פיתוח עסקי - שינוי וצמיחה - למי זה עשוי להתאים? זה עשוי להתאים גם לך!

 

בחברות קטנות אצל נותני שירותים ובקרב חברות משפחתיות ובעסקים קטנים, לרוב המנכ"ל או הבעלים מחזיק גם בכובע של מנהל הפיתוח העסקי. זהו מצב לא אידיאלי בחברות ועסקים המבקשות לגדול ולצמוח על חשבון המתחרים. נושא הפיתוח העסקי מחייב תשומת לב מלאה. הוא לא יכול להתבצע כהלכה במסגרת מילוי מקום של מנכ"ל או בעלים ואו מנהל שיווק שעסוקים בשוטף וחייבים להתמודד עם התחרות ואי היציבות בשווקים התחרותיים. פעמים הנושא של הפיתוח העסקי נדחק לשוליים. כולם עסוקים "בכיבוי שרפות" ובטיפול היומיומי השוטף של תפקידם המרכזי.

פיתוח עסקי זה לא מותרות

כיועץ ארגוני המתמחה בפיתוח עסקי ועדכון אסטרטגיות עסקיות ושיווקיות אני לא פעם מגלה שגם בחברות בינוניות ואף פעמים בחברות גדולות תפקידו של מנהל פיתוח עסקי נופל בין הכיסאות. פעמים האחריות של התחום החשוב הזה נופלת במשרדו של סמנכ"ל השיווק? פעמים זה באחריותו של המנכ"ל והבעלים, ופעמים אין אנו מוצאים את האחראי בארגון על הנושא של הפיתוח העסקי והנעת תהליכי צמיחה. במקרים אחרים הוא פשוט לא בנמצא. אז בואו וננסה להבין את הכותרת מעלה: פיתוח עסקי - שינוי וצמיחה - למי זה עשוי להתאים? האם זה עשוי להתאים גם לך?

פיתוח עסקי – מניע צמיחה

חשוב לתת במה מרכזית לנושא הפיתוח העסקי בכל ארגון וחברה המבקשים להניע צמיחה ולגדול על חשבון המתחרים. יש לתת לנושא הפיתוח העסקי משאבים וחובה לאייש את התפקיד החשוב במנהל מקצועי שיהיו לו הכישורים והניסיון לבצע תהליכי פיתוח עסקי איכותיים בארגון. אנו מבקשים לקבוע כי לא משנה כלל באם יועסק מנהל מקצועי שיצטרף כשכיר להנהלת החברה תחת הגדרת תפקיד של מנהל או סמנכ"ל פיתוח עסקי. פעמים חברות ועסקים יעדיפו לשכור שירותים מקצועיים במסגרת "מיקור חוץ" של מקצוען בתחום הפיתוח העסקי ועדכון האסטרטגיות השונות.

סיכויי ההישרדות גבוהים יותר עם פיתוח עסקי מקצועי

חברות ועסקים שימנעו מלהיעזר במקצוענים מתחום הפיתוח העסקי עשויים לגלות כי סיכויי הצמיחה שלהם נפגעים. זאת ועוד, הם עשויים לגלות מאוחר מידי כי סיכויי ההישרדות בשווקים התחרותיים עשויים להיות מאד מוגבלים. הייתי שמח לו תקראו מאמר ניהולי הדן בתפקידיו של מנהל פיתוח עסקי. באחריותו ותחולת המשימות שעליו לבצע בארגונים וחברות המבקשות להישאר עדכניות וצומחות.

פיתוח עסקי מקצועי יוצר מציאות חדשה

כיועצים עסקיים המתמחים גם בפיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה, אנו מבקשים לקבוע כי אחד מתפקידיו המרכזיים של מנהל פיתוח עסקי הוא לצפות את העתיד. לצפות ולנתח תהליכים ומגמות שעשויים להשפיע על החברה, המתחרים והשוק. להיות  מסוגל לצייר תמונת שוק עתידית ולבנות תוכנית ליצירת ערך לגבי מוצרים ושירותים קיימים ובעיקר לגבי מוצרים ושירותים חדשים שיושקו לשווקים לפני המתחרים. תפקידיו האחרים מחייבים אותו יחד עם ההנהלה לחזק את הבידול ולהגדיל את הצעת הערך בעבור הלקוחות הקיימים והפוטנציאליים. לכן על פי הבנתי על מנהל פיתוח עסקי לגלות יכולות גבוהות בתחום החשיבה וניבוי טרנדים.

יצירתיות וגמישות מחשבתית מאפיינים תהליכי פיתוח עסקי ראויים

עליו להיות סופר יצירתי ויוזם בנשמתו. עליו לגלות יכולות ניתוח גבוהות, יכולות של גמישות מחשבתית ויצירתיות פורצת גבולות. לאורך השנים כיועצים עסקיים שהובלנו לא מעט תהליכים בתחום הפיתוח העסקי גילינו שהנהלות וארגונים לא מסוגלים "להרים" את הראש מטרדות השוטף ולראות כי הפתרון נמצא מתחת לרגליהם. פעמים רבות הלחץ, השחיקה והפרדיגמות מונעות מחברות ועסקים לגלות גמישות ויצירתיות ובכך מפספסות הזדמנויות לשינוי וצמיחה כחלק מתהליכים מקצועיים של פיתוח עסקי מקצועי.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


פיתוח עסקי וצמיחה באמצעות מיזוגים ורכישות

לאורך השנים יצא לנו ללוות מגוון רחב של חברות ועסקים בתהליכי פיתוח עסקי והנעת תהליכי הבראה שינוי וצמיחה. פעמים, יצא לנו להוביל תהליכי התרחבות וצמיחה שגרמו לחברות ולעסקים לבצע שינוי אסטרטגי ועסקי שגרם להם מצד אחד להיכנס לשווקים חדשים, מנגד לנטוש שווקים ומוצרים לא מספיק רווחיים . פעמים יצרנו שינוי וצמיחה באמצעות רכישות ומיזוגים של מתחרים. בתהליכי הפיתוח העסקי וכיועץ עסקי תמיד אנו מתמקדים בתחילה בניתוח שוק ומתחרים. הובלנו את הנהלת החברות להבין את צרכי הלקוחות, להבין את תהליכי התחרות של המתחרים כשלב מקדים לתהליכי בניית אסטרטגית שיווק חדשה.

פיתוח עסקי – מחייב עדכון וחידוש מוצרים ושירותים

חלק מתהליכי הפיתוח העסקי מחייבים את הארגון להיכנס לפיתוח מוצרים ושירותים חדשים. שיפרנו את תהליכי העבודה ומערכות ההפצה והמכירות ודאגנו כי מרווחי הרווח יגדלו. ההצלחה בתהליכי פיתוח עסקי נכונים מחייבת מעורבות פעילה ושוטפת של כל דרגי הניהול בחברה. היה ברור לכל כי מדובר בתהליכים יזומים שכל אחד בחברה חייב לקחת בהם חלק. תהליכי פיתוח עסקי מחייבים גמישות מחשבתית וניהולית, יצירתיות ויכולת התאמה לדרישות ולהתפתחות השוק והמתחרים.

יכולותיו המקצועיות של מנהל פיתוח עסקי

בבסיסו של כל תהליך פיתוח עסקי, על מנהל האחראי על תחומי הפיתוח העסקי להיות מיומן ומקצוען במגוון תחומים מרכזיים. עליו להיות אחראי על הפעילות השוטפת ובעיקר עליו להיות האחראי לבניית התוכנית העסקית לשנים הבאות. פיתוח עסקי מעצב את עתידה של חברה לטווחים של 2-5 שנים קדימה. מנהל פיתוח עסקי מעורב ומוביל תהליכי ליבה האחראיים להמשך הצמיחה העסקית. מנהל פיתוח עסקי חייב להיות בקיא בתחומים הבאים: בשיווק, במכירות ומערכות הפצה, בשירות ללקוחות, עליו להיות להכיר את החוזקות והחולשות של הארגון ולא פחות חשוב של המתחרים. חלקו של פיתוח עסקי איכותי חשוב לא פחות בכל מה שנוגע לעדכון החזון ובניית התרבות העסקית והניהולית, זאת בכדי לשפר את המיתוג והבידול של החברה אל מול המתחרים והלקוחות בעיקר.

פיתוח עסקי – שיפור מדדים פיננסיים

המנהל הבכיר שלוקח אחריות על תחום הפיתוח העסקי בחברה חייב להיות בעל ידע ונסיון ובעיקר היכרות עם עולמות התוכן של החברה. עליו להכיר את השוק והמתחרים ואף שיהיה בעל יכולות ניתוח מגמות ותהליכים בשווקים דומים בעולם. זאת ועוד, עליו להכיר את הכלים הפיננסיים המרכזיים, להיות בעל יכולת לעדכן תוכנית עסקית ותוכנית אסטרטגית. על מנהל האחראי על תחומי הפיתוח העסקי לגלות יצירתיות ויכולת איסוף מודיעין עסקי על מתחרים והזדמנויות כחלק מבחינת אפשרות צמיחה וכניסה לשווקים חדשים באמצעות רכישת חברות מתחרות. על מנהל פיתוח עסקי להיות מצד אחד בעל יכולת לראות תמונה מגובה 30,000 רגל, ומנגד להיות מסוגל להתעמק גם בפרטים הקטנים החשובים לכל הצלחה בתהליכי פיתוח עסקי וצמיחה. הוא רואה את התמונה ממבט על, אבל גם רואה את כל שכבות העומק.

פיתוח עסקי אחראי על החדשנות והיזמות

ההגדרה הכי מדויקת בהבנתי לתפקידו של מנהל הפיתוח העסקי Business Development מתמקדת ביכולותיו המקצועית של מנהל הפיתוח העסקי  לשלב מספר נושאים חשובים: הראשון ניתוח שיווקי אסטרטגי ושיפור מערכי המכירות וההפצה. בעולם העסקים כיום חברות ועסקים  המבקשים להניע צמיחה וחדשנות לתפקידו של  סמנכ"ל הפיתוח עסקי ערך רב. הוא חייב להיות מעורב כמעט בכל דבר. מעורבותו חשובה ונדרשת כבר משלב פיתוח מוצרים חדשים, איתור וכניסה לשווקים לא מוכרים. לסיכום, על פי הבנתי המקצועית כיועץ עסקי המניע שינוי וצמיחה - ברור לחלוטין כי עבודתו הטהורה של סמנכ"ל הפיתוח העסקי - Business Development מתמקדת בדרך כלל לזהות הזדמנויות עסקיות חדשות ולהיות הגורם המצליח להביא אותם לידי מימוש בתוך הארגון כך שיניעו צמיחה.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


ייעוץ עסקי - פיתוח עסקי זה לא מותרות

הכיצד יועץ עסקי – או מומחה לתחומי הפיתוח עסקי – כיצד עשוי לעזור גם לך כמנכ"ל ואו כבעלים? להגדיל את פלח השוק על חשבון המתחרים? להיכנס לשווקים חדשים? לצמוח באמצעות מיזוגים ורכישות? תהליך נכון ומקצועי של ייעוץ ארגוני – פיתוח עסקי המניע הבראה שינוי וצמיחה מחייב תמיד, בניית תוכנית מפורטת ומקיפה. פיתוח עסקי מתמקד גם בשיפור התוכנית השיווקית, בשיפור המיתוג והבידול של החברה. אנו מבקשים לקבוע כי כיום יותר ויותר חברות בינוניות, קטנות וחברות משפחתיות מבינות שאין הגיון לחוות משבר קשה בכדי להחליט להיעזר ביועצים עסקיים המתמחים בפיתוח עסקי כחלק מתוכנית רב שנתית המניעה שינוי וצמיחה. פעמים נכון להיעזר בגורמים מקצועיים בתחום הפיתוח העסקי במסגרת שירות במיקור חוץ שלו יתרונות רבים

ללמוד יותר על יתרונות הייעוץ העסקי האפקטיבי

רוצים להתעדכן במאמרים מקצועיים בתחומי הניהול השיווק, והמכירות? אנו שמחים להציג לכם את הבלוג הניהולי המקצועי שלנו. היה וגם אתם תרצו לקרוא וללמוד ולהעמיק יותר בהבנת החשיבות של ייעוץ עסקי, פיתוח עסקי, או ייעוץ ארגוני ומידע נרחב על דילמות ניהוליות, דעו כי הגעתם למקום הנכון. כנסו לבלוג שלנו, שם באמצעות מנוע החיפוש שבבלוג תוכלו לאתר מאמרים מקצועיים ופוסטים ניהוליים שיוכלו לתת לכם עוד לא מעט מידע על חשיבות השימוש ביועצים עסקיים, מומחים להתנעת תהליכי פיתוח עסקי מקצועי בעבור תהליכים שעשויים להיות חשובים גם לך כמנכ"ל ואו כבעלים יש באפשרותכם לבדוק היתכנות לקבל מגוון רחב של שירותים מקצועיים מתחומי הניהול, הייעוץ הארגוני, הדרכת מנהלים ואנשי מכירות, מערכות שרות לקוחות באמצעות "מיקור חוץ". תרגישו חופשי לצלצל: 03-9032222 או פנו ישירות אלי 0544814332 או שלחו מייל: abc@nihul4u.co.il