"ישנם שני סוגים של כוח. האחד מושג על ידי פחד מעונש והשני על ידי מחוות של אהבה. כוח המבוסס על אהבה הוא חזק וקבוע אלף מונים מזה המושג דרך פחד מעונש" מהטמה גנדי. כשאתה, כמנהל בתחילת דרכך או כמנכ"ל מנוסה, מנהל אנשים מתוך רגש אמיתי של אהבה והערכה אליהם, הישגי הארגון כמו גם ההישגים האישיים של עובדיך ושלך מעוררים השתאות. לעיתים רבים מאיתנו, כמנהלים, לא נותנים את הדעת לכך שהאנשים העובדים לצידנו זקוקים לתחושת אהבה והערכה בכדי להתחבר לחזון המשותף.

לגעת להם בנשמה

אי אפשר לגרום לאנשים, עובדים או מנהלים, להאמין שהם חלק ממשהו גדול מבלי לגעת בהם ב"נשמה". כאשר אנו גורמים לאנשים להאמין שהם חלק מדבר גדול, שהם בעלי תפקיד משמעותי בהשגת המטרה וכאשר נוטעים בליבם את האהבה, המשמעות, והרצון להשיג את המטרה, הם נרתמים למשימה .על פי הבנתי, לאור הניסיון הרב שצברתי הן בתפקידי ניהול בכירים והן במסגרת עבודות ייעוץ ארגוני והובלת תהליכי שינוי וצמיחה מול הנהלות, מנכ"לים וחברות, אנו יכולים לזהות לא מעט סוגי מנהיגות עסקית וניהולית. מנהיגות היא הנעת אנשים לביצוע משימות לאורך זמן תוך שימוש מושכל באמצעי ההנעה ושימוש מזערי בהוראות ואמצעי כפייה המתבטאים, בין השאר, בשיטת "המקל והגזר".

ללמוד מג'ון לנון

להבנתי, מנהיגות היא מערכת יחסים דינמיים בין מנהיגים לבין שותפי תפקיד, המבוססת על הדדיות ועל מטרה משותפת לצורך השגת תוצאות רצויות וממשיות. בתוך מערכת יחסים זו מגיעים הצדדים לדרגות גבוהות יותר של הנעה והתפתחות מוסרית התומכת במטרות ראויות . זה יכול לקרות אם לתוך המשוואה נכנס גם מושג ה"אהבה". אמצו את המשפט הבא ותגיעו לתוצאות ניהול מדהימות. דאגו כי העובדים והמנהלים שלכם יהיו מאושרים: שווה להפנים ולשנן את המשפט הבא: "כשהייתי בן 5 אימא שלי אמרה לי שאושר זה המפתח לחיים טובים. כשהגעתי לבית ספר נתנו לי מטלה לכתוב את מה שארצה להיות כשאהיה גדול, אז כתבתי מאושר, הם אמרו לי שלא הבנתי את המטלה אז אמרתי להם שהם לא מבינים את החיים." ג'ון לנון

דמיינו מצב בו אתם מנהלים מספנת בוטיק לבניית יאכטות לאלפיון העליון המורכב מרשימת 50 האנשים העשירים בתבל. סוג אחד של מנהל מספנה גורם לעובדיו לחוש ולהאמין בכך שהם חלק מדבר גדול, שהם ממלאים תפקיד משמעותי בבניית קונספט חדש של יאכטות. מנהל שכזה נוטע בלב העובדים משמעות, חדוות יצירה, אהבה למספנה ולייעודה ושאיפה להשגת המטרה. העובדים הופכים להיות חלק מהמספנה, הם הופכים להיות מונהגים מתוך שליחות ואמונה בחזון ובדרך להשגתו. מצד שני, קיים סוג של מנכ"ל מספנה טכנוקרט שכל כולו ממוקד במציאת מהנדסים טובים יותר, טכנוקרטים כמוהו, העובדים על פי מודל של תמריץ כספי בלבד. מי לדעתכם יגיע לתוצאות טובות יותר? איזה סוג מנהל אתה?למי אתה דומה יותר?

אינטליגנציה רגשית הכרחית להצלחה

מנהיג, מנכ"ל, או מנהל מצטיין הם גם סוג של מחנכים. יחד עם זאת, אי אפשר לחנך ו/או ללמד באופן אפקטיבי מבלי להיות מסוגלים להעביר את התחושה שאנו כמנהלים או כמחנכים אוהבים באמת את תלמידנו או עובדינו. אנו באמת מבקשים לתת להם כלים וערך מוסף שיביאו אותם למיצוי טוב יותר של כישוריהם ומיומנויותיהם. המחקרים המקצועיים מוכיחים כי מנהיגות היא תופעה חברתית אנושית, תופעה חברתית ועסקית שבה יש שני ענפים מרכזיים: ההנהגה והמונהגים ו/או ההמון בתהליכים שמחוץ לעולם העבודה. בנוסף, יש הסכמה לכך שבמוקד מערכת היחסים בין שותפי תפקיד אלה עומדת היכולת להשפיע ולהניע אותם להשגת מטרות ראויות. אינטליגנציה רגשית וחברתית מהווה כלים הכרחיים להצלחה של כל מנהל ואדם לא משנה מעמדו.

מנהיגות היוצרת אמון והערכה הדדית

ניתן לזהות השקפות שונות באשר לאופן שבו מתממשת יכולת ההשפעה של המנכ"לים, המנהיגים והמנהלים. הגדרה אחת מתמקדת ביכולת של המנהיג לגרום למונהגים לעשות דברים, להניע אותם לפעול להשגת מטרה משותפת. על פי הגדרה אחרת, שאליה אגב אני יותר מתחבר, מדובר במערכת יחסים שוויונית בהיבט החברתי - אנושי המושתתת על הדדיות, יחסי הערכה ואהבה. כוחו של המנהיג נובע מהיכולת של המונהג/ים והסכמתם להעמיד בראשם אדם שיוביל אותם להשגת מטרות משותפות. זה יכול לקרות אך ורק אם נוצרים יחסי אמון, הערכה ואהבה דו צדדיים. מנהיגות מתקיימת רק כאשר המונהגים מאמצים את מטרות הקבוצה כמטרותיהם האישיות לתקופה נתונה. זהו משפט המפתח למנהיגות מתוך הערכה ואהבה.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


סוגי מנהיגות עסקית? ניהול ואהבה- מתכון מנצח

לסיכום, ניהול מתוך אהבה יוצר אג'נדה משותפת, הדדיות, נתינה. שילוב התנהגות זו עם הצבת גבולות וסמכות מאפשרת יצירת, רצון הדדי אצל המנהיג, מנהליו ועובדיהם ליצור ולייצר מטרה משותפת ואינטרס משותף להשיגה. השפעת המנהיג המניע מתוך אהבה ואמון מתבטאת בשורה התחתונה היום. לסוג כזה של מנהיגות וניהול  יש השפעה מכרעת על חינוך דור המנהלים הבא בחברה שיהיה זה שייקח אחריות  על המשך הצמיחה. אין זה סוד כי, עובדים ומנהלים מעדיפים שינהלו אותם מנהלים ומנכ"לים אשר דואגים להם על ידי הענקת הזדמנויות להתפתחות אישית ומקצועית, יצירת סביבת עבודה מאתגרת ומלאה בכלים והזדמנויות ובעיקר על ידי עיצוב אופי העבודה כמהנה, גמישה ומתגמלת לא רק בהיבט השכר.

10 הטיפים למנכ"לים המבקשים להנהיג מתוך אהבה:

  1. בחרו לעבוד עם אנשים ועובדים שגם בעולם האמיתי יהיה לכם נעים להכיר.
  2. שמרו על ענווה וצניעות. דברו פחות, הקשיבו יותר.
  3. צרו תקשורת דו צדדית. שאפו תמיד להציב יעדים ברורים וברי השגה.
  4. אל תפחדו לקבוע יעדים קשים מעודדים צמיחה. יחד עם זאת, השקיעו בלמידה, תמיכה ונכונות להתמודד עם כישלונות.
  5. בנו תרבות ארגונית המקדשת פתיחות ודיווחי אמת. העריכו את אלה ה"שוחים כנגד הזרם". צרו גיוון אנושי, תנו הזדמנויות גם לכאלה שלא מגיעים מהעולמות המוכרים. הם יכולים להפתיע.
  6. "שחררו", תלמדו לתת לאחרים סמכות ואחריות להניע מהלכים, לבנות וליישם רעיונות ואסטרטגיות. כך תצליחו להתמקד בדברים החשובים יותר שיש לכם הכלים לעשותם טוב יותר מאחרים.
  7. הקדישו זמן איכות לכל אחד. זהו המשאב הנתפס בעיני העובד ו/או המנהל הכפופים אליכם כדבר החשוב ביותר לבניית אמון, הערכה ויחסי אהבה. הוכיחו תמיד את המחויבות שלכם להצלחתו של המנהל/העובד. לשם כך, חלקו איתו את משאביכם היקרים ביותר - הזמן ותשומת הלב שלכם.
  8. בעת הצורך, חדשו את ההנחיות. משוב מוכיח לעובדיכם שאתם, כמנהיגים, מקדישים תשומת לב, מאמינים שעבודתם חשובה ומחויבים להתפתחותם האישית.
  9. קיימו פגישות קצרות וממוקדות ודונו בהן בהתקדמות האישית בהשוואה ליעדים, זהו מכשולים וערכו סיעור מוחות למציאת פתרונות.
  10. ספקו משוב. תחגגו הצלחות. למדו לפרגן והוקירו באמת את אלה העובדים תחתיכם והאחראים לעיתים להצלחות שלכם יותר מאשר אתם עצמכם.

בכדי לתת משנה תוקף  לנושא שבו דנו, נסיים במספר ציטוטים מעולם התוכן שכל אחד ואחד מאיתנו בוודאי מכיר.

"מנהיג אמיתי חוזר ומצית בנו את האמונה שהכל אכן אפשרי". פט ריילי. "מנהיג טוב לא נדרש לדעת את כל התשובות, אלא לוודא שכל סימני השאלה הושמו על השולחן ונתנה ההזדמנות לתת להם מענה". פאולו פריירה. "מנהיג גדול הוא מנהיג שאנשיו אומרים: "עשינו את זה בעצמנו". לאו טסו "יחס ההמון למנהיג הוא תמיד אמביוולנטי, אהבה ושנאה יחדיו". זיגמונד פרויד.

"מנהיג ניחן בכישרון לגרום לאנשים להאמין שהם טובים יותר ממה שהם חושבים על עצמם". פט ריילי. "מנהיגים הם אלה שגורמים לאנשים ממוצעים לעשות עבודה יוצאת דופן".  אנונימי. "משימתו של מנהיג היא להביא את אנשיו מהמקום שבו הם נמצאים למקום שבו לא היו מעולם". הנרי קיסינג'ר.

חקור את הבלוג הניהולי שלנו

כמנכ"ל/ית או בעל/ת עסק הנך מוזמנת לסייר באתר הבית שלנו - להתרשם ממגוון החברות והעסקים שעבדו איתנו לאורך השנים. עסקים מנהלים ומנהלות שעברו תהליכי ייעוץ עסקי – ייעוץ ארגוני ומנטורינג עם החברה שלנו - Advanced Business Consulting . בתהליכים איתם ידענו להנגיש בעבורם את כל העדכונים של תורות הניהול הכי עדכניות ואפקטיביות הקיימות בחברות ובעסקים הכי גדולים. ידענו ליישם אותם בהתאמה הנדרשת לעסקים בינוניים וקטנים. מידע מקצועי רב אך תוכלו למצוא בתוך הבלוג הניהולי שאנו כותבים כבר משנת 2006.

פגישה וייעוץ ראשוני ללא עלות

משה גרימברג וצוותו מתמחים בתחומי  הייעוץ העסקי – הייעוץ האסטרטגי לעסקים ולחברות. אנו מתמחים בהעצמה וליווי של דור המנהלים הבא. אנו מציעים מגון רחב של שירותים שאת רובם ניתן לקבל במסגרת שירות מיקור חוץ.  החל משיפורים בתוכנית העסקית והאסטרטגית. ניהול והעצמת מנהלים ועובדים, הדרכה וליווי מערכי מכירות ושירות לקוחות ועוד לא מעט תחומים אחרים. אנו בחברה מאמינים כי יש באפשרותנו גם אצלך להוביל שינוי וצמיחה. תרגישי חופשי לפנות עוד היום ישירות למשה גרימברג במייל abc@nuhul4u.co.il  או באמצעות הטלפון הישיר: 0544-814332. הפגישה והייעוץ הראשוני ללא כל עלות וללא כל התחייבות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


בוא ונכיר? נבחן הכיצד משפרים ביצועים?

לסיכום, אולי הגיע הזמן שתשפר את היכולת שלך להניע אנשים ומנהלים? לשפר את היכולת של האינטליגנציה הרגשית שלך בחיי הניהול היומיומיים שלך כמנכ"ל או כבעלים. לקביעת פגישת עבודה ראשונית לבחינת הדרכים הנכונות יותר ליישם את ההמלצות והטיפים הרשומים כאן, פנו  למשה גרימברג, 054-4814332  או ישירות למייל  abc@nihul4u.co.il  פגישת הכרות ללא מחויבות ועלות. צריך ואפשר לשפר את הביצועים שלך כמנכ"ל או כבעלים מעורך ואיכותי. אין גבול ליכולת השיפור של כל אחד מאיתנו. בואו לבחון את מגוון תוכניות העצמה והקורסים למנהלים ולכוחות מכירה שאנו מציעים בהתאמה לעולם התוכן שלך.