי לקבלת החלטות מהירות ויותר נכונות בתקופות משבר.
  • סיעורי מוחות ושיתוף מנהלים והנהלה בניתוח מגוון רחב של חלופות באמצעות סימולציות עשויים לתרום לקבלת החלטות הרבה יותר טובות.
  • קבלת עזרה מאנשי מקצוע ויועצים מקצועיים מתחומי הייעוץ האסטרטגי וניהול סיכונים שהיו בעברם בתפקידי ניהול וחוו משברים. כאלה המסוגלים לתרום מניסיונם למנכ"לים והנהלות שמתמודדים עם המשבר הראשון.
  • יצירת תרבות ארגונית המקדשת חשיבה מחוץ לקופסה ויצירתיות תוך שיתוף ידע ומידע.
  • קבלת החלטות חוצות ארגון. פעמים בכדי לפתור בעיה אחת בתקופת המשבר יש צורך לקבל החלטות משנה מהירות ואמיצות כמו למשל התאמת המבנה הארגוני למצב החדש? צמצום כוח אדם? השקעה בפיתוח מנהלים וצוותי מכירות כאן ועכשיו.

כיצד גם אתם תוכלו לבצע "קפיצת מדרגה" בתחומי הניהול והמנהיגות בתקופות משבר?

לקראת סיום, אני מבקש לציין כי ניסיתי להציג כאן סקירה מעמיקה העוסקת במאפייניו של מנהלים מצליחים שלא מפחדים לקבל החלטות. כעוסקים בייעוץ ארגוני הדרכת מנהלים וצוותי מכירה אנו מבקשים לקבוע כי אף אחד מאיתנו לא נולד מנהל, ולא נולד מנהל מצטיין שבא לעולם עם ניסיון להתמודד עם משברים? כלומר, אין כישורי ניהול המתאפיינים ביכולת מולדת לקבל החלטות מהירות ולבצע אותן. אנו מאמינים כי ניתן לשפר מיומנויות גם בתחום חשוב זה ולאמץ כלים עדכניים בכדי לבצע את קפיצת המדרגה ממנהלים טובים למנהלים מצטיינים היודעים להתמודד עם תקופות של אי יציבות ומשברים.

אימון עסקי ומנטורינג למנהלים בתקופות משבר

בתחומים של שיפור מיומנויות ורכישת כלים עדכניים לניהול והנעת עובדים בקרב הנהלות ומנהלים בכירים אנו מציעים תוכניות ליווי ומנטורינג עסקי ואישי הבאות לתת כלים עדכניים להתמודדות עם משברים. במהלך תהליכי מנטורינג ואימון עסקי למנהלים בדרגות השונות אנו מטפלים בשיפור ביצועים במגוון תכונות וכישורים שעשויים לעזור לכם בעבודה הניהולית השוטפת בשוטף ובעיקר בתקופות של אי יציבות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


צולחים את המשבר יחד

יחד אנו מעדכנים את "ארגז הכלים הניהולי" ומלווים אותכם בעבודה השוטפת בכל הצמתים הזקוקים לשיפור ולשדרוג. בתוך בתהליכי הבראה, שינוי וצמיחה לתחום האימון העסקי והמנטורינג חשיבות רבה. לקביעת "מפגש סיעור מוחות במתנה" שיעסוק כולו ביתרונות שעשויים להיות גם לך משיפור יכולת קבלת החלטות וניהול עסקי בתקופות משבר, פנה ישירות אלי במייל : abc@nihul4u.co.il