בשנים האחרונות יצא לי לייעץ ולהוביל תהליכים מול חברות ועסקים משפחתיים שצמחו להיות עסקים וחברות בינוניות וגדולות. כאלה שהוקמו בשנות החמישים והשישים וכעת בניהולן עוסקים בני הדור השני או השלישי כבר. הפוסט כאן בא להציג תובנות מרכזיות בתהליכים שנחשפנו בשנים האחרונות. ננסה להאיר נקודות חשובות שיש לקחת בכל התנעת תהליך מול חברות ועסקים משפחתיים – הובלת תהליכי שינוי מבני וגיוס מנכ"ל חיצוני.

תובנות כלליות בתהליכי ליווי של חברות ועסקים משפחתיים:

 1. חברה או עסק משפחתי שואפים להעביר את "שרביט הניהול" מדור לדור. מדור המייסדים לדור השני ולדור השלישי.
 2. אנו מכירים את האמרה הנושנה האומרת: דור ראשון בונה. דור שני מרחיב. ודור שלישי מחריב. כאשר האחריות הניהולית מתחלקת בין יותר מנהלים כך רמת המאבקים והמשבר עשויים להתרחב גם כשמדובר באחים, או בני דודים.
 3. מתברר כי למרות שמנהלים צמחו בחברה המשפחתית, לפעמים הם חסרים מיומנויות ניהול מספיק מקצועיות להוביל את החברה או העסק לשלב הבא.
 4. פעמים מאבקי הכוח והאינטריגות המשפחתיות הורסים כל חלקה טובה ועשויים להשפיע על שרידותו של העסק.
 5. בעלים ומנכ"לים מעורבים חייבים להבין כי נכון וראוי שיפנו את מקומם בהסכמה למנהלים חיצוניים למען בריאותם. למען המשך הקשרים המשפחתיים הטובים, ובעיקר מהרצון ליצור חברה המייצרת הרבה יותר דיבידנדים. בטווח הארוך הנכס המשפחתי המנוהל על ידי מקצוענים עשוי לייצר רווחה כלכלית לדורות הבאים.
 6. חברה משפחתית המנוהלת נכון עשויה במצבים נכונים לייצר אקזיט או מנגד לצמוח באמצעות מיזוגים ורכישות.
 7. שום תהליך בנושא הנדון לא יצלח באם לא ייווצר אמון מוחלט בין היועץ לבין בעלי החברה והמנכ"לים. אין זה תהליך כוחני, למרות ההסכמה העקרונית מול הדירקטוריון. אתם צריכים למצוא גורם מקצועי שהיה בתפקידי ניהול בכירים ומכיר את הפחדים, הקשיים והאינטריגות. מדובר בתהליך קשה רגשי ופסיכולוגי הן למנכ"לים והן למשפחות שלהם. פחד, חששות ודימוי עצמי נמוך כתוצאה מהגעה למצב הזה.

 עיצוב ועדכון הבעלות ושיטות הניהול בחברות ועסקים משפחתיים

חברים אני מניח כי בחברה או עסק משפחתי המעסיק בין 80 ל- 500 ויותר עובדים יש אפשרות שקיימים שותפים מחוץ לתא המשפחתי של המייסדים והדור השני? יתכן כי נמצא שם בעלי מניות נוספים מעבר לבני המשפחה? לכן סוגיית הבעלות מהווה שלב הכרחי במחזור החיים של כל חברה משפחתית גדולה ומצליחה. אני מניח כי כניסת שחקנים חדשים למעגל הבעלות מכתיבה באופן טבעי שינוי עמוק במבנה הבעלות, בתהליכי הניהול ובאופן קבלת ההחלטות. לאלה מתלווים בדרך כלל גם חששות, מתחים ופוטנציאל גדול של קונפליקטים לא קטן בקרב המנכ"לים מתוך משפחה ובקרב בני המשפחה הקרובים לצלחת.

החלטה לגיוס מנכ"ל חיצוני בחברות ועסקים משפחתיים לא קלה ליישום

נתקלנו במצבים שבו הדירקטוריון של חברה או עסק משפחתי מוביל מהלך של גיוס מנכ"ל מקצועי והתאמת מוטת הניהול לצרכים העדכניים של החברה למען כלל בעלי המניות. כיועץ ארגוני המתמחה בניהול שינויים בחברות בינוניות ובחברות משפחתיות, אין כל צל של ספק כי כל חברה משפחתית מצליחה זקוקה תמיד לבעלות אחראית, יוזמת, בעלת יכולות, מעורבת ומחויבת. זאת בנוסף למנהלים ומנכ"לים מקצועיים המסוגלים לקבל הכרעות אסטרטגיות, לדבר בקול אחד ולהנהיג את העסק קדימה.

לא הופכים למנהלים בחברות משפחתיות בגלל הייחוס והקרבה המשפחתית?

ניהול מקצועי ובכיר לא ניתן במתנה בעולם התחרותי של המאה ה- 21. הוא לא מגיע מעצמו ובכל מחיר. להיות חלק מהבעלות העתידית איננה זכות מוקנית - הבטחה אוטומטית - לכל בן משפחה, אבל היא גם איננה צריכה להיות חובה או "צו משפחתי". אנו כיועצים עסקיים, וכיועצים המניעים תהליכי שינוי וחזרה לצמיחה - תמיד ממליצים לבחון יכולות ניהול ומנהיגות על פי מבחן התוצאה ללא כל קשר לשיוך וקרבה משפחתית. חובה לבחון בעבור כלל בעלי המניות את יכולתם של בעלים מייסדים המשמשים גם כמנכ"לים להמשיך ולתרום לקידומה של החברה? זאת ועוד להיות מסוגלים להצעיד את החברה המשפחתית אל עבר צמיחה.

אנו ב-  Advanced Business Consulting  מאמינים מאד באימוץ המשפט הבא:

We believe business leader must know the way, goes all the way, and shows the way to others

נכון לדעת כי גם יזמים ובעלי חברות משפחתיות מצליחות חייבים להבין כי לטובת כולם נכון להעביר את שרביט הניהול למנהלים מקצועיים מחוץ לחברה. כאלה המיומנים בהתמקדות בצמיחה וגידול ברווחיות ובפלחי השוק מול המתחרים. כאלה שאין להם מחויבויות משפחתיות פרט למחויבות הניהולית והמקצועית לעמוד ביעדים שיקבעו על ידי הבעלים והדירקטוריון. התהליך המדובר אינו פשוט כלל. "השינוי בפרדיגמות" בקרב דור המנהלים שהם גם המייסדים כרוך בתהליכים רגשיים ופסיכולוגיים מורכבים. אין אנו מאמינים בתהליכים קצרים הכוללים "סיסמאות". אנו מאמינים בתהליך הוליסטי המוביל את השינוי הן מהצד של הבעלים והמנכ"לים המפנים את כיסאותיהם והן בחניכה וליווי של המנכ"ל המקצועי שיבחר לתפקיד. אשר צפוי  לתקופת הרצה מאתגרת ולא קלה כלל.

בואו להכיר אותנו יותר לעומק: מצ"ב פרופיל מקצועי קצר

ההבדלים בין מנהל מצליח למנהל מעולה? מה הופך מנהל טוב לעוד יותר מוצלח? הדרך שבה הופך ארגון לארגון מוביל בתחומו מה הופך אותו לארגון מצטיין לאורך זמן? ג’ק וולטש, המנכ"ל האגדי של הענק האמריקאי GE  אמר: "עוד לא ראיתי מנהל טוב מידי" ואני מוסיף ואומר, כי הדבר נכון גם לגבי ארגונים טובים ומצליחים, וגם בקרב חברות ועסקים משפחתיים. בשני המקרים הוא צודק. תמיד יש מה ללמוד ולשפר ברמה האישית והארגונית גם יחד.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


 • יעוץ ואסטרטגיה לארגונים ולמנכ"לים.
 • ליווי חברות ועסקים משפחתיים בתהליכי צמיחה ושינוי מבני.
 • ליווי והעצמה למנהלים בחברות הזנק
 • שיפור כישורי ניהול ומנהיגות
 • הובלה וליווי ארגונים הנהלות ומנכ"לים בתהליכי שינוי וצמיחה.

מי אנחנו?

שותפי הבכירים לדרך ואני, מניעים מנהלים וארגונים לממש את מלוא הפוטנציאל שלהם. אנו עוסקים בייעוץ אסטרטגי וליווי ובבניית אסטרטגיה עסקית עדכנית יותר עבור הנהלות ומנכ"לים המבקשים לעבור תהליכי שינוי וצמיחה. בתהליכים השונים אנו מתמקדים בשיפור ובליווי ואימון דרגי הניהול השונים שבארגון. מסייעים לארגונים חברות מנהלים ובעלי עסקים לעצב טוב יותר את עתידם. יש לנו ידע ונסיון מוכח בליווי חברות ועסקים משפחתיים בתהליכים של שינוי והתאמת המודלים הניהוליים לאתגרים של המאה ה- 21.

מה אנחנו עושים?

בראש ובראשונה אנו מתמקדים בלימוד ואיתור צרכי הלקוח. אין זה משנה באם מדובר בחברת בינונית או גדולה, או בחברה משפחתית וותיקה. אנו תמיד עובדים במשותף ובהדדיות מלאה על גיבוש ועיצוב החזון והיעדים המבוקשים או על עדכון החזון הקיים. בתהליכים השונים, כחברה לייעוץ ארגוני אנו מאתרים ומבצעים התאמות על פי הצורך, באסטרטגיה עסקית והשיווקית. שותפי ואני מדריכים ומעצימים את שדרת המנהלים הפנימית בארגון. יחד מובילים תהליכים של שינוי וצמיחה. בכל התהליכים, אנו משמשים בעבור המנכ"ל הבעלים וההנהלה "שותף לחשיבה ולהתלבטות" בדרך למציאת פתרונות אפקטיביים למצבים ולדילמות איתם הם מתמודדים בעשייה.

Executive Coaching אימון ופיתוח מנהלים בחברות ועסקים משפחתיים

גם מול חברות ועסקים משפחתיים תהליכי המנטורינג, האימון העסקי / האישי נועד לענות על צרכים של מנהלים ובעלי עסקים המבקשים פתח להתחדשות ולצמיחה. פרויקט אימון למנהלים בחברות עסקיות ובעיקר בחברות משפחתיות, מתחיל בהגדרת מטרות, זיהוי המצב הנוכחי וקביעת מדדי הצלחה. במסגרת העבודה ניצור תהליך של תקשורת בינאישית, נבנה אמון ודפוסי עבודה, ובעיקר נקבע מטרות להשגה. יחד נסכים על המדדים הברורים שמתפקידם יהיה למדוד בעבורנו את האפקטיבית של האימון, לוודא הפקת תוצאות וערך משמעותי ומדיד במהלך הדרך. דעו כי בתהליכי העבודה מול חברות משפחתיות לנושא יצירת האמון חשיבות קריטית להצלחה.

המוטו שלנו בתהליכי ליווי חברות ועסקים משפחתיים:

לשמור על פרטיות וסודיות מוחלטת של כל מה שנאמר • לא להתערב בניהול ובהחלטות הניהוליות – המנהל/העובד הבכיר הוא המחליט והוא המבצע • לפעול עם המנהל/עובד מתוך מחויבות מלאה למימוש כוונותיו • להגיד את האמת גם אם היא לעיתים כואבת • לוודא שהמשתתפים מקיימים את הבטחותיהם • לא לתת עצות ופתרונות, אלא להדריך וללוות את המשתתף להמציא אותם לעצמו • לוודא שהוא מפיק ערך ותוצאות מהאימון • ולבסוף, לגרום למתאמן לחוש בטחון ולרכוש כלים ניהוליים חדשים ואפקטיביים. לבסוף אנו מודעים לרגישות של הובלת תהליך בחברות משפחתיות ולכן אנו שומרים על ניטרליות ומתמקדים ביישום התהליכים הנכונים לארגון ולכלל בעלי המניות.

מול חברות ועסקים משפחתיים – בתהליכי הובלת שינוי מבני - אנו הופכים לשותף לחשיבה ולהתלבטות

אנו מאמינים כי כל מנהל או בעל עסק מקצועי ומיומן זקוק לפרטנר לחשיבה. זקוק למישהו נקי מדעות קדומות ואינטרסים בכדי להיעזר בו בתהליכים. בדרך כלל לעומדים על קצה הצוק והאחריות הניהולית אצלם לא תמיד הם יודעים מה נכון לממש. לפעמים גם באם יש דרך יעילה וטובה יותר לעשות זאת? הם לא תמיד בטוחים שזו הדרך הטובה ביותר. בחלק מהמקרים הם עושים טעויות ומשלמים עליהן מחיר יקר. היה ואתם רוצים שגורמים מקצועיים כמונו יבחן יחד אתך, מישהו שייתן נקודת מבט אחרת על המצב הקיים – הגעת למקום הנכון. אנו מבקשים לשמש לכם "שותף לחשיבה ולהתלבטות" עלינו תוכלו לסמוך ולבטוח בוודאות מוחלטת ובעיניים עצומות. כאן אנו כיועצים ארגוניים נכנסים לתמונה!

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


באמצעות התהליכים הייחודיים והמתודולוגיה שלנו התוכניות והליווי המותאמות על ידי לאופי וצרכי הארגון  - אנו  מעניקים למשתתפים:

 • ארגז כלים פרקטי ועדכני יותר בתחומי הניהול והמנהיגות.
 • בניית מודל ניהול ומודל מבני אפקטיבי יותר.
 • בניית אחריות וסמכות בקרב מדרגי הניהול השונים. רלוונטי בעיקר לתהליכים מול חברות ועסקים משפחתיים שזקוקים לשינוי ניהולי.
 • כלים למיפוי וזיהוי כישורים ותכונות ניהול, תקשורת ומנהיגות.
 • כלים לפיתוח מיקוד, קביעת מטרות ומימושן, ניהול זמן, ניהול צוות ובנייתו.
 • שינויי הרגלים ורכישת הרגלי עבודה והרגלים אישיים משופרים לשיפור האפקטיביות האישית והארגונית.

סל השירותים שלנו בליווי חברות ועסקים משפחתיים כולל:

תמיד כולל את השלב הראשון והחשוב ביותר להצלחה: מיפוי מצב קיים וביצוע MRI  לחברה, לבעלים – שותפים? למנהליה הבכירים ומגוון מנהלים ועובדים בדרגי הביניים. רק לאחר מכן אנו נכנסים לבנות תוכנית עבודה תהליכית והוליסטית המותאמת לאופי הארגון. בנוסף אנו מעניקים את השירותים הבאים:

 • יעוץ עסקי, מיתוג וגיבוש אסטרטגיה. אישית, עסקית וארגונית ויצירת זהות תאגידית עדכנית יותר.
 • ליווי אישי למנהלים ולהנהלות.
 • תוכניות למנהלים המותאמות לדרגי הניהול השונים. הדרכה ופיתוח מיומנויות למנהלים ולבכירים.
 • הדרכות מערכי שירות מתקדמים
 • תוכניות לכוחות מכירה ולמנהלים. להגדלת תוצאות בקרב מנהלי שיווק ומכירות
 • ימי עיון, הרצאות, מפגשי לקוחות, ו- סדנאות Outdoor לבניית צוות ושיפור האמון ושיתוף פעולה ביניהם.

מי מוביל את התהליך בליווי חברות משפחתיות:

האחריות על ליווי התהליך לאורך כל התקופה יהיה בידי. אני כמנכ"ל וכמייסד חברת הייעוץ Advanced Business Consulting יחד עם שותפי לדרך אנו נבנה מעטפת מקצועית ראויה לצרכים של הארגון. שותפי ואני מכירים לעומק את המורכבויות  העסקיות, המשפחתיות והאישיות האופייניים לתהליכים כאלה. יש לנו ניסיון ניהולי וייעוצי רב שנים ומכירים היטב את מחזור החיים הארגוני של חברה או עסק משפחתי. לצרכים המשתנים אנו יודעים לתת להם מענה. יחד עם הדירקטוריון ובשיתוף בעלי המניות והמנכ"לים הקיימים נבנה תוכנית סדורה לתהליך ונלווה מקרוב את כל שלבי היישום.

משה גרימברג

מייסד ומנכ"ל ובעליה של החברה – Advanced Business Consulting. משה גרימברג – יחד עם שותפים לדרך, אנשי מקצוע ויועצים מהטובים בשוק הישראלי, מובילים תהליכים המצליחים להשאיר חותם בקרב ארגונים ומנהלים. אנו מאמינים בעבודה תהליכית ומניעים מנהלים וארגונים לממש את מלוא הפוטנציאל הטמון בהם. 16 ויותר שנות ניסיון בליווי תהליכי ייעוץ ארגוני וצמיחה ועבודה מול הנהלות מנהלים וכוחות מכירה. לפעילות מביא ניסיון של יותר מ- 25 שנים בתחומי הניהול הבכיר, השיווק והמכירות בחברות מהמובילות בארץ. ארגז הכלים של משה ושותפיו לדרך, כולל מיומנויות רבות ומגוונות שנרכשו בתחומי ההדרכה, האימון וליווי ארגונים ומנהלים בכירים לאורך השנים. בתהליכים השונים יצורפו לליווי ולייעוץ שותפים לדרך שלי, כמו גלעד, יואל ואחרים על פי הצורך.

גלעד קרונר

שותף בכיר לדרך. בעל ניסיון עשיר במגוון תפקידי ניהול בכירים בארץ ובעולם. 25 שנות ניסיון ניהולי בכיר. גלעד כיהן כמנכ"ל   H&M בישראל, כסמנכ"ל שיווק ב- Mars-Wrigley בארץ ובמטה החברה באירופה וכסמנכ"ל שיווק ב - Toyota  ישראל. כשותף בכיר בצוות היועצים שלנו ייקח גלעד אחריות על כל נושא הפיתוח העסקי והגדלת הערך שאנו נותנים ללקוחותינו וישמש כמומחה ניהולי בכיר בתהליכי עבודה מול הנהלות ודירקטוריונים בחברות משפחתיות.

יואל מלי

ראש תחום ניהול ההון האנושי. 30 שנות ניסיון בתחום ניהול משאבי אנוש בארגונים וגופי תעשייה גדולים וגופים ציבוריים. אחרי תפקידים בכירים מאד בתנובה, פלאפון, מכון התקנים ואוניברסיטת תל אביב החליט להצטרף אלינו. כחלק מצוות השותפים הבכיר, וכמומחה לניהול המשאב האנושי ב – Advanced Business Consulting מצטרף אל משה גרימברג והשותפים האחרים בכל המקטעים המקצועיים בהם הלקוחות שלנו ואנו נזדקק למקצועיותו, ליכולותיו ולניסיונו הרב.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


הובלת תהליכי שינוי מבני וגיוס מנכ"ל חיצוני בחברות משפחתיות

חברות ועסקים משפחתיים וותיקים מהווים בכל מדינה מערבית את חיבה הפועם של התעשיות המקומיות. חברות ועסקים משפחתיים בכל גודל ובעיקר חברות ועסקים מעל ל- 50 - עד 200 עובדים מזמנים לנו היועצים הארגוניים שפע של אתגרים והזדמנויות מקצועיות וייעוציות. אין זה סוד כי החיבור בין העשייה העסקית לחיבור המשפחתי מזמן בחובו פוטנציאל רב עוצמה להצלחה וצמיחה – עסקית, משפחתית ואישית. הדבר נכון בשלבים הראשונים של העסק או החברה. בשלבים היותר מתקדמים אחרי חוויה של הצלחות גדולות או כישלונות – עלול להיווצר מאבקי כוח אכזבות וחיכוכים בין אישיים בתוך המשפחה היכולים להרוס את החברה או העסק המשפחתי.

להלן רשימה של נושאים היוצרים חיכוך וחובה לטפל בהם עוד לפני הפיכתם למשבר שגורם להרס בלתי הפיך

 1. אי התאמה בתיאום הציפיות בין הצרכים של היחיד מתוך המשפחה לבין צרכי החברה המשפחתית.
 2. מאבקים על שליטה, כיבודים ותפקידי ניהול ומנכ"לות.
 3. מאבקי כוח מיותרים עם כניסת בנות זוג לחברה ולאחר מכן דור הבנים והבנות.
 4. תגמול ונתינה לא פרופורציונאלית לבני משפחה שפחות מביאים ערך.
 5. מאבקי שליטה בהעברת תפקיד המנכ"ל לדור הצעיר במשפחה. כיצד בוחרים את בן המשפחה המתאים? כיצד מונעים מאבקי כוח מיותרים.
 6. כיצד נכון לנהוג - היה ומתברר כי הגיע הזמן לעבור מניהול משפחתי לניהול מקצועי חיצוני? כיצד עושים זאת נכון?

שווה כי נכיר – בוא לקבל מפגש חשיבה במתנה

אנו ב - Advanced Business Consulting עוסקים בייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי וליווי חברות ועסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה. בקש לקבל מפגש חשיבה במתנה. אנו מסוגלים לעזור לחברות משפחתיות בינוניות וגדולות להתמודד עם האתגרים הניהוליים הלא כל כך פשוטים בכדי לענות על 5 צרכים מרכזיים:

 • הראשון בא להמשיך ולייצר הצלחה עסקית תוך איתור מנועי צמיחה חדשים.
 • השני להקטין עד למינימום את המשברים והמאבקים המשפחתיים.
 • השלישי לשפר את יכולות הניהול והמנהיגות ולקבוע אחריות וסמכות. היה ולא ניתן להוביל מהלך של העברת הניהול מהמשפחה והמייסדים לניהול מקצועי נקי מכל הלחצים של מאבקי הכוח המשפחתיים.
 • הרביעי יתמקד בשיפור מבנה ארגוני והתאמתו לצרכים החדשים. שיפור מיומנויות ניהול ומנהיגות של דור מנהלי הביניים מתוך המשפחה או מנהלים מקצועיים וותיקים בחברה.
 • החמישי יתמקד בצורך לבנות ולתקן את כל התקשורת המשפחתית באמצעות בניית מודל קבלת החלטות ותקשורת בונה בקרב המנהלים והעובדים שמקרב המייסדים. המטרה למנוע את המשל הקרע המשפחתי.

צלצל ונקבע פגישת היכרות

אני מניח כי אתה כמנכ"ל או מייסד חברה משפחתית וותיקה מכיר את האמרה הבאה: "אורח לרגע רואה כל פגע". אשמח כיועץ עסקי מקצועי ומיומן להקשיב ולהבין את צרכיך. אהיה מסוגל להציג בפניך כשלים וחוליות חלשות שניתנות לשיפור בחברה המשפחתית שלך. כיועץ ארגוני שליווה חברות ועסקים משפחתיים בתהליכי שינוי וצמיחה אשמח להיות זה שיבחר לעבוד איתך בתהליכים החשובים האלה. חברות ועסקים משפחתיים – בתהליכי שינוי וגיוס מנכ"ל חיצוני זאת המומחיות שלנו. תרגיש חופשי לקבוע איתי פגישת חשיבה ראשונית ללא עלות. צלצל ישירות אלי: 0544-814332 או שלח מייל ישיר אלי למשה גרימברג. abc@nihul4u.co.il

 

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים