רציתי לשתף אותכם בתובנה מעניינת אותה אימצתי: על פי תורת הניהול של נלסון מנדלה כפי שמתבטאת בביוגרפיה שלו, שם משווה נלסון מנדלה מנהיגים דגולים, לרועי צאן מצטיינים. שניהם נמצאים מאחור אבל מובילים קבוצות. הרועה מאחורי העדר, והמנהיג מאחורי אנשיו. שניהם מאפשרים לחזקים ולמהירים ולמוצלחים להוביל, בעוד האחרים הולכים בעקבותיהם. מתברר כי בעשרים השנים האחרונות המנהיגים המשפיעים ביותר הם אלה שמניעים ומובילים תהליכים לא מקדמת הבמה. הם מניעים ומנהיגים תהליכים ואנשים מאחור. עמדה ניהולית ששאלתי מהביוגרפיה של נלסון מנדלה.

עולם העבודה משתנה

במאה ה-21 עובדים מנהלים מול חברות מקיימים איזה שהוא חוזה. חוזה בעיקרו פסיכולוגי בין החברות לעובדים ולמנהלים שעובדים בהן. עולם התעסוקה והעבודה משתנה. מתברר כי ב- 20 השנים האחרונות מנהלים ועובדים, מחפשים יותר משמעות וייעוד ברמה האישית וברמה המקצועית בעבודתם. מנהלים ועובדים רוצים להיות מזוהים עם ארגונים  מצטיינים המשמשים כמצפן תרבותי וערכי בהיבט של כל החיובי והטוב הקיים בעולם.

 להזדהות ולעבוד בחברות מצטיינות

בהבנתי היכולת של המנהיגים להיות מאחור ולתת כיוון לתנועה מביאה לכך שיכולת השיתוף והתקשורת הבינאישית הולכת וגדלה ככל שהגבולות מצטמצמים. על פי פרופ' למנהל עסקים בהרווארד לינדה היל, חדשנות מתמדת היא מנוע מרכזי של תחרותיות. תוכנת הניווט וויז או האיפון אינם תוצר של חזון של אדם אחד גם לא מנהיג מוכשר ככל שיהיה. מרבית החדשנות היא תוצר של תהליך גילוי משותף, המונע על ידי חופש והכוונה מאחור. הרועים ואו המנהיגים מאחור, מאפשרים לכולם לממש את ההזדמנות לתרום את חלקם בהמצאות הבאות.

להניע באמצעות כריזמה ודוגמה אישית

רועים ומנהיגים יכולים לעודד רעיונות פורצי דרך לא באמצעות שליטה או טיפוח מתי מעט, אלא באמצעות טיפוח קבוצות הטרוגניות וקהילות הקמות הד הוק שיכולות להמציא רעיונות חדשים. אין זה בא לקחת את תפקידם המרכזי כקובעי הכיוון החזון והיעדים להשגה. תפקידם המרכזי להדריך להעצים ולוודא כי הם יהיו מוכנים לתפקיד המקצועי הבא שלהם, לעתים קרובות מדי אנו מדגישים כישורים אלה על חשבון מערך כישורים אחר שחשיבותו גדלה והולכת. כידוע, הובלה מהעורף אין פירושה ויתור על האחריות כמנהיגים, אלא היכולת לכוון את הגאונות המצטברת של אנשים.

קדמו יצירתיות וחדשנות

אני מבקש לקבוע כי זה כולל שתי מחויבויות בסיסיות: קודם כל, על מנהיגים להבטיח כי הארגונים שלהם מוכנים לחדש. בעיקרון מדובר בבניית קהילה, דבר שחלק מהמנהיגים מתארים כ"בניית עולם חדש שאנשים רוצים להשתייך אליו". בקהילות אלה, אנשים מוערכים בשל יכולותיהם ואישיותם, וזוכים להזדמנות לתרום למשהו גדול יותר. שנית, על מנהיגים לבנות את היכולות הארגוניות הדרושות לחדשנות: חיכוך יצירתי באמצעות שיח אינטלקטואלי; זריזות יצירתית באמצעות היכולת לזקק רעיונות במהירות; והחלטיות יצירתית הכוונה ליכולת לקבל החלטות באופן אינטגרטיבי ברמת הקבוצה - הארגון.

לקבלה מידע נוסף אנא הזן את הפרטים