עולם הייעוץ לסוגיו השונים זוכה פעמים לקיתונות של בוז וחוסר הערכה. פעמים בצדק ופעמים מדובר אך ורק בדעה קדומה שנוצרה בקרב חברות וארגונים, מנכ"לים והנהלות שחוו חוויות עבודה משותפות שלא עמדו בציפיות מול חברות ייעוץ ארגוני? ואו מול יועצים ארגוניים כאלה ואחרים. הגיע הזמן לשאול האם יועצים ארגוניים מביאים ערך? האם ייעוץ ארגוני הוא באמת אפקטיבי?

תהליכי ייעוץ ארגוני – דורשים זמן הטמעה ובקרה

בעולם מושלם כאשר נעשית בחירה מושכלת ונכונה בחברת ייעוץ ארגוני, המכירה היטב את התחום ומביאה לתהליך ידע מקצועי, ניסיון מוכח וקבלת אזי כולם מרווחים. החברה או התאגיד, זוכה בעובדים ומנהלים מועצמים יותר. הם זוכים לשיפור מיומנויות והכשרה בתחומי הניהול המנהיגות והתקשורת הבינאישית במסגרת תוכנית וקורסים למנהלים. המשתתפים, עובדים ומנהלים זוכים להעצמה והכשרה בתחומים שפעמים מחוץ לעולמות התוכן שלהם שעשויים להיות להם להיעזר בהמשך הקריירה ואף בחיים מחוץ לעולמות התעסוקה והקריירה.

ייעוץ ארגוני כתהליך שינוי הוליסטי

המנכ"ל וההנהלה, מאושרים כי הארגון משפר ביצועים בעקבות ההשקעה בפיתוח עובדים ומנהלים, זוכה לבניית נאמנות עובדים ומנהלים לאורך זמן. במצב זה אפילו חברת הייעוץ הארגוני, והיועצים הארגוניים מסמנים וי גדול של הצלחה ובדרך כלל מצרפות את הארגון כלקוח מרוצה באתר החברה. תהליכים מוצלחים של ייעוץ ארגוני ופיתוח עסקי והדרכת ההון האנושי מחייבים עבודה תהליכית. אין בתחום זה סיכוי לכל שיטה אחרת. אין קיצורי דרך וקסמים גם בקרב חברות הייעוץ הכי מתוקשרות.

אין פתרונות קסם גם בתחומי הייעוץ הארגוני והדרכת מנהלים ועובדים

חשוב כי תדעו לזהות נכון יועצים ארגוניים, חברות לייעוץ ארגוני שמציגים את עצמן הכי מעודכנות בתיאוריות החדשות. רבים מהם משתמשים במושגים "מפוצצים" בעיקר מושגים בשפה האנגלית שרבים מהמנכ"לים וחברי ההנהלה לא מכירים כלל למרות ניסיונם הרבה בעולם העסקים והניהול. דעו לכם כי פעמים רבות השימוש במילים "מפוצצות" בא להסתיר חוסר ניסיון מקצועי וניהולי של היועצים בתחומי מכירות שיווק וניהול כמנהלים שנמדדו על הצלחתם בעולם האמיתי – עולם העסקים והניהול, ולא רק בעולמות הייעוץ. תהליכים נכונים של ייעוץ ארגוני אפקטיבי חייבים להביא לידי ביטוי ידע אמיתי ונסיון ניהולי של המובילים את התהליך ולא רק בהיבטים האקדמיים שחשובים לא פחות.

להלן מספר נקודות שנכון כי תכירו בכדי לבחור נכון חברה לייעוץ ארגוני מקצועית וראויה

בתהליכים של ייעוץ ארגוני, פעמים מנכ"לים והנהלות מבקשות לעשות וי גדול על עצם ההחלטה להיעזר בגורמי ייעוץ ארגוני חיצוני. פעמים רבות הם מנחים את היועצים הארגוניים לממש את מה שלדעתם נכון לשנות? פעמים ללא כל בחינה אובייקטיבית. הם מבקשים להניע את חלומם על ידי סוכני שינוי חיצוניים שלא מסוגלים לאתגר את ההחלטה או במקרים חריגים לעמוד על הטעות בתהליכים. בתהליכים כאלה, לא מספיק מקצועיים כולם מרווחים? המנכ"ל וההנהלה שמנסים להניע תהליכים שלא נבחנו עד הסוף? העובדים והמנהלים שזוכים במקרה הטוב להכשרה, וחברת הייעוץ הארגוני שמתהדרת בשורה נוספת ברזומה המקצועי שלה. הסכנה המרכזית בתהליכי ייעוץ ארגוני ושינוי מבני שלא נעשה על פי מתודולוגיה הכוללת יישום הטמעה ובקרה מתבטאת בכך שאחרי תקופה לא ארוכה הארגון ומנהליו חוזרים לאזור הנוחות המוכר והישן

היזהרו מיועצים ארגוניים לא מספיק מקצועיים

מניסיוני הניהולי טרום הפיכתי ליועץ ארגוני, ומניסיון אישי לאורך השנים מעמדה של מנהל ואו מנכ"ל זיהיתי פעמים רבות יועצים ארגונים שהתאהבו בפוזיציה הקלה של מתן עצות ורעיונות כלליים לשיפור. הם פחות אהבו לבנות תוכנית הכוללות יעדים ומטרות להשגה. רבים מהם לאור הניסיון האישי שלי אחרי שבוע או פחות, אחרי צפייה בתהליכים ואו שיחה קצרה עם מנהלים ועובדים, לקבוע מסמרות ולהסיק מסקנות שפעמים מוקדם מידי להסיק. מנגד הכרתי חברות ייעוץ ארגוני מקצועיות שלא מתחילות כל פעילות לפני ביצוע תהליך ארוך ומקיף של מיפוי מצב קיים, ניתוח שוק ומתחרים ואיתור חוזקות וחולשות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


היזהרו מיועצים ארגוניים שלא מקדישים מספיק זמן בניתוח ומיפוי מצב קיים

חברות מקצועיות בתחום הייעוץ הארגוני מקפידות תמיד לבצע מיפוי מצב קיים לפני התנעת כל תהליך. הן לא מסתפקות בקבלת המשימה שהוצגה על ידי ההנהלה או המנכ"ל. לתהליך נכון ומקצועי של מיפוי מצב קיים נדרש לפחות 3 שבועות עד חודש בכדי שיתאפשר הכנת מסמך ראשוני לדיון ברמת ההנהלה לגבי היעדים המשימות להשגה ועל לוחות הזמנים. בהבנתי כאן טמון השוני וההבדל בין חברות ויועצים לא מספיק מקצועיים לבין כאלה המאמינים כי איסוף מיידע וניתוח מעמיק טרום התחלת תהליכי שינוי, ייעוץ ארגוני חשובים ביותר להצלחת התהליכים. כחברה לייעוץ ארגוני, אנו בניתוח המציאות, ניתוח הסביבה התחרותית, מזהים כשלים ומאתרים הזדמנויות ובונים תוכנית אופרטיבית להנעת הבראה שינוי וצמיחה.

היזהרו מחברות ייעוץ ארגוני שאוהבות יותר מידי לנאום ולהציג מצגות מסוגננות

אבי זכרונו לברכה אמר לי בעבר משפט שנחרט בזיכרוני: "דע לך כי היה כל כך פשוט לייצר דבש... אזי גם הזבובים היו יו מייצרות דבש". בהמשכו אמר לי אבי גם את הדבר הבא: זכור כי לדבר זה קל... לכתוב ולהתנסח קצת יותר מורכב.. אבל לעשות זה באמת קשה.. רק מעטים יודעים לקחת רעיון ולהביאו לידי מימוש". זאת ועוד, פעמים אני נחשף ללקוחות אשר אומרים לי כי ארגונים חצי ממשלתיים מעניקים שירותי יעוץ ופיתוח עסקי. הם שואלים להבין מה דעתי? התשובה שאני נותן בדרך כלל אומרת כך: "בואו ונחשוב יחד, היה והיועצים המועסקים במעוף? או בלשכות המסחר השונות ובעוד כמה עמותות מה הם היו מעדיפים? לפתוח חברה עצמאית ולהיות מסוגלים להתחרות מול חברות ייעוץ ויועצים ארגוניים עצמאיים? או להמשיך להיות יועצים בתוך הארגונים שמאפשרים להם פרנסה"? מנכ"ל מוערך אמר לי פעם: "דע, כי רבים מהיועצים החדשים נכנסו לתחום, אחרי שנפלטו משוק העובדה כשכירים"? האמת שלא בדקתי זאת אף פעם?

היזהרו מתהליכים יקרים מידי

בכדי ליהנות מתהליכי ייעוץ ארגוני איכותי אין כל צורך לשעבד נכסים ואו לקחת הלוואות. אין צורך לשלם לחברות ענק המשקיעות בתדמית ובפרסום והאדרת שם ובפועל אחרי שלב הגיוס שבוצע על ידי המנכ"ל נשלחים למשימה יועצים זוטרים או סטז'רים? פעמים רבות המחיר לא שווה את התמורה בעיקר במצבים שבהם מנהלים מנוסים יושבים ומקבלים ייעוץ מיועצים ויועצות צעירים שרק סיימו את לימודי התואר הראשון והם מועסקים בגר זעום על ידי חברת העל.

היזהרו מחברות ייעוץ ארגוני ומיועצים המבטיחים לכם פתרונות בזק וקסמים

בתחומי הייעוץ הארגוני אין אני מכיר חברות ויועצים ארגוניים שמעבר להתמקצעות בתחום, יש להם תעודה של קוסם? אני פחות מתחבר אל אותם יועצים ארגוניים הנוטים לבדל את עצמם משאר העוסקים בענף ככאלה שפיתחו מודלים ייחודיים או כאלה המבטיחים פתרונות קסם בתוך זמן קצר. דעו לכם כי לאחרונה התפתחה מתודה של ייעוץ ארגוני באמצעות פעילויות חוץ. הדרכת צוות בתוך יאכטה? הפעלת כישורי מנהיגות וניהול מול עדר כבשים פועות? זה נחמד מפעם לפעם. אבל זה לא בא להחליף את הצורך להציג תוכניות שיפור לתהליכים הקיימים בארגון. שלהם הקשר להובלת עדר כבשים רופף למדי.

היזהרו מחברות ייעוץ ארגוני ויועצים שיודעים את כל התשובות לכל השאלות

האם אתם מכירים את "הטיפוסים" שלעולם לא טועים? כאלה שנחשפתם אליהם כמנהלים בתפקידים השונים בדרך אל הפסגה שיודעים את כל התשובות לכל השאלות והם באופן גורף, אף פעם לא טועים? אתם בטוח מקרים מצבים מהעבר שבתהליכי ייעוץ ארגוני לקחת חלק בפגישה עבודה או פגישת חשיבה וסיעור מוחות שהתוצאות שלה נקבעו עוד לפני שהתחילה? פעמים אתם מרגישים כי "המשחק מכור". ההמלצה שלנו להימנע מתהליכים בתחום הייעוץ הארגוני שהחברות המבצעות או היועצים הארגוניים מגיעים לתהליך עם פתרון ביה"ס שאותו ישמו בעבר ב- 5 חברות אחרות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


היזהרו מיועצים ארגוניים המתמקדים בטיפול קוסמטי בלבד - בטפל? ולא מטפלים בעיקר - בחוליות החלשות

כאשר אתם מזהים כי יועצים ארגוניים נתפסים אך ורק בפוליטיקה הארגונית ובמאבקי הכוח בהנהלה? דעו לכם כי הם מתעסקים בטפל ולא בעיקר. הם נתפסים לדברים השוליים ולא מנסים לתת פתרון למניעתם. יועצים חסרי ניסיון וידע ניהולי ומקצועי מהעבר, לא ממציאים דברים מליבם. הם פעמים רבות מביאים לשולחן קבלת ההחלטות הצעות ורעיונות שהגיעו מהעובדים והמנהלים. פעמים חסרה ליועצים הארגוניים הפחות מקצועיים היכולת להביא רעיונות משלהם לשיפור המצב. להביא תוכנית פעולה שכוללת יעדים ומטרות להדגשה ובעיקר חייבת לכלול לוחות זמנים ליישום ולבקרת השינוי. חפשו לעבוד עם יועצים ארגוניים שהם יכולים להעשיר אותכם. אל תתפשרו על חברות ייעוץ בינוניות ולא מספיק מקצועיות.

היזהרו מיועצים ארגוניים שבתחילת התהליך מנסים לסדר לעצמם תפקיד בחברה?

אני מניח כי כל אחד מכם נחשף בעבר למצבים בו גויסו חברות ייעוץ ארגוני או יועצים ארגונים לתהליך מוגדר ואחרי שבועות או חודשים קצרים, ראה זה פלא חלקם מצאו את עצמם כעובדים שכירים בחברה. תופעה זו פחות ראויה בעיני ומציגה מצב מוזר? האם היה נכון לגייס עובד או מנהל מקצועי עם כישורים כאלה ואחרים? מדוע לא עשיתם זאת? מדוע החלטתם לא לגייס ולפנות לתהליכי ייעוץ ארגוני מקצועי במיקור חוץ? פעמים השימוש בשירותי מיקור חוץ בתחומי ניהול שינוי, הדרכת מנהלים, ניהול צוותי מכירות ושרות לקוחות זול ומקצועי הרבה יותר מגיוס יועץ ארגוני במשרה מלאה לעשות תפקיד אחד מתוך המכלול?

התרומה שלנו כיועצים ארגוניים מקצועיים

השימוש היעיל והנכון ביועצים ארגוניים, מקצועיים ובעלי ניסיון במגוון תחומים,  נכון כי יתבצע דווקא בתקופות רגיעה ולא רק בתקופות משבר. כיום יותר ויותר חברות בינוניות, קטנות וחברות משפחתיות מבינות שנכון להיעזר בשירותים מקצועיים של יועצים ארגוניים מקצועיים ובעלי ניסיון. ארגונים איכותיים ובריאים, מבינים כי שינוי יצירתיות וחדשנות מחייבים השקעה מתמדת ובעיקר הם מבינים כי נכון תמיד להיעזר תמיד באנשי מקצוע. זאת ועוד, רבים הבינו שאין כל הגיון לחכות ולחוות משבר עסקי קשה בכדי להחליט להיעזר בחברות ייעוץ ארגוני מקצועיות ובעלות ניסיון, כחלק מתוכנית רב שנתית המניעה הבראה שינוי וצמיחה בקרב העובדים המנהלים ומערכות הניהול והתפעול.

ללמוד יותר ולהשכיל על יתרונות הייעוץ הארגוני האפקטיבי

מוזמנים ליהנות מעשרות רבות של מאמרים בתחום הייעוץ הארגוני, פיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה. אנו שמחים להציג לכם את הבלוג הניהולי המקצועי שלנו. היה וגם אתם תרצו לקרוא וללמוד יותר על החשיבות של ייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי, דעו כי הגעתם למקום הנכון.  כנסו לבלוג הניהולי שלנו, שם באמצעות מנוע החיפוש שבבלוג תוכלו לאתר מאמרים ופוסטים שיוכלו לתת לכם עוד לא מעט מידע על חשיבות השימוש בחברה לייעוץ ארגוני בעבור תהליכים שעשויים להיות חשובים גם לך. ריכזנו לכם כאן מספר שאלות מפתח לקבלת החלטה מושכלת לגבי הצורך שלכם לבחור בנו כיועצים ארגוניים להניע יחד תהליכי הבראה שינוי וצמיחה.

  • יועץ ארגוני מקצועי – האם יש באפשרותי לעזור גם לך?
 
  • בדוק באם אתם עשויים להזדקק לשירות מעולמות הייעוץ הארגוני המניע שינוי וצמיחה?
 
  • מתי נכון להיעזר ביועץ ארגוני? במשבר? או בתקופות  רגיעה ושגשוג?
 
  • מבקשים לקבל מפגש חשיבה במתנה? מפגש היכרות לגבי היתרונות מהשימוש בייעוץ ארגוני?
 

מפגש סיעור מוחות במתנה גם לך

כחברה לייעוץ ארגוני אנו נשמח להעניק גם לך "מפגש חשיבה וסיעור מוחות" שבו יחד נבחן מדוע נכון להניע הבראה שינוי וצמיחה באמצעותנו כחברה לייעוץ ארגוני? שווה כי ניפגש ותיהנו גם אתם ממפגש "סיעור מוחות במתנה". במפגש החשיבה נוכל יחד לבדוק היתכנות לעבודה משותפת היה ונגלה צורך.  אנו יכולים להעניק לכם מגוון רחב של שירותים מקצועיים מתחומי הייעוץ הארגוני, הדרכת מנהלים ואנשי מכירות, מערכות שרות לקוחות באמצעות "מיקור חוץ". תרגישו חופשי לצלצל: 03-9032222 או פנו ישירות אלי 0544814332 או שלחו מייל: abc@nihul4u.co.il

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים