בואו ונחבר בין שלושת מושגי היסוד הכי חשובים ייעוץ עסקי, אסטרטגיה וצמיחה. עולמות הניהול בעשור השלישי של  המאה ה- 21 מחייבים זמני תגובה מהירים ביותר. מנהלים וחברות עסקיות מחויבות להגיב מהר לשינויים ולמצבי משבר. הם מחויבים לבצע התאמות, להסיט משאבים ובעיקר להתייעל. שדרות הניהול הבכירות מחויבות לזנוח את שיטות הניהול השמרניות שהיו מתאימות בעבר. עליהם לאמץ תרבות ניהולית המקדשת יצירתיות גמישות מחשבתית ויכולת התאמה למצבים משתנים.

אמצו שיטות ניהול עדכניות ומגיבות למצבי משבר

כיועצים עסקיים אנו מבקשים שתפנימו את התובנה הבאה: "ניהול מהיר תגובה והתאמות לתנאי שוק משתנים – כורח המציאות". לכן על הנהלות ומנכ"לים בתקופה זו להבין כי השוק, המתחרים וגם הלקוחות מגיבים מהר וגורמים לחברות ולעסקים לשלם מחיר יקר היה והם "נרדמים בשמירה". פעמים עלינו ללמוד את שיטות הניהול מעולמות ההייטק ועולם חברות ההזנק שפעם אחר פעם מחויבות להמציא את עצמן מחדש. משבר בעולמות העסקיים הגיע לשיאו בשנתיים האחרונות. משבר הקורונה אוטוטו עושה סימנים של העלמות. אבל משברים או וירוסים עתידיים לשוב. לכן עליכם להיערך לכל מצב.

תעשיות מסורתיות צריכים ללמוד את סודות הניהול מההייטק

העולם העסקי והניהולי חווה משבר מתמשך. בחודשים האחרונים מתגלה "אור בקצה המנהרה" בקרב חברות והנהלות איכותיות שידעו להתאים עצמן למצב המשברי החדש. מנכ"לים בעלי עסקים והנהלות במנעד רחב של חברות ונותני שרות הצטרכו להתמודד עם שינויים מרחיקי לכת בכל שרשרת הערך העסקית והשיווקית. הצטרכו להתמודד עם תחרות הולכת וגוברת מצד המתחרים הנאבקים על כל לקוח ולקוח. מנגד חברות ועסקים אשר ידעו לאמץ תרבות של יצירתיות וגמישות צמחו בצורה אקספוננציאלית, לצד כאלה שהשמרנות גרמה להם לאבד מפלחי שוק ולהתרסק.

כעוסקים בייעוץ עסקי: "לא תמיד החזקים שורדים"..

בחודשים האחרונים אנו כיועצים ארגוניים חשים שרבים מהם מתחילים להפנים את הצורך בשינוי. ורק בימים אלה מתחילות לאסוף את השברים. דרווין כבר אמר בעבר: "לא תמיד החזקים שורדים.. שורדים ומתפתחים דווקא אלה המגלים יכולת טובה יותר להתאים את עצמם למצבי קיצון ומשבר". משבר פעמים הופך למנוע צמיחה בקרב עסקים הנהלות ומנכ"לים המסוגלים להיות "צעד וחצי" לפני המתחרים. בעולם העסקי כל ואקום מתמלא. ברמות ההנהלה ובחדרם של מנכ"לים הצורך להתייעל ולהמציא את עצמם מחדש יוצר לחץ הזולג אל כל פינות הארגון. כאן אנו נכנסים לתמונה כיועצים עסקיים המניעים שינוי וצמיחה.

עדכנו את התוכנית העסקית ואסטרטגיה השיווקית

מערכי הלוגיסטיקה והתפעול חייבות להשתנות ולהתייעל. מערכות השרות והמכירות חייבות להיות הרבה יותר איכותיות ומקצועיות. חובה לבצע התאמה של הצעות הערך ולייצר מנועי צמיחה חדשים. משברים לא פעם מחייבים לבצע עדכון לתוכנית העסקית ובו בזמן להתאמת התוכנית האסטרטגית והשיווקית לשינויים בשווקים. משבר הקורונה המתמשך ממחיש בצורה חדה עד כמה חברות ועסקים צריכים ללמוד מיומנויות ניהול ומנהיגות עדכניים ומהירי תגובה.

אמצו את תרבות הניהול של חברות ההזנק

ללמוד ולאמץ תרבות ניהול המזוהה עם חברות הזנק שפועלות באופן קבוע בסביבה בלתי יציבה. כיום הנהלות ומנכ"לים מחויבים להגיב ולזוז הרבה יותר מהר לשינויים בשווקים. עליהם להיות מסוגלים לזנוח פרדיגמות ישנות ובעיקר לאמץ יכולות של חשיבה יצירתית מחוץ לקופסה כיצד לזוז מהר יותר מבעבר. מנהלים ומנכ"לים מחויבים כיום להיות פתוחים לאמץ דפוסי ניהול, שיווק ופיתוח עסקי עדכני. בעיקר עליהם לחשוב על התייעלות עסקית ממקום של חדשנות ויצירתיות ולא רק ממקום של קיצוץ רוחבי בהוצאות.

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


ניהול על פי מודל הסיירת

כיום חברות ועסקים בעיקר בתחומי ה- SMB מחויבות לייצר ולפתח מוצרים משלימים והצעות ערך טובות יותר ללקוחות שלהם. הם נאלצים להתחיל לחשוב ולהתנהל כמו שמקובל בסיירת מובחרת. לפעול ולהגיב לשינויים בשווקים כאילו היות יחידת קומנדו זריזה וקטלנית מול המתחרים. רוב העולם העסקי עדיין פועל על פי המתודות המדמות ניהול כבד של אוגדה או של גייס שם במפקדות דרגי קבלת ההחלטות והפיקוד מאד איטיים. כיום חברות ועסקים מחויבים לאמץ תרבות ניהולית ותפעולית רזה במיוחד. מתווה ניהול מטריציוני המגיב מהר ומוריד הוראות ברורות לכל גורם במערכת. זאת ועוד, על החברות המבקשות ליצור צמיחה דווקא בתקופות משבר ואי יציבות להיות חדשניות, יצירתיות ומהירות תגובה.

משבר כהזדמנות לצמיחה

חשוב לנו לציין כי כל קושי, יוצר הזדמנות. כחברה לייעוץ ארגוני, אנו בטוחים המשבר האחרון מעמיד בפני עולם העסקים בישראל ובעולם אתגר לא פשוט כלל – נדמה לי כי ייקח עוד שנה או שנתיים לדעיכת משבר הקורונה. החברות והעסקים אשר ידעו להתאים את עצמם לשינויים הנדרשים, ישרדו ואף יגלו כי נפתח להם עולמות חדשים שכלל לא נלקחו בחשבון. לאחרונה כיועצים עסקיים, אנו מגלים כי קיימת תקווה והזדמנות לכל אותם לעסקים קטנים, חברות משפחתיות ולחברות בינוניות אשר מגלות שהפגיע בחברות הגדולות ובמתחרים שמגיבים פחות מהר עשויות להשתלם דווקא להם. החברות הצומחות, החברות והעסקים שישרדו את המשבר, יהיו מקרב העסקים שיגלו גמישות ויכולת אלתור והתאמה לסביבה משברית. משבר פעמים הופך להזדמנות לצמיחה היה והוא מנוהל נכון.

בתקופות משבר - מיזוג ורכישה כמנוע צמיחה

כיועץ ארגוני ומוביל תהליכי שינוי וצמיחה בקרב חברות ועסקים בשש עשרה השנים האחרונות אני יכול לקבוע בוודאות כי בתקופות אי וודאות ומשבר הרבה יותר חברות ועסקים שוקלים לאמץ אסטרטגיה של רכישה ואו מיזוג ככלי ניהולי ואסטרטגי המניע צמיחה. משה גרימברג וצוותו העוסקים בייעוץ ארגוני, פיתוח עסקי והובלת תהליכי שינוי וצמיחה מיומנים גם בהתנעת תהליכי מיזוג ורכישה כאסטרטגיה עסקית עדכנית.  לכן אנו מבקשים לקבוע כי  מיזוגים ורכישות בתקופת משבר הקורונה - עשוי ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה ולשינוי עסקי? בואו נבחן יחד את ההיתכנות? לסיכום דעו כי ניהול מהיר תגובה והתאמות לתנאי שוק משתנים – כורח המציאות בתקופות משבר וחוסר יציבות בשווקים

מיזוג ללא תוכנית יישום עשוי להיכשל

נכון לאתר חברה שעשויה להרוויח לא פחות מהחברה שרוכשת. או לחילופין חברות גדולות יותר ובעלות איתנות פיננסית יכולות לרכוש ולמזג חברות קטנות או שוות להן שבאפשרותן להביא לחיבור ערך כלכלי מדיד ואיכותי. היכולת לייצר סינרגיה בין שתי המערכות. זאת הדרך שחברות ועסקים בעלי הון פנוי ותעוזה עסקית עשויים להניע תהליכי שינוי וצמיחה בתקופות משבר באמצעות רכישות ומזוגים. אין כל צורך להסביר את היתרונות שעשויים לצמוח מחיבור סינרגטי נכון לשני הצדדים. המיזוג עשוי לחסוך לא מעט הוצאות. יוצא ללקוחות סל מוצרים מגוון ורחב יותר. עלויות ההפצה והרכש יוזלו מעצם המיזוג ובעיקר יגדילו משמעותית את פלח השוק והלקוחות. ללא תוכנית מסודרת הרכישה עשויה להתגלות ככישלון.

מזגו עסקים היוצרים סינרגיה

יש לנו ניסיון עשיר במיזוגים ורכישות של חברות בינוניות, ועסקים משפחתיים. אשמח מאד להעניק לכם ייעוץ ארגוני ואסטרטגי שעשוי להיות חשוב במאבק שלכם לשרוד את המשבר הנוכחי. יחד נשפר את הביצועים של מערכי המכירות למרות הקושי? נציע להיכנס לתחומים חדשים, נבחן יחד את ההיגיון העסקי לבצע תהליך מהיר של רכישה ומיזוג חברה או עסק מהתחום המשיק לתחום הפעילות שלכם, שעשוי לייצר סינרגיה והתנעה של צמיחה עסקית חדשה. יחד נאמץ ניהול המקדש יצירתיות, חשיבה מרעננת ובעיקר גמישות ניהולית. שוב אני מבקש לציין כי מיזוגים ורכישות בתקופת משבר הקורונה - עשוי ליצור הזדמנויות חדשות לצמיחה ולשינוי עסקי? האם זה עשוי לעניין אותך?

לקבלת שעת ייעוץ וסיעור מוחות ללא התחייבות אנא הזן את הפרטים


מודיעין עסקי והבנת שוק ומתחרים 

הדרך הנכונה לבצע תהליך נכון של התמודדות עם מצבי משבר מתחילה בהתאמת רמת הניהול למצב החדש. במקביל נכון תמיד לבחון עסקים העשויים להיות פוטנציאל לרכישה ולמיזוג. דעו לכם כי  איתור הזדמנות לביצוע רכישה ומיזוג לא מתחילה דווקא בניתוח הדוחות הכספיים? היא מתחילה דווקא, מהצד של איתור הזדמנויות ושווקים משיקים שעשויים להתפתח. זאת במקביל לניתוח מגמות ותהליכים בשווקים קיימים הן בארץ ובעיקר בעולם. חשוב כי תאתרו בקפידה חברות, הנהלות ובעלים שפתוחים לקבל את התהליך שאינו קל כלל ברמה הפסיכולוגית. לא פשוט שמנכ"ל ובעלים, יקבל החלטה של מכירה או מיזוג של עסק שבנה וטיפח במשך עשרות שנים. דעו לכם כי אנו מעניקים את הידע והניסיון המקצועי הנדרש כדי לבצע תהליך מורכב זה בהצלחה.

ייעוץ עסקי הוא תהליך שבהם 2 הצדדים מרוויחים

לאורך השנים, ליווינו עשרות רבות של חברות ועסקים הפועלים במגוון רחב של סגמנטים ותחומים. פגשנו אותם בתקופות של שגשוג ושפע ופעמים בתקופות של הבראה לאחר משבר. פעמים נקראנו לדגל בכדי לבצע הדרכות עובדים ומנהלים, פעמים לשפר את מערכי המכירות והשירות ובמקרים אחרים לבצע עדכון לתוכניות האסטרטגיות ולחפש מנועי צמיחה חדשים. לאורך כול השנים, ידענו להוביל תהליכים ופחות התמקדנו בלתת עצות. למדנו כי תהליך נכון של רכישה ומיזוג חייב לכלול עבודת הכנה ותהליכים לביצוע המיזוג כך שבתוצאה הסופית 2 הצדדים מחויבים להרוויח. הם כבעלים ובעיקר העובדים והמנהלים שאמורים להיקלט ולהמשיך לתרום גם בחברה הממוזגת החדשה.