כל קושי, יוצר הזדמנות. כחברה לייעוץ ארגוני, אנו בטוחים כי גם משבר הקורונה המעמיד בפני עולם העסקים בישראל ובעולם אתגר לא פשוט כלל - יעבור ויסתיים בקרוב. החברות והעסקים אשר ידעו להתאים את עצמם לשינויים הנדרשים, ישרדו ואף יגלו כי נפתח להם עולמות חדשים שכלל לא נלקחו בחשבון. אני מבקש לקבוע כי יש תקווה לכל אותם לעסקים קטנים, חברות משפחתיות ולחברות בינוניות אשר כיום כמעט איבדו תקווה לעבור ולשרוד את המשבר. חשוב כי נדע כי "הדרוויניזם" - פועל גם בעולמות העסקיים. ההיסטוריה מלמדת אותנו כי בימי משבר הקורונה, או בכל משבר עסקי אחר ברור  לחלוטין כי השורדים, לא יהיו בהכרח העסקים הכי חזקים והכי מוכרים. השורדים, יהיו מקרב העסקים שיגלו גמישות ויכולת אלתור והתאמה לסביבה משברית עד יעבור זעם.

"הדרוויניזם" - פועל גם בעולמות העסקיים

מעולם תעסוקתי יציב ברמת המדינה, ישראל הגיע תוך כחודש למצב שבו 25% מכוח העבודה מובטל. רבים הוצאו לחל"ת אחרים פוטרו כי העסקים והחברות בעיקר בשוק הפרטי נאלצו לסגור את שערים ולדומם את מכונות היצור. יחד עם זאת תמונת המצב של יכולת ניהול המשבר ברמה המנהיגותית- פוליטית של מערכות השלטון התגלו כפלופ אחד גדול. יד ימין לא יודעת מה יד שמאל עושה, מניפולציות של המנהיגות הבכירה בראשותו של ראש הממשלה נתניהו, מונעות מערכי קבלת החלטות ראויות יותר. כולם נדמה כי עסוקים בהכנות לקראת ועדת החקירה שתעסוק בכשלי הניהול והיערכות למשבר הקורונה. אחרים עסוקים בהישרדות פוליטית ובהישרדות והימלטות מזרועות החוק ובתי המשפט. לכן מיזוגים ורכישות בתקופת משבר הקורונה - עשוי ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה ולשינוי עסקי?

לחשוב מחוץ לקופסה

אחרי שעשיתם ככל שנדרש, הקטנתם מצבת כוח אדם, פיטרתם אנשים בצער ובכאב עמוק, אחרים הוצאתם לחל"ת, התייעלתם עד כמה שניתן, הבאתם אולי מקורות מימון חדשים "מהבית" בכדי למנוע קריסה? השלב הבא, מחייב חשיבה מפוקחת ואסטרטגית שבאה לנתח את ההזדמנויות שמשבר הקורונה מעמיד בפנינו. זה הזמן לבחון אפשרויות שינוי וצמיחה באמצעות רכישות ומיזוגים עם חברות איכותיות הפועלות בשווקים דומים, או משיקים. זה הזמן לבחון יחד עם הצד השני אפשרות להגיע למיזוג סינרגטי היוצר משוואה עסקית חכמה. החיבור של 2 החברות או העסקים חייב לייצר תוצאה הגדולה משמעותית מהחיבור של החשבונאי של שורות הרווח? או המחזור? זה הזמן לחשוב מחוץ לקופסה ולהוביל תהליכי שינוי הבראה וצמיחה.

מיזוג ורכישה כמנוע צמיחה

כיועץ ארגוני ומוביל תהליכי שינוי וצמיחה בקרב חברות ועסקים בחמש עשרה השנים האחרונות אני יכול לקבוע בוודאות כי בתקופות אי וודאות ומשבר הרבה יותר חברות ועסקים שוקלים לאמץ אסטרטגיה של רכישה ואו מיזוג ככלי ניהולי ואסטרטגי המניע צמיחה. משה גרימברג וצוותו העוסקים בייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה מיומנים גם בהתנעת תהליכי מיזוג ורכישה כאסטרטגיה עסקית עדכנית. לא צריך להיות "גאון כלכלי"? או אחד מנערי האוצר שמסתובבים כטווסים בחצר בכדי להבין שבתקופת משבר תקופה ובעיקר במשבר הקורונה הנוכחי. לכן מיזוגים ורכישות בתקופת משבר הקורונה - עשוי ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה ולשינוי עסקי? בואו נבחן יחד את ההיתכנות?

להיות ראשונים וחדשניים ביום שאחרי

רמת אי הוודאות הכלכלית והעסקית תגדל, הפעילות העסקית תקטן או כמעט תדעך בגלל הסגר, עלויות המימון והאשראי יגדלו והיכולת לשמור על שרידות עסקית תלך ותגבר. במקרים רבים במקום להרים ידיים ולסגור את הפעילות או לחילופין לפשוט רגל, נכון יהיה לבחון אפשרות להגיע לשת"פ ואיחוד כוחות עם חברות ועסקים מאותו התחום. מיזוג ורכישה תוך הקטנת עלויות התפעול ומערכות הניהול התומכות עשויות לתת לאותם חברות ועסקים יתרון משמעותי להמשך המאבק ההישרדותי ובעיקר יתרון ענק ביום שאחרי. לאתר את אותן החברות שעשויות להיות מאד ראויות לרכישה ולמיזוג. חברות שהפעילות שלהן עשויה לתרום לפעילות הקיימת ולהניע צמיחה.

התייעלות חיסכון והגדלת פלח שוק

בכל מצב ובעיקר בתקופות משבר, מיזוג של עסקים ואו חברות הפועלים באותו תחום, או בתחומים משיקים, מעניק לשני הצדדים יתרונות ותועלות מדידים ומשמעותיים. התחרות על אותם הלקוחות תעלם. יהיו פחות שחקנים "רעבים" בתוך "האוקיינוס האדום". השחיקה בכדאיות הייצור תיעצר? ובעיקר במידה ויתקיים המיזוג, ניתן יהיה להגיע לייעול וחיסכון משמעותי בכל מה שקשור לרכש, ניהול כוח אדם, יצור ואפילו מכירות וניהול בכיר. ללא כל קשר בתקופות משבר חברות ועסקים מצמצמות כוח אדם. כיום משבר הקורונה עומדות בפני שוקת שבורה, גם פיטורין, גם קיצוץ חד בכל ההוצאות וזאת יחד עם עצירה כמעט מוחלטת של המכירות. מיזוג דווקא עשוי לתת לעובדים ולמנהלים קרן תקווה. במקום שאולי 2 החברות יקרסו? המיזוג עשוי להציל אותן. בתהליכי מיזוג נכונים, לעומת זאת, ההתייעלות והחיסכון המושגים מאפשרים למנכ"לים ולבעלים, להבטיח את עתידם של העובדים שנבחרו להמשיך את המאבק ההישרדותי אל עבר עתיד בטוח ויציב יותר.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


משבר פעמים יוצר שינוי וצמיחה

אין זה נכון כלל כי תחום המיזוגים והרכישות מהווה כר פעולה בלעדי של חברות ענק ותאגידים. אנו קובעים חד משמעית כי הנושא של מיזוגים ורכישות עשוי להתאים הרבה יותר טוב לחברות ועסקים בינוניים ולחברות ועסקים משפחתיים שעומדים בפני משבר מצד אחד או עומדות בצומת דרכים המחייבת החלטה ניהולית לא פשוטה: "האם להישאר עסק קטן"? או :האם הגיע הזמן לבצע קפיצת מדרגה עסקית וניהולית"? כיום במשבר הקורונה, עדיין ישנן חברות ועסקים שמצבם טוב יותר מהאחרים? יש כאלה שהן במצב פחות טוב למרות שיש להם מוצר או שירות מעולה? זה הזמן שחברות קטנות ואיכותיות שלהן עודפי הון זמינים לבצע תהליך רכישה ומיזוג של חברה טובה הנמצאת בקשיים.

מיזוג ללא תוכנית יישום עשוי להיכשל

נכון לאתר חברה שעשויה להרוויח לא פחות מהחברה שרוכשת. או לחילופין חברות גדולות יותר ובעלות איתנות פיננסית יכולות לרכוש ולמזג חברות קטנות או שוות להן שבאפשרותן להביא לחיבור ערך כלכלי מדיד ואיכותי. היכולת לייצר סינרגיה בין שתי המערכות. זאת הדרך שחברות ועסקים בעלי הון פנוי ותעוזה עסקית עשויים להניע תהליכי שינוי וצמיחה בתקופות משבר באמצעות רכישות ומזוגים. אין כל צורך להסביר את היתרונות שעשויים לצמוח מחיבור סינרגטי נכון לשני הצדדים. המיזוג עשוי לחסוך לא מעט הוצאות. יוצא ללקוחות סל מוצרים מגוון ורחב יותר. עלויות ההפצה והרכש יוזלו מעצם המיזוג ובעיקר יגדילו משמעותית את פלח השוק והלקוחות. ללא תוכנית מסודרת הרכישה עשויה להתגלות ככישלון.

חפשו עסקים היוצרים סינרגיה

יש לנו ניסיון עשיר במיזוגים ורכישות של חברות בינוניות, ועסקים משפחתיים. אשמח מאד להעניק לכם ייעוץ ארגוני ואסטרטגי שעשוי להיות חשוב במאבק שלכם לשרוד את המשבר הנוכחי. יחד נשפר את הביצועים של מערכי המכירות למרות הקושי? נציע להיכנס לתחומים חדשים, נבחן יחד את ההיגיון העסקי לבצע תהליך מהיר של רכישה ומיזוג חברה או עסק מהתחום המשיק לתחום הפעילות שלכם, שעשוי לייצר סינרגיה והתנעה של צמיחה עסקית חדשה. יחד נאמץ ניהול המקדש יצירתיות, חשיבה מרעננת ובעיקר גמישות ניהולית. שוב אני מבקש לציין כי מיזוגים ורכישות בתקופת משבר הקורונה - עשוי ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה ולשינוי עסקי? האם זה עשוי לעניין אותך?

מודיעין עסקי והבנת המניעים הפסיכולוגיים

הדרך הנכונה לבצע תהליך של איתור הזדמנות לביצוע רכישה ומיזוג לא מתחילה דווקא בניתוח הדוחות הכספיים? היא מתחילה דווקא, מהצד של איתור הזדמנויות וניתוח מגמות ותהליכים בשווקים. חשוב כי נאתר בקפידה חברות, הנהלות ובעלים שפתוחים לקבל את התהליך שאינו קל כלל ברמה הפסיכולוגית. לא פשוט שמנכ"ל ובעלים, יקבל החלטה של מכירה או מיזוג של עסק שבנה וטיפח במשך עשרות שנים. אנו מעניקים את הידע והניסיון המקצועי הנדרש כדי לבצע תהליך מורכב זה בהצלחה.

אנו מייצרים תהליכים שבהם 2 הצדדים מרוויחים

לאורך השנים, ליווינו עשרות רבות של חברות ועסקים הפועלים במגוון רחב של סגמנטים ותחומים. פגשנו אותם בתקופות של שגשוג ושפע ופעמים בתקופות של הבראה לאחר משבר. פעמים נקראנו לדגל בכדי לבצע הדרכות עובדים ומנהלים, פעמים לשפר את מערכי המכירות והשירות ובמקרים אחרים לבצע עדכון לתוכניות האסטרטגיות ולחפש מנועי צמיחה חדשים. לאורך כול השנים, ידענו להוביל תהליכים ופחות התמקדנו בלתת עצות. למדנו כי תהליך נכון של רכישה ומיזוג חייב לכלול עבודת הכנה ותהליכים לביצוע המיזוג כך שבתוצאה הסופית 2 הצדדים מחויבים להרוויח. הם כבעלים ובעיקר העובדים והמנהלים שאמורים להיקלט ולהמשיך לתרום גם בחברה הממוזגת החדשה.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


גמישות ניהולית וחשיבה יצירתית

אשמח להעניק לכם ייעוץ ארגוני ואסטרטגי שעשוי להיות חשוב במאבק שלכם לשרוד את המשבר. כידוע, כל קושי, יוצר הזדמנות. וזה נכון לא פחות בעולם העסקי בקיץ 2020. משבר הקורונה מעמיד בפני עולם העסקים בישראל אתגר לא פשוט. החברות והעסקים אשר ידעו להתאים את עצמם לשינויים הנדרשים, ישרדו ואף יגלו כי נפתח להם עולמות חדשים שכלל לא נלקחו בחשבון. אשמח לעזור ולתרום את חלקי במאבקי ההישרדות שלכם. יחד נחשוב הכיצד ניתן לשפר את הביצועים של מערכי המכירות והשירות למרות הקושי? נציע לבחון בנית תוכנית "צמיחה" המבוססת על רכישה ומיזוג של חברות ראויות המתמודדות עם קשיים גדולים יותר בשוק המטרה שלכם. נבחן יחד האם נכון להיכנס לתחומים חדשים ובעיקר נאמץ ניהול המקדש יצירתיות, חשיבה מרעננת ובעיקר גמישות ניהולית דווקא בתקופת משבר הקורונה.

תרומה אישית  לקהילה העסקית

הקצתי לפעילות 100 שעות תרומה בחזרה לקהילה העסקית. מבקש  להעניק ל- 20 הפונים הראשונים 2 מפגשי עבודה ייעוץ אסטרטגי והעצמה ללא עלות. הפגישות יהיו פגישות טלפוניות ואו פ"ע על פי המגבלות של משרד הבריאות היה והן באזור חיפה והצפון. לכל פגישה תהיה בת כ- 60 דקות. בבקשה, תרגישו חופשי ליצור איתי קשר לנייד – 0544-814332. או בדוא"ל הפרטי:  abc@nihul4u.co.il  ולציין, מהו התחום שאתם מבקשים את עזרתי גם מעבר לנושא "המיזוגים ורכישות". מידע רב תוכלו לקבל על פעילותי לאורך השנים באמצעות סיור באתר הבית:  https://www.nihul4u.co.il/  בבלוג המקצועי שלי - שיאפשר לכם לקבל - המון מידע וידע ניהולי ישים בתחומים מגוונים של עולמות הניהול השיווק והמכירות.

מיזוג ורכישה כמנוע צמיחה

חברים, משבר הקורונה גרם לרבות מהחברות העסקיות הבינוניות לחשוש לגבי עתידן. רבות מהן חוששות כי לא יוכלו לעבור את המשבר ולשרוד. לכן זה הזמן הנכון להוביל תהליכי חיפוש וזיהוי חברות ועסקים ראויים למיזוג ולרכישה שעשויים לייצר ערך רב וסינרגיה לשני הצדדים. מיזוגים ורכישות המבוצעים בצורה נאותה וברגישות הראויה עשויים להציל חברות ועסקים מאבדון וקריסה. פעמים תהליכים נכונים יוצרים צמיחה כל זאת באמצעות רכישה ומיזוג או באמצעות הכנסת שותף חדש לפעילות העסקית. לפגישת ייעוץ והיכרות ללא כל עלות ומחויבות בנושא: "בדיקת ההיתכנות לאיתור מנועי צמיחה חדשים באמצעות רכישה ומיזוג"לחץ כאן.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים