מהן התכונות העושות מנהלים טובים למנהיגים עסקיים יוצאים מהכלל? האם תסכימו איתי כי מי שמבקש לצאת מאזורי הבינוניות והשגרה באופן כללי בחיים ויתר על כן בעולמות העסקים והניהול חייב לאמץ לעצמו תכונות של מנהיג. מנהיג המסוגל לסחוף אחריו קהל, הן ברמה המשפחתית, החברתית והן בעולמות העסקים והניהול. היה ואתם מכוונים לשם עליכם להיות מסוגלים לפתח יכולות של מנהיג עסקי – מנהיג ניהולי. ניתן לשפר מיומנויות ניהול ומנהיגות!!

ההגדרה למנהיגות? ולמנהיגות עסקית וניהולית!

בואו ונתעמק בהגדרת הבסיס של המושג "מנהיגות". על פי ויקיפדיה מנהיגות כמושג העסיק ומעסיק פילוסופים וחוקרים כבר מראשית ההיסטוריה. ההגדרה היותר מקובלת היא של הפילוסוף אריסטו שציין כי מנהיגות מורכבת מאמינות (אתוס), הנמקה (לוגוס), ופאתוס. על פיו, ועל פי אחרים בעת העתיקה, מנהיגים בכל תחום נולדים עם כישורים מולדים להנהגה. כיום תאוריות עדכניות בתחום הפסיכולוגיה ומדעי הניהול מראות כי ניתן לרכוש לא מעט מיומנויות ניהול ומנהיגות באמצעות למידה והתנסות. ההגדרה למנהיגות העולמות הניהוליים והעסקיים מדברת על יכולתם של מנהיגים להוביל אנשים למימוש שינוי ופעולה להשגת מטרה משותפת.

כריזמה היא מתת אל? האם יכולים להיות מנהלים ומנהיגים מצטיינים שהם פחות כריזמטיים?

רבים בעבר ואף כיום בתת מודע מבינים כי נכון שלמנהיג, כל מנהיג ובעיקר מנהיג ניהולי ועסקי יהיה עם מטען כריזמטי גדול שמלווה אותו כבר מלידתו. הפירוש הלועזי למילה כריזמה הוא: "מתת אל או השראה אלוהית". כיום מניחים החוקרים כי יכולים לקום מנהיגים פוליטיים, מנהיגים עסקיים וניהוליים שלהם פחות קיימת "הכריזמה" כמתת אלוהים. אנו כעוסקים בהדרכה ופיתוח מיומנויות ניהול ומנהיגות בקרב מנהלים בדרגות השונות יכולים לקבוע בוודאות כי ניתן לפתח פוטנציאל מנהיגותי בכל אדם. עולמות התעסוקה וההדרכה פיתחו מתודולוגיות העוסקות בפיתוח ובטיפוח מנהיגות בעולמות הניהול והעסקים. אנו עוסקים בפיתוח מנהלים ובשיפור מיומנויות ניהול ומנהיגות. עושים זאת בהצלחה רבה באמצעות קורס מנהלים ייעודי שפיתחנו.

התכונות היותר חשובות של מנהיג עסקי וניהולי מצטיין

ללא כל קשר, כולנו מסכימים שלמרות ההבדלים הבולטים בין הגישות השונות להגדרת מנהיגות באופן כללי ומנהיגות עסקית וניהולית, נסכים על איתור תכונות ויכולות אנושיות המופיעות אצל מנהיגים ומנהלים מצטיינים. אנו ננסה כאן להציג את התכונות והיכולות שבהן אין כמעט ויכוח וקיימת הסכמה רחבה בין המומחים. תחומים אלה הינם מרכזיים בתהליכי פיתוח מנהלים, קורס מנהלים והנהלות שאנו כיועצים ארגוניים מעבירים בקרב חברות ועסקים מאז 2006:

  • מנהיג עסקי וניהולי חייב להיות עם יכולת גבוהה להציג חזון משותף. לקבוע מטרות ראויות ומשותפות להשגה בעבור כולם. כיום עליו להיות מיומן ביכולת "לספר סיפור" ולהתחבר לרגש של המונהגים.
  • ללא דוגמה אישית ויכולת להציג דפוס התנהגות המראה לכולם כי "פיו וליבו שווים" יתקשה להיות מנהיג ומנהל מצטיין. עליו להראות דוגמה אישית ולפעול על פי התנאים והערכים שאותם הוא מבקש מהמונהגים לפעול ולאמץ.
  • הידעתם כי מנהיג עסקי וניהולי או כל מנהיג אחר מחויב לקבל החלטות. רצוי כי רוב ההחלטות יהיו נכונות. רצוי כי לא יאמץ תרבות ניהולית ומנהיגותית המקשת פרפקציוניזם. פעמים הדבר מביא לשיתוק. את מי תעדיפו כמנהל או כמנהיג? את זה שקיבל בשנה 700 ומתוכם 500 נכונות ו – 200 היו החלטות שצריך היה ועדכן אותן תוך כדי תנועה? או מנהל שמחפש שלמות ובאותה תקופה קיבל 4 החלטות. 3 נכונות ואחת שגויה?
  • מנהיג ומנהל מצטיין לא יכול להסתפק אך ורק בקביעת חזון ומטרות? עליו לבנות תוכנית פעולה להשגתן. נכון כי ישלוט בניהול סיכונים, בתיעדוף משימות ביניים בדרך להשגת המטרה הגדולה. בנוסף, עליו לבצע התאמות תיקונים ובקרה בתהליכים.
  • יכולת הובלת שינויים ועדכון חזון ויעדים תוך כדי תנועה על פי שינויים בסביבה העסקית, או הניהולית בעולם העסקים. או שינויים הנובעים מתהליכים גיאופוליטיים ברמה ניהול מדינה או מפלגה. מנהיגים ומנהלים מצטיינים ניחנים ביכולת לבצע שינויים למרות הקושי הרב שבכך.

אינטליגנציה רגשית ותקשורת בין אישית גבוה – מאפיינים מנהיגים ומנהלים מצטיינים

  • יכולת גבוה של התאוששות "מכישלונות" בדרך להשגת המטרות. הם ממוקדים, לא מתייאשים ולא מאבדים את הנחישות להשיג את המטרות והחזון. מנהיגים ומנהלים מצטיינים פעמים נכשלו יותר פעמים בדרך להשגת המטרות.
  • אינטליגנציה רגשית גבוהה במיוחד המלווה עם יכולות תקשורת בין אישית מעל הממוצע ובעיקר יכולת אמפתית גבוהה מאפיינת מנהיגים ומנהלים מצטיינים בכל התחומים. הם בעלי גישה אישית למונהגים שלהם וברוב המקרים הם מצליחים להעניק את תחושת הביטחון למונהגים כי הם יכולים לסמוך על החלטותיו של המנהיג בדרך להשגת מטרות משותפות ראויות.
  • דעו כי מנהלים ומנהיגים מצטיינים בכל התחומים מגלים יכולות גבוהות מהממוצע בכל מה שקשור להקמה וניהול מבנים ארגוניים המותאמים נכון להנעה וניהול צוותים ומונהגים. יש להם יכולות גבוהות בשימור מבנים ארגוניים וניהוליים יעילים.
  • מוכנות לשלם את מחיר הכישלון. הם אמיצים ולא מפחדים לקבל החלטות קשות במצבי קיצון. הם מבינים כי בראש הפירמידה האחריות לכישלונות ולהצלחות נופלת אך ורק עליהם. הם עושים זאת תוך כדי שמירת אמון המונהגים ביכולתם להמשיך בדרך להשגת מטרות משותפות.
  • הסממן הכי מובהק למנהלים ומנהיגים מצטיינים הוא היכולת להשתמש נכון בכלי של האצלת סמכויות. יכולת של מנהיג או מנהל מצטיין להחליט להתמקד בפרטו, ולהעניק משימות יותר פשוטות לאחרים. דעו כי אין זה אומר שהמנהיג או המנהל עסקי מקטין את אחריותו לתוצאות.

מנהיגים ומנהלים מצטיינים מהווים את המגדלור בעבור המונהגים שלהם.

כיועצים ארגוניים המובילים תהליכים מול הנהלות ומנכ"לים גילינו לאורך השנים כי מנהיגים עסקיים מצטיינים תמיד מבקשים להתנהל בשקיפות. הם תקשורתיים המצליחים להסביר ולהבהיר למונהגים שבאחריותם את חשיבות החזון ואת החשיבות בהשגת המטרות הכלל ארגוניות, המשתלבות אף במטרות האישיות של כל אחד ואחת.  המצטיינים שהם מצליחים ליצור תנועה וזרימה ניהולית עסקית ותפעולית המותאמת בין צרכי החברה לצרכי הפרט. הם מצליחים לבנות חזון וסט ערכים שמצליח להתחבר לכולם. מנהיגים ומנהלים מצטיינים מצליחים ליצור תרבות ארגונית מנצחת וערכית. בתהליכי ההדרכה ושיפור ביצועי מנהיגות וניהול בקרב עובדים ומנהלים אנו פיתחנו קורס מנהלים ייחודי המעניק ומשפר מיומנויות קיימות בכאלה שזוהו כפוטנציאל להפוך למנהיגים ומנהלים מצטיינים. בחלק מהמקרים אנו מובילים תהליך מנטורינג בפורמט 1:1 מול מנכ"ל או בעלים המבקשים לשפר מיומנויות מנהיגות וניהול צוותים ומשימות.

המצטיינים שבמנהלים והמנהיגים תמיד משמשים מודל לחיקוי.

כיום למנהיגים בתחומים השונים ולמנהלים עסקיים מצטיינים יש מודעות רבה לחשיבות התרבות והערכים שאותם הם מציגים החוצה. ברמה האישית וברמה של הארגון או העסק שהם מנהלים. הם בעיקר נותנים דוגמה אישית, בעלי יושרה ואמינות גבוהה ביותר. פעמים רבות הם לוקחים חלק בעשייה "ומלכלכים" ידיים ברצפת היצור? או בתהליכי מכירות שטח שמהווים בעברם הזדמנות לשמור על היד על הדופק. אנו כיועצים ארגוניים, העוסקים בתהליכי שינוי וצמיחה ועדכון אסטרטגיות נשמח להיות גם לצידך בתהליכים של עדכון ושיפור החזון, התרבות והערכים העסקיים שיתאימו יותר לצרכים המשתנים בעשור השלישי של המאה ה- 21. בוא ונקבע פגישת "סיעור מוחות" ללא עלות ומחויבות מצידך בנושא חשוב זה.  צלצל 0544-814332 או שלח מייל ישירות אלי – abc@nihul4u.co.il

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


הכותב – משה גרימברג

בעלים ומנכ"ל של Advanced Business Consulting חברת ייעוץ ארגוני – ייעוץ אסטרטגי שהוקמה בשנת 2006 ופועלת בהצלחה בשוק הישראלי. שותפי היועצים לדרך ואני אוהבים לעבוד עם מנהלים בכירים, הנהלות ומנהיגים המבינים כי חדשנות, יצירתיות ושינוי הם המתכון להמשך הצמיחה. מאמינים בעבודה תהליכית, לא בפתרונות קסם. כיועצים שגדלו בעולמות העסקיים בתפקידי מפתח בכירים אנו מביאים ידע וניסיון ניהולי ושיווקי מוכח. מאמינים בתקשורת פתוחה ומעצימה, בערכים וביושרה ולכן פשטות היא מילת המפתח להצלחה.